Stolice u novorozenců a kojenců

Podle stolice nejlépe poznáme, zda dobře funguje zažívací ústrojí miminka. Vždy ji proto pozorně sledujte a v případě jakýchkoliv nejasností se obraťte na vašeho ošetřujícího lékaře.

 

 

Stolice u novorozenců a kojenců

Jak by měla vypadat stolice kojeného dítěte?

V prvních dnech po narození je stolice tmavá až černá. Může za to směs buněčné drtě, žlučových barviv a minerálních látek, tzv. „smolka“, a je to vlastně potvrzení průchodnosti střev.
V dalších dnech se barva i konsistence mění v důsledku zvýšeného příjmu mateřského mléka. Stolice získává světle žlutou barvu a svou konzistencí připomíná velmi řídká míchaná vajíčka nebo hořčici. Na vzduchu se žlutá barva rychle mění na zelenou.

Jaká by měla být četnost stolice u kojeného dítěte?

V prvních týdnech po narození může mít dítě stolici až 10x za den. S přibývajícími dávkami mateřského mléka a vyvíjející se funkcí zažívacího ústrojí se jejich počet snižuje a ustálit by se měl na 5 až 7. Ovšem ničím neobvyklým nejsou ani 1 až 2 stolice za den. Stolice je stále světle žlutá, ale konzistence začíná být již více kašovitá.

Z důvodu, že mateřské mléko představuje pro kojence dokonale stravitelnou potravu, se může stát, že se klidně celý den nebo i několik dnů (maximálně však 10) žádná stolice neobjeví. A pokud v těchto případech děťátko nemá žádné jiné potíže, pravidelně pije a dobře mu odcházejí větry, nejedná se o zácpu.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Jak mohu pomoci dítěti, které už několik dnů nemá stolici a trápí ho větry?

Nejlepší je jemně masírovat bříško ve směru hodinových ručiček a v pauzách mezi kojeními podávat několik lžiček směsi fenyklového a heřmánkového čaje. Nepoužívejte čípky ani projímadla a pokud si svým postupem nejste jistá, vše konzultujte s ošetřujícím lékařem. V případě, že vaše dítě odmítá pít, pláče a stolice se stále nedostavuje, neprodleně navštivte svého pediatra.

Jak vypadá stolice při podávání nemléčných příkrmů?

Vlivem nemléčných příkrmů mění stolice svou barvu více do hněda, někdy můžeme pozorovat také příměs hlenu. Stolice je většinou kašovitá a typický je pro ni hnilobný zápach. Denní počet je individuální, v průměru by se měl pohybovat mezi 2 až 3, ale znovu ani jedna stolice za den není ničím neobvyklým. Ve stolici často nacházíme zbytky zeleniny, typicky mrkve, kterou si mnohé maminky hlavně zpočátku pletou s krví. V souladu s rozšiřující se pestrostí přijímané stravy se stolice v prvním roce života začíná čím dál více podobat té, kterou známe u starších dětí.

Co dělat, když se ve stolici objeví krev?

Zde je potřeba rozlišovat dva případy, jejichž závažnost se dramaticky liší. Zatímco v prvním případě, kdy se ve stolici může krev objevit již v prvních týdnech po narození v podobě drobných vláken (to většinou souvisí se sníženou srážlivostí krve novorozenců), dítě však jinak dobře prospívá a neprojevuje neklid, se není třeba znepokojovat. V případě druhém, kdy stolice již obsahuje větší množství krve, dítě naříká, kope nožičkami, má nafouknuté bříško a třeba i zvrací, je zapotřebí jednat ihned a navštívit lékaře. Následky mohou být dramatické.

Podle stolice nejlépe poznáme, zda dobře funguje zažívací ústrojí miminka. Proto je potřeba sledovat její zabarvení i četnost v závislosti na stravování dítěte.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu