Vše o mateřském mléce

Mateřské mléko obsahuje stovky prospěšných látek. Je specifické jen pro člověka a je úplně jiné než mléko zvířat. Je zlatým standardem, ke kterému se snaží přiblížit náhradní kojenecká mléka.

 

Vše o mateřském mléce

Kolostrum (mlezivo)

Tvoří se první dny po porodu. Má slámově žlutou barvu a pro vaše miminko představuje imunologickou bombu. Chrání ho po narození před vlivy okolí a pomáhá ke správnému osidlování střevního traktu dítěte. Má velmi málo solí a rovněž chrání nezralé ledviny nově narozeného dítěte.

Zralé mléko

V průběhu dvou poporodních týdnů se kolostrum mění na zralé mléko, které je bohaté na tuky, ve srovnání s ostatními savci však daleko chudší na soli a bílkoviny. Představuje nejenom komplexní výživu pro dítě, ale obsahuje látky, které pomáhají osídlovat střevo, zvyšovat obranyschopnost dítěte proti bakteriím i virům a pomáhají mu optimálně vstřebávat a trávit dodané živiny.

Přední mléko

Vylučuje se z prsu na začátku kojení. Bohaté je na mléčný cukr (laktózu) a vodu. Kojenci uhasí žízeň a rychle ho zasytí. Na druhou stranu dítěti po něm i rychleji vyhládne. U citlivých kojenců, zejména chlapečků s kojeneckou kolikou, může krmení pouze předním mlékem podpořit nadýmání a bolení bříška.

Zadní mléko

Uvolňuje se na konci kojení. Je hustší, bílé, bohaté na tuky a velmi důležité z hlediska energie. Dítě je po něm zasycené na delší dobu a další jídlo vyžaduje později. Není vhodné kojit velmi krátce z obou prsů, ale daleko lepší je jeden prs vyprázdnit úplně (10 až 15 min.) a za optimálních podmínek při jednom kojení kojit pouze z jednoho prsu.

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Mateřské mléko obsahuje velké množství oligosacharidů, které slouží jako růstový substrát pro růst bifidobakterií, které dokážou zamezit růstu nežádoucích bakterií ve střevě a mají zásadní vliv na imunitu dítěte. A dále také nukleotidy, což jsou látky, které se podílejí na stavbě všech buněk a přispívají ke správnému fungování střeva, jater a imunitního systému. Ženské mléko obsahuje také celou řadu hormonů, zejména pak růstový, hormon štítné žlázy, nadlevin, příštipných tělísek, ale také pohlavní hormony a růstové a regulační faktory. Jedinečně se tak podílí na metabolických procesech v organismu novorozence.

Zázračné LCP tuky

Nejvariabilnější složkou mateřského mléka je tuk. Jeho složení se mění v průběhu celého dne, ale i v průběhu samotného kojení. Zadní mléko obsahuje několikanásobně více tuku než mléko přední. Obsahuje i tzv. LCP tuky (nenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem), které jsou nevyhnutelné pro vývoj mozku a oční sítnice. Vědecké studie z posledních let přitom jasně poukazují na vazbu mezi přítomností LCP tuků, zejména pak omega-3 nenasycených mastných kyselin DHA a ARA, ve výživě kojenců a pozitivním vlivem na vývoj obranyschopnosti i inteligence dítěte.

Obsah vitaminů v mateřském mléce závisí na jejich hladině v těle matky. V mateřském mléce je obvykle nedostatek vitaminů D a K, což může zapříčinit poruchu vývoje kostí a obecně také k vyšší náchylnost k nemocem. Nedostatek vitaminu K může vést ke krvácivé nemoci novorozenců. Vitamin D se podává celý první rok života ve formě kapek. Vitamin K je podáván novorozencům ve formě injekce již v porodnici nebo se v prvních měsících života doplňuje ve formě kapek. O podávání jednotlivých vitaminů se poraďte s pediatrem.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu