Co dělat, když dítě nechce jíst?

První příkrmy, velký zlom v životě kojence. I ve vašem životě. Do chvíle, kdy šlo jenom o mléko, byla to vlastně pohoda. Ale to si rodič uvědomí až v momentě, kdy vidí svítivě oranžovou mrkev rozmáznutou na sněhově bílé zdi.

Co dělat, když dítě nechce jíst?

Drobné ukňourané drama při občasném odmítání prsu při novorozeneckém bolení bříška vám bude připadat jako procházka růžovým sadem oproti tomu, co nastane, když dítěti vezmete milované mléko a ukážete mu nekonečnou pestrost opravdové stravy. Oranžovou mrkev, oranžovou dýni a oranžovou batátu. Dítě je z těch novinek doslova u vytržení, a tak vám někdy z té radosti vytrhne i lžičku z ruky. A mrskne s ní o zem.

Každé dítě se nakonec rozjí. A uvidíte, že si rozličné chutě začne i užívat.

5 triků, jak dítě motivovat k jídlu

  1. Zlaté pravidlo: jídlo nenuťte, ale nabízejte. Když se zařeknete, že do něj dneska tu bramboru prostě dostanete, tak si buďte jistá, že nedostanete. Nechceš? Nevadí, zkusíme za chvíli znovu. Nebo zítra.
  2. Když prckovi vybraná zelenina nešmakuje ani druhý den, zkuste jiný druh. Po příjemné mléčné chuti se zkrátka špatně přechází na mdlou chuť vařené zeleniny, ale chce to doopravdy trpělivost.
  3. Pokud dítě vyžaduje kojení, neodpírejte mu ho úplně. Zkuste dát trochu příkrmu, zbytek doplňte mlékem. Postupně by tímto způsobem měl příkrm zcela nahradit jednu mléčnou porci – oběd.
  4. Domácí strava je základ, ale když miminko nechce jíst a odmítá jídlo, které jste sama navařila, nebo když zkrátka vařit nestíháte, sáhněte po hotovém příkrmu – třeba z naší řady Sunárek Hotová jídla.
  5. Pro malé dítě jste vzor, chce dělat všechno stejně jako vy. Tak se zkuste z jedné misky najíst spolu. A protože miminko vaše jídlo ještě nemůže, je jisté, že dnes k obědu budete mít brokolicové pyré.

Každé dítě se nakonec rozjí. A uvidíte, že si rozličné chutě začne i užívat. Budete spolu objevovat a ochutnávat nové potraviny a čas krmení už nebude časem boje, ale časem, na který se bude vaše miminko těšit. Moment, kdy už v židličce radostí kope nožičkama, zatímco mu ohříváte oběd a samo s každou lžičkou otevírá ústa, jsou takové malé Vánoce. Nemějte strach, i vy se tohoto okamžiku dočkáte. Přejeme mnoho sil.

Děkujeme!

Nyní už se můžete těšit na cenné rady a informace, které vám pomohou s jídelníčkem pro vaše nejmenší.

Chyba

Formulář se z nějakého důvodu nepodařilo zpracovat.

Zeptejte se nás

Neváhejte se našich specialistů zeptat na cokoliv z oblasti výživy. Rádi vám odpovíme co nejdříve to bude možné. Vzorky našich výrobků nezasíláme.

Chráněno službou reCAPTCHA | Ochrana soukromí | Smluvní podmínky