Neplacené volno – kdy a za jakých podmínek?

Nevzali vám dítě do školky? Blíží se prázdniny a nemáte už nárok na dovolenou? Budete se vdávat? Stěhujete se? Nejen v těchto případech můžete využít neplacené volno. A jak to funguje v praxi?

Neplacené volno – kdy a za jakých podmínek?

Neplacené volno – kdy a za jakých podmínek?

Neplacené volno, na které máte ze zákona nárok, definují „závažné osobní důvody“, na které zákoník práce myslí v paragrafu 199/1. Váš plánovaný dvouměsíční pobyt v Karibiku mezi ně samozřejmě nepatří, nicméně i v tomto případě existuje možnost, že se se svým zaměstnavatelem domluvíte, a to nejlépe písemnou formou.

Na svatby a pohřby

Nejčastějšími „osobními důvody“, na které zákon myslí, patří vlastní svatba, kdy máte nárok na dva dny volna. V den obřadu jde o volno placené, další den neplacené. Zákon počítá i s poměrně výjimečnou situací, jakou je svatba vašich rodičů. Zaměstnané děti novomanželů mají nárok zúčastnit se obřadu a zaměstnavatel jim pro tento účel musí poskytnout neplacené volno.

Další radostnou událostí, na kterou zákon myslí, je narození dítěte. Budoucí otec má nárok na náhradu mzdy za dobu potřebnou k tomu, aby budoucí mamince poskytl doprovod čili transport do porodnice. Totéž platí i pro doprovod z porodnice. Pokud však chce, tak jako většina dnešních otců, zůstat u porodu a pak s nově narozeným miminkem a partnerkou nějaký čas, náleží mu sice volno, v tomto případě ale již neplacené.

Obdobná situace nastává i v případě úmrtí a pohřbu vzdálenějšího člena rodiny, například tety nebo bratrancovy manželky. Nejbližší členové rodiny budou pro účely organizace a účasti na pohřbu čerpat volno placené, vy neplacené.

Kalamity, přesuny a nemoci

Další ze situací, kdy můžete čerpat zákonem stanovené neplacené volno, je stěhování. Pokud se tedy nestěhujete na popud zaměstnavatele. V takovém případě by vám totiž náležely dva dny volna placeného. Měníte-li místo svého bydliště sami, vzniká vám nárok na dva dny neplaceného volna.

To můžete čerpat také v případě nepřekonatelných překážek v dopravě do zaměstnání (povodně, dopravní nehody, sněhové kalamity) nebo pracujete-li například na základě dohody o pracovní činnosti a potřebujete pečovat o nemocné dítě. Při práci na dohodu o pracovní činnosti totiž nemáte ze zákona nárok na „ošetřovačku“, neplacené volno vám však zaměstnavatel poskytnout musí.

Zákon myslí i na čas, kdy opouštíte stávající a hledáte si nové zaměstnání. Ve výpovědní lhůtě máte za tímto účelem nárok na půlden neplaceného volna týdně po dobu maximálně dvou měsíců.

Kdy se můžete dohodnout?

Nad tento zákonný rámec může nastat celá řada situací, kdy neplacené volno potřebujete nebo chcete. A tady už se pohybujeme v prostoru určeném pro dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Chcete-li se vydat na cestu kolem světa nebo vám jen nezbývá žádná dovolená třeba na dobu jarních prázdnin vašich dětí, můžete se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu.

Také méně radostná, ale o to častější varianta, kdy jste již vyčerpala rodičovský příspěvek, ale vaše dítě nevzali z kapacitních důvodů do školky, nabízí možnost vyřešit tento problém se zaměstnavatelem předem formou neplaceného volna. Existují samozřejmě i případy, kdy vám zaměstnavatel z provozních důvodů nemusí vyjít vstříc. Pokud se dohodnete, raději všemu dejte písemnou formu, abyste předešli možným sporům o placení pojistného.

Kdo to zaplatí?

V případě neplaceného volna, které garantuje zákon, se pro vás oproti běžnému odpracovanému měsíci nemění nic a veškeré povinné zaměstnanecké odvody leží na bedrech zaměstnavatele. Pokud si ale se zaměstnavatelem dohodnete extra neplacené volno, nemusí být vždy tak úplně zdarma. Vše záleží na vzájemné dohodě.

V případě daně z příjmů a sociálního pojištění není co řešit: Pokud nevyděláváte, nemusíte je platit. Pochopitelně vám v tomto období ale nevzniká nárok na nemocenskou. Minimální zdravotní pojištění ale ze zákona platit musíte. Jeho výše se pro účely, kdy nemáte žádný příjem, počítá z minimální mzdy – od 1. ledna 2016 je to 13,5 procenta z částky 9 900 Kč.

Jeho odvod je sice povinností vašeho zaměstnavatele, jelikož jste to ale většinou vy, kdo o neplacené volno žádá, může po vás zaměstnavatel chtít, abyste si (zvláště při dlouhodobé absenci) zdravotní pojištění nebo jeho poměrnou část hradili jeho prostřednictvím sami. Jediná výjimka existuje pro matky pečující o dítě do čtyř let, za které hradí zdravotní pojištění stát.

Zeptejte se nás

Neváhejte se našich specialistů zeptat na cokoliv z oblasti výživy a stravování. Rádi vám odpovíme co nejdříve to bude možné. Děkujeme.

Chráněno službou reCAPTCHA | Ochrana soukromí | Smluvní podmínky