Co bychom měli vědět o lepku?

Lepek ano či ne? To je velmi diskutované téma. Aby ne, když v populaci stále narůstá počet lidí s alergií na lepek a v souvislosti s tím i těch, kteří jsou odkázáni na náročnou bezlepkovou dietu. Lepek rovněž vyvolává diskuse o tom, zda a odkdy by jej měly ve stravě začít přijímat děti.

 

 

Co bychom měli vědět o lepku?

Měl by lepek být součástí příkrmů?

Jednoznačně ano! Nejnovější výzkumy potvrzují, že není vhodné odkládat zavedení lepku do stravy až po 8. měsíci nebo dokonce až po dosažení jednoho roku. Naopak, začít s ním seznamovat dítě mezi 4. a 7. měsícem se ukazuje být vhodnou prevencí proti vzniku alergie na lepek a celiakii.

Zajímavá fakta o lepku:

  • Lepek se nachází v žitu, ječmeni a ovsu.
  • Vhodnou cestou, jak začít s lepkem, je přidat trochu jíšku do zeleninové polévky.
  • Další možností je připravit obilnou kaši s ovocem.
  • Doporučujeme také naše ovocné kašičky Sunar s cereáliemi, které jsou vhodné od ukončeného 6. měsíce.
miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Jak začít s lepkem ?

Nejjednodušší je, když do masozeleninového příkrmu či polévky přidáte minimální množství jíšky nebo rozdrcenou dětskou sušenku do ovocného příkrmu. Také můžete vašemu drobečkovi připravit 1x týdně kaši, a to tak, že budete střídat kaši s obsahem lepku, např. krupicovou, s kaší, která jej neobsahuje, jako např. rýžová nebo kukuřičná. Kaše je nejlepší podávat večer. Obilná kaše je nejen zdrojem energie, ale i vlákniny, vitaminů skupiny B a minerálních látek.  

Mléčnou kaši pro kojence a malé děti připravíte pouhým přidáním vody, jelikož tyto produkty již obsahují kojeneckou mléčnou výživu. U nemléčných kaší, vhodných pro kojená miminka a pro děti s rizikem vzniku alergie, lze k přípravě kromě kojenecké vody použít i různé druhy mléka, jako mateřské, hypoalergenní a další. Kaše lze podávat s ovocem a kolem 9. měsíce můžete začít přidávat také bílý jogurt.

Produkty, které se vám budou hodit

Ovocná kašička jahoda a banán

Ovocná kašička jahoda a banán

Více o produktu
Ovocná kaše s 8 cereáliemi nemléčná

Ovocná kaše s 8 cereáliemi nemléčná

Více o produktu
Věděli jste, že.... ...zavedení lepku do stravy dítěte je vhodné již po 4. měsíci, a to právě kvůli prevenci proti vzniku alergie na lepek a celiakii. Vhodné jsou pro to obilné kašičky s ovocem.