Co bychom měli vědět o lepku?

Lepek ano, nebo ne? To je velmi diskutované téma. Aby ne, když v populaci stále narůstá počet lidí s alergií na lepek a v souvislosti s tím i těch, kteří jsou odkázáni na náročnou bezlepkovou dietu. Lepek také vyvolává diskuse o tom, jestli vůbec a odkdy by jej měly ve stravě začít přijímat děti.

Co bychom měli vědět o lepku?

Měl by být lepek součástí příkrmů?

Jednoznačně ano! Nejnovější výzkumy potvrzují, že není vhodné odkládat zavedení lepku do stravy až po 8. měsíci, nebo dokonce až po dosažení jednoho roku. Naopak, začít s ním seznamovat dítě mezi 4. a 7. měsícem se ukazuje být vhodnou prevencí právě proti vzniku alergie na lepek a celiakii. Lepek zařazujte do jídelníčku nejlépe ještě v době, kdy kojíte. Kojení je totiž při změnách v jídelníčku velkou oporou.

Inspirujte se, jak na příkrmy:

Jak začít s lepkem v dětském jídelníčku?

Lepek se nachází například v žitu, ječmenu, pšenici, a tedy i v potravinách z nich vyrobených. Možností, jak ho dětem postupně zařadit do stravy, je několik. Vhodnou cestou, jak začít s lepkem, je přidat trochu jíšky do zeleninové polévky nebo třeba připravit trochu obilné kaše s ovocem. Doporučujeme také naše ovocné kašičky Sunar s cereáliemi, které jsou vhodné od ukončeného 6. měsíce. Baleny jsou v kapsičkách, takže je snadno vezmete i na cesty.

Pro větší děti, které už zvládají příkrmy s kousky, jsou skvělou volbou i těstoviny. 

Stejně jako u ostatních dobrot pro nejmenší i při zařazování lepku se vyhýbejte soli a cukru. Na sladké sušenky nebo ochucené pečivo ještě bude spousta času v budoucnu. Dochucovat ale můžete například vhodnými bylinkami.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Při zavádění lepku se skvěle hodí kaše

Kaši můžete podávat ze začátku nejlépe jednou za týden, a to tak, že budete střídat kaši s obsahem lepku, například krupicovou, s kaší, která ho neobsahuje. Třeba s rýžovou nebo kukuřičnou. Obilná kaše je nejen zdrojem energie, ale i vlákniny, vitamínů skupiny B a minerálních látek.  

Při zařazování lepku se hodí kaše

Mléčnou kaši pro kojence a malé děti připravíte pouhým přidáním vody. Má totiž kojeneckou mléčnou výživu už ve složení. U nemléčných kaší, vhodných pro kojená miminka a pro děti s rizikem vzniku alergie, můžete k přípravě kromě kojenecké vody použít i různé druhy mléka, jako mateřské, mléko s částečně nebo extenzivně štěpenou bílkovinou a další. Kaše je možné podávat s ovocem a kolem 9. měsíce můžete začít do jídelníčku přidávat také bílý jogurt.

Je na místě bát se alergie nebo intolerance?

Lepek není takovým strašákem, jak se o něm často říká. Jedná se o přirozenou součást stravy, přesto je ale potřeba zpozornět, pokud se vám zdá, že na něj dítě neobvykle reaguje. V případě, že je něco v nepořádku, se u většiny miminek příznaky projeví s prvními příkrmy obsahujícími lepek (někdy ale i o měsíce či roky později). V takové situaci vše určitě konzultujte s lékařem.

Stejně jako u každé potraviny, která je v jídelníčku miminka nová, doporučujeme souběžně s lepkem nezařazovat další nové potraviny, abyste případně měli možnost vypozorovat, k jaké potravině se neobvyklá reakce vázala. Mezi jednotlivými novými ingrediencemi v příkrmech nechávejte odstup asi 3–5 dnů.

S celiakií, alergií na lepek nebo neceliakální nesnášenlivostí se pojí nepříjemné fyzické projevy. U dětí to jsou nejčastěji zažívací potíže, ale pozorovat můžete také například kopřivku, otoky, ucpaný nos, potíže s dýcháním nebo neprospívání dítěte. Celiakie a alergie na lepek trápí přibližně 2 % populace, nesnášenlivost asi 3–6 %. 

Přejeme vám, ať si s děťátkem užijete bezstarostné chvilky při objevování nových chutí a jakékoliv nepříjemnosti se vám vyhnou.

Produkty, které se vám budou hodit

Ovocná kašička jahoda a banán

Ovocná kašička jahoda a banán

Více o produktu
Ovocná kaše s 8 cereáliemi nemléčná

Ovocná kaše s 8 cereáliemi nemléčná

Více o produktu
Věděli jste, že.... ...zavedení lepku do stravy dítěte je vhodné již po 4. měsíci, a to právě kvůli prevenci proti vzniku alergie na lepek a celiakii. Vhodné jsou pro to obilné kašičky s ovocem.