10 tipů, jak začátek mateřství jen nepřežívat, ale užít si ho

Tušila jste, že to bude divoké období a snažila jste se na to připravit. Jenže když pak ani to třetí kafe nezabírá a culík z několik dní nemytých vlasů drží i bez gumičky, je v pořádku být překvapená. A vyčerpaná. A možná občas i naštvaná. Pokud máte pocit, že tohle nemůžete zvládnout, máme pro vás několik tipů, které z prvních týdnů plných zmatků udělají úsměvnou vzpomínku "pro vaše budoucí já". Pojďme na to.

10 tipů, jak začátek mateřství jen nepřežívat, ale užít si ho

1. Čas na odpočinek? Řekněte si o něj, zasloužíte si ho

Zázračná formule na vydatný spánek během mateřství neexistuje. Každé miminko je jiné, každá maminka stejně tak, proto se musíte sehrát a najít si svůj spací rytmus společně. Ze začátku možná budete mít pocit, že se budí každou chvíli, ale s každým dalším týdnem miminko přivyká zavedeným rituálům a délku jeho spánku už dokážete dopředu odhadnout. Aby to ale nebylo tak jednoduché: jak děťátko roste, jeho spací cykly se mění a to jsou období, kdy se můžete cítit znovu rozhozená. Daleko lépe než další hrnek kávy pak funguje odpočinek. Pokud to aspoň trochu jde, usněte společně s miminkem a uvidíte, že zbytek dne pak bude probíhat daleko klidněji. A pokud spát nemůžete, protože už vás za ruku tahá starší dítě, poproste o pomoc. Zapojte více tatínka, zavolejte mamince nebo kamarádce. Nemusíte být na vše sama a věřte, že vaši nejbližší vám rádi pomohou a také rádi stráví čas s vašimi dětmi.

„S odstupem času bych jako první radu maminkám dala: hlídejte si spánek. K ranému mateřství nedostatek spánku patří, ale pokud nemůžete usnout samým napětím, úzkostí, nespíte třeba několik dnů, nocí, soustřeďte se v první řadě na to a řešte to. Nedostatek spánku totiž prohlubuje všechny ostatní příznaky psychických obtíží, ať již úzkostného, nebo depresivního charakteru,” radí ostatním maminkám jedna z žen na webu organizace Úsměv mámy.

2. Nesrovnávejte se s ostatními. Málokdo se fotí ve chvílích, kdy mu není dobře

Na začátku trávíme dlouhé hodiny kojením a zíráním do zdi. A tak začneme sledovat sociální sítě, kde u ostatních maminek influencerek vidíme jen to nejkrásnější – jak děťátko roste, jak se usmívá, jak roztomile spinká a jak jsou všichni členové rodiny celí šťastní. A podvědomě se začneme cítit zle, že to u nás doma není vždycky taky tak a že na nás jejich rady nefungují.

Myslete ale na to, že většina z nás nebude chtít veřejně sdílet, že jsme dnes v noci naspaly zas jen tři hodiny, že se miminko nechce přisát, že nás bolí prsa, že jsme si za poslední týden nestihly umýt vlasy a že se ani půl roku po porodu nevejdeme do kalhot, které jsme nosily před otěhotněním.

Ze všech „osvědčených receptů“ na šťastné mateřství si vybírejte pouze ty, se kterými souzníte a které sama chcete zkusit. A hledejte si vlastní cestu. Třeba se potom právě vy stanete inspirací pro ostatní.

„Mateřství je náročné pro každou maminku, ale snažit se vměstnat do nějaké škatulky toho, co vidíme na sociálních sítích nebo co nám tvrdí okolí, rozhodně nepomáhá,“ potvrzuje říká Eva Vicherek, marketingová ředitelka společnosti Hero Czech a značky Sunar, která se právě v rámci kampaně Mámou bez příkras snaží odhalit tu pravou tvář mateřství.

Berte tedy s rezervou náhled do života ostatních maminek skrze sociální sítě. Jsou to úplně stejné smrtelnice s radostmi i strastmi, jako jste vy sama. A to nás spojuje.

3. Najděte si chvilku pro sebe, vraťte se ke svým koníčkům a naučte se úkoly delegovat

Věnujte se samy sobě. Začněte třeba tím, že si vzpomenete, co jste dělala před těhotenstvím, před porodem nebo co jste si vždycky přála zkusit. Ráda jste si vyčistila hlavu při běhání? Hned jak přijde partner domů, na hodinu zmizte z bytu. Kouká na vás z poličky nedočtená kniha, která vás tolik bavila? Ponořte se do ní znovu – při kojení nebo večer, když dítě usne (místo úklidu!). Chcete se naučit šít nebo začít chodit na keramiku? Přihlaste se na řemeslný kroužek. Myslete na sebe. Právě teď je to důležitější než kdy dříve. Vnější impulsy a sociální zdroje z vás udělají spokojenější a tím pádem i pohodovější mámu.

K tomu patří i zamyšlení nad tím, co chcete dělat vy a co může udělat někdo jiný. Zkuste vybrané úkoly delegovat. Ať už jde o aktivity s miminkem, nebo péči o domácnost (úklid, praní, žehlení, nákupy, vaření). Možná je čas přijmout pomoc od někoho, jehož nabídky jsme dosud odmítaly, nebo přijmout placenou pomoc.

4. A co když od dítěte zatím nechcete odejít? Každá malá radost doma se počítá

Dělejte jen aktivity, u kterých se cítíte příjemně a bezpečně. U kterých se dokážete odreagovat a které vás nestresují ještě více. Pokud je pro vás lekce jógy přes půl města nebo výlet na kole sci-fi nebo pokud po celou dobu jen myslíte na to, jestli je miminko v pořádku, a raději byste s ním byla doma v klidu, jděte na to pomaleji.

Bude to znít jako banalita, ale užít si příjemnou sprchu, vzít si na sebe hezké oblečení, pustit si oblíbenou písničku, vychutnat si v klidu oblíbené jídlo, to všechno vám dokáže zlepšit náladu. Všímejte si chvilek, kdy je vám dobře. Kdy se to děje, jak to poznáte, co k tomu potřebujete a jak jít takovým okamžikům naproti? Časem uvidíte, že si každý den budete umět dopřát o něco více malých radostí a pomalu začnete být zase sama sebou.

5. Nezapomeňte na kamarádky. Povídejte si o všem a o ničem. Tak jako dřív

Mateřství dokáže pořádně prověřit vztahy mezi kamarády. Obzvlášť pokud vy už dítě máte, ale vaše blízká kamarádka zatím ne. Změní vás to. Některé trochu, některé více. Máte teď úplně jiné starosti než dříve a můžete žít odlišné životy. To ale neznamená, že byste se měla stranit společnosti, nedej bože nabývat myšlenek, že svým kamarádkám nemáte po celých dnech strávených doma co zajímavého vyprávět. Běžte s kočárkem na společnou procházku nebo je pozvěte k vám domů na kávu. Vidět přátelskou (a dospělou) tvář je během perných dní na mateřské k nezaplacení.

A pokud navážete užší kontakt s kamarádkou, která má dítě ve stejném věku, jako je to vaše, bude to výhra pro obě strany. Mateřství sbližuje.

6. Nejste na to sama. I ty největší podivnosti se teď nejspíš dějí i někomu dalšímu. Jen o tom zatím nevíte

„Ne pro každou maminku jsou první dny a měsíce procházkou růžovým sadem. To, že se ale necítíte jako dřív, že se děťátko potýká s problémy, které jste neplánovala, je naprosto běžné a dnes a denně si takovými zúskostňujícími situacemi prochází celý zástup maminek. Věřte, že nikdy na to nejste sama a jediná na světě” říká Veronika Šišmová z organizace Úsměv mámy a dodává, že pokud se cítíte bezradně, chcete se poradit nebo jen potřebujete kontakt s někým, kdo vám bude rozumět, nebojte se vyhledat pomoc.

7. Dobré náladě naproti. Namísto kofeinu se nadopujte pořádnou dávkou endorfinů

Pravidelná dávka pohybu, čerstvý vzduch a vyplavené endorfiny. Běžte psychické pohodě naproti cvičením. A je úplně jedno, o jaký druh pohybu půjde. Každá procházka, každý dřep a každý pozdrav slunci se počítá. Výhodou je, že dnes existuje množství cvičebních technik, které můžete provozovat přímo s miminkem. Vyzkoušejte vedenou lekci ve fitku nebo si rozložte doma podložku a nalaďte YouTube.

8. Nezlobte se na hormony. Pomáhají vám být skvělou pečující mámou

Prožívat výkyvy nálad je normální. Mít pocit, že nemáme svoje emoce pod kontrolou, je normální. A být svědkem toho, jak tenhle hormonální pohár občas přeteče, je také normální. Už samo těhotenství je divoká hormonální jízda. Jenomže po porodu už nejsme se svými náladami samy. Teď je tu 24/7 ten malý kontaktní drobeček. Prolínají se v nás pocity přecitlivělosti, podrážděnosti, nejistoty a najednou k tomu přibyl také strach o dítě. Bojíme se vlastně furt. Jestli je v pořádku, jestli mu něco nechybí, jestli děláme vše, jak máme. Takové změny a strachy jsou naprosto přirozené, hormony fungují a pomáhají vám být báječnou maminkou. O svých pocitech mluvte – s partnerem, s odborníkem nebo s jinou maminkou. Každé sdílené trápení je jen poloviční trápení.

 

9. Bavte se s partnerem. Větší míra zapojení prospěje všem

V rodičovství jsou na to v ideálním případě dva. Nestavte se do role, že je to celé pouze na vás. I váš partner je dospělý člověk, který může přiložit ruku k dílu, a nejen tím, že se po příchodu z práce chvíli věnuje dítěti. Bavte se s ním o svých pocitech a snažte se společně přijít na to, jak si tohle období užít. Oba.

 

10. Věřte si. Pro své dítě jste zářící hvězda a miluje vás bezvýhradně za všech okolností

Ať už vám mateřství vyrazilo dech jakýmkoliv způsobem, věřte si, že to zvládnete. Ten váš malý, i když možná trochu moc náročný trenér je současně vaším největším fanouškem, který nevynechá jediný zápas a vždycky hrdě stojí s tím největším transparentem v první řadě. A i když je to někdy dřina k uzoufání, tak je to také období plné radostných chvilek, které dokážou rozehnat i ta nejtemnější mračna a vrátit do vašich dní světlo.

Nacházíte se v situaci, ve které vám není dobře, a potřebujete v mateřství cítit větší jistotu? Máte pocit, že na vás žádná rada nefunguje, a nevíte, jestli všechno kolem miminka děláte správně?

Znáte maminku, která je extrémně přetížená a vykazuje příznaky duševní nepohody?

Obraťte se na Úsměv mámy, kde podle hesla „raději stokrát zbytečně a preventivně než jednou pozdě“ získáte odbornou pomoc.