Výživová poradna

Zde se dozvíte vše potřebné o dětské výživě a stravování. Nenajdete-li odpověď na vaši otázku, neváhejte se obrátit na naše odborníky.

Máte dotaz?

Váš dotaz

 • Dostává mé dítě dostatek vitaminů a minerálních látek?

  Nedostatek vitaminů a minerálních látek je u dětí v prvních 6-ti měsících života poměrně vzácný. Veškeré živiny dostává prostřednictvím mateřského mléka příp., pokud není kojeno prostřednictvím náhradní mléčné výživy. Kvalita mateřského mléka je hodně ovlivněna tím, co maminka v průběhu kojení konzumuje. Doporučuje se pestrá a vyvážená strava s dostatkem zeleniny, obilovin, masa, mléka a mléčných výrobků. V prvním roce se u donošených kojenců doporučuje ještě podávat Vitamin D ve formě kapek v dávce 500 IU (cca 1 kapka Vigantolu), jelikož ho mateřské mléko obsahuje málo. U dětí starších 6-ti měsíců patří mezi nejčastější nedostatky Vitamin D a železo. Jejich dostatečný příjem rovněž zajistíte pestrou a vyváženou stravou. Jedním ze zdrojů vitaminu D jsou maso, vejce, mléko, mořské ryby, ale i sluneční záření (cca polovinu doporučené denní dávky je možné získat ze sluníčka). Zdrojem železa je červené maso, obiloviny, žloutek, kojenecká mléka nebo kaše určená pro danou věkovou kategorii. Vstřebávání železa podpoříte i konzumací potravin obsahující vitamin C (ovoce, zelenina).

 • Jak poznám, že má dítě hlad?

  Bohužel, malé miminko nám nemůže říci slovy, že má hlad, ale je schopno nám dát řadou signálů dopředu najevo, že je hladové. Mnoho rodičů se domnívá, že pláč znamená hlad. Ale ne každý pláč znamená hlad. Pláč bývá v případě hladu pouze (již) posledním signálem, jak na toto (hlad) upozornit. Sledujte svoje dítě a brzy sami vypozorujete, kdy Vám dítě dává jasné signály, že má hlad. Může to být např. cucání prstíků, olizování si rtíků, otevírání pusinky a kývání hlavičkou ze strany na stranu nebo snahou dát hlavičku k hrudi či prsu. Pozorováním dítěte se naučíte tyto signály včas rozpoznávat a předejít tak pláči, který skutečně znamená hlad.

 • Měla bych dítě krmit i v noci?

  Čerstvě narozená miminka je potřeba krmit přibližně každé 2 hodiny. V žádném případě neomezujte dítě v krmení. Samo si řekne, kdy má hlad. Po několika týdnech se miminku upraví stravovací režim, začne bez problémů přibývat na váze a vy můžete přizpůsobit krmení jeho potřebám. Vše je přísně individuální. Některá miminka vyžadují častější krmení, jiná vydrží se stejnou dávkou mléka déle. Obecně platí, že pokud se miminko dobře vyvíjí, roste (to vám potvrdí váš ošetřující lékař - pediatr při pravidelných kontrolách nebo konzultaci), jeho vylučování je pravidelné a v pořádku, tak není nutné ho ke krmení budit. To platí nejen ve dne, ale zejména pak v noci.

 • Je pravda, že děti milují sladké už od narození?

  Ano, už v bříšku děti dávají přednost sladké chuti. Tomu je také přizpůsobeno mateřské, ale i kojenecké mléko. Ovšem skutečnost, že děti preferují sladké, neznamená, že byste ho měli ve stravě upřednostňovat i vy. Právě naopak. Nápoje podávejte výhradně neslazené a co se týká příkrmů a pevného jídla, nejlepší cestou je pestrost stravy. Sladká jídla si samozřejmě vaše děti zamilují, ale nepřehánějte to s nimi.

 • Jaká jsou doporučení při přechodu z lahve na hrníček?

  Hrníček můžete svému malému hrdinovi začít nabízet jako alternativu k lahvi už kolem půl roku věku. Nutná samozřejmě bude vaše asistence. Buďte trpěliví, musíte počítat s tím, že větší část pokrmu skončí na oblečení, na vás nebo na podlaze. Kolem 8.–9. měsíce se z hrníčku již stává zábava a dítě si jej chce vzít samo. Než se ho ale naučí spolehlivě používat, asistujte mu, aby tekutinu nevdechlo. Pro toto období jsou dobré plastové kojenecké hrníčky s velkými oušky. Některé děti (zvláště pak nekojené a krmené z lahvičky) se z hrníčku obvykle naučí pít později, protože jim byly i jiné tekutiny, jako čaj nebo ovocné šťávy, podávány v lahvičce. Dobrou pomůckou je přechod přes pítka. Zejména zpočátku děti dobře tolerují hrníčky s měkkými pítky a postupně si zvykají na ta tvrdší. Je to bezpečnější forma pro dítě i pro vás. Kolem roku a půl věku už by dítě mělo přijímat tekutiny hrníčkem nebo hrníčkem s pítkem bez problémů. Nejdéle přechod trvá těm dětem, které pijí mléko z láhve před spaním nebo u ní usínají. Láhve se nechtějí vzdát, protože je to pro ně uspávací rituál. Zde musíte mít větší trpělivost a vytrvat.

   

 • Jak účinně bojovat proti obezitě u kojence?

  Mějte na paměti, že pláč nemusí být vždy motivován jen hladem. Nekrmte proto dítě při každém pláči, zkuste ho přebalit, pochovat a někdy prostě jen vydržet. Zejména pak u větších cvalíků. Pokud je to možné, do 6 měsíců výhradně kojte! Náhradní výživu kojence připravujte podle návodu, dávky nezvyšujte. Nemléčné příkrmy rozhodně nezařazujte před 4. měsícem věku a bez porady s pediatrem. Postupně se zaváděním příkrmů úměrně snižujte množství mléka, jde-li to, ihned po příkrmu nekojte a ani nepodávejte kojenecké mléko. Jako první nemléčnou složku jídelníčku vašeho dítěte zařazujte zeleninu, aby se dítě neučilo jenom na sladké chutě, dále ovoce a teprve potom začněte s kašemi. Vězte, že v až 96 % případů je obezita dětí způsobena špatnými stravovacími návyky v kombinaci s nedostatkem pohybu!

 • Mohou malé děti jíst kořeněná jídla?

  Jednoznačně ano! Důležité je, aby dítě jedlo dobře a nemělo potíže s trávením. Pak se není čeho bát a můžete začít přidávat čerstvé bylinky. Svému děťátku tak připravíte nové chuťové zážitky, kterých se už nemůže dočkat.

Zeptejte se nás

Neváhejte se našich specialistů zeptat na cokoliv z oblasti výživy a stravování. Rádi vám odpovíme co nejdříve to bude možné. Děkujeme.

Chráněno službou reCAPTCHA | Ochrana soukromí | Smluvní podmínky