Duševní potíže po porodu. 10 varovných signálů, které mohou značit, že potřebujete pomoc

Období po porodu bývá plné lásky a radosti, ale možná ne hned od začátku a možná ne pořád. Vaše psychika zažívá dramatické zvraty a je přirozené cítit se jinak, než jste čekala. Může vás zaskočit nová role matky a může být těžké přijmout skutečnost, že tahle role je doživotní. Někdy se při zpracovávání všech změn mohou u maminky projevit i psychické obtíže. Zjistěte, co je ještě v pořádku a co už není.

Duševní potíže po porodu. 10 varovných signálů, které mohou značit, že potřebujete pomoc

Kde je ta nehynoucí láska?

Může se stát, že u vás ihned nenaskočila ta silná mateřská láska, o které se tolik mluví. Buďte v klidu, zažívat několik dní až týdnů po porodu smíšené pocity není známkou toho, že se děje něco vážného. Jde o naprosto přirozený stav, za který se není potřeba stydět. Hormonální změny, nedostatek spánku a vysoké nároky na sebe samu se mohou projevit zvýšenou emoční citlivostí, plačtivostí, smutnou náladou, ale také pocity strachu a bezmoci, úzkostí, napětím a únavou. To vše je zcela v pořádku.

„Je přirozené cítit se po porodu dítěte a při přerodu v rodiče přecitlivěle ane zcela ve své kůži. Přestože prožívat poporodní blues může být zneklidňující, je důležité si uvědomit, že tento stav nebude trvat dlouho a že během šestinedělí odezní, ” říká Veronika Hanušová z organizace Úsměv mámy a dodává, že první pomocí k vyrovnání se s poporodním splínem je přijmout své pocity jako naprosto normální a běžné a říct si o pomoc blízkého okolí (např. o uvaření teplého jídla, povožení kočárku nebo donášku nákupu).

Co když máte neustále nepříjemné pocity?

Standardní baby blues by mělo během šestinedělí odeznít. Pokud však po většinu času cítíte smutek, úzkost a další nepříjemné pocity, které se nestřídají s příjemnými, může se jednat o poporodní úzkosti, depresi nebo vzácně i o jiné psychické obtíže.

Jaké vlastně jsou ty varovné signály, že něco není v pořádku? Kdy to začít řešit? A s kým?

Každá z nás je jiná a prožívá těžkosti odlišně a s různou intenzitou. Jedna žena není schopná ani vyjít ze svého bytu, druhá působí na své okolí zcela v pořádku. Pokud se ale s nepříjemnými pocity a následujícími příznaky potýkáte déle než dva týdny v kuse, vyhledejte pomoc.

  • Převažující pocity smutku, nervozity, ohrožení,
  • skleslá nálada a zhoršená schopnost radovat se,
  • strach a obavy o sebe, o miminko,
  • problém relaxovat,
  • neklid, podrážděnost, pocit sevřeného žaludku,
  • problémy se spánkem: nespavost nebo naopak nadměrná spavost bez pocitu odpočinutí,
  • málo energie,
  • neschopnost zastavit a kontrolovat úzkostné a zlé myšlenky,
  • pocity viny a bezcennosti,
  • myšlenky na sebevraždu.

„I když to může být těžké, je důležité o svých pocitech mluvit. Možná vám připadá, že vám nikdo nemůže porozumět, nevyznáte se sama v sobě a nechápete, kde se špatné pocity berou. Říct si o pomoc ale není ukázka slabosti, je to odvážný a důležitý krok na cestě za lepšími zítřky,” doplňuje Veronika Hanušová.

Každé dítě potřebuje šťastnou a spokojenou maminku. Jenže co když vám to nejde?

Duše maminky je zásadní součástí vytváření vztahu s dítětem. Vzájemné pouto je těsné a křehké, a pokud nejste dlouhodobě v pohodě, postupně strádá i miminko. To může vést k jeho větší plačtivosti, horšímu spánku i k nechutenství, čímž se dostáváte do začarovaného kruhu. Vyhledat odbornou pomoc je potom to nejlepší nejen pro vás, ale i pro vaše dítě.

„V médiích a na sociálních sítích často vídáme mateřství zalité sluncem. Maminky pak mají tendenci porovnávat se s ostatními, mohou si vyčítat, že to nemají doma stejně, a dokonce se díky tomu potýkat s psychickým diskomfortem. My jim chceme ukázat, že se nemusí bát o svých pocitech mluvit, pokud se trápí. Ideální je požádat o pomoc své okolí. Mohou ale oslovit i organizaci Úsměv mámy nebo rovnou odborníka – psychoterapeuta, psychologa. Nečekaně náročné a složité, i takové totiž mateřství může být," říká Eva Vicherek, marketingová ředitelka společnosti Hero a značky Sunar, která se rozhodla v této oblasti šířit osvětu a ukazovat mateřství bez příkras.

Nacházíte se v situaci, ve které vám není dobře, a potřebujete v mateřství cítit větší jistotu? Máte pocit, že na vás žádná rada nefunguje, a nevíte, jestli všechno kolem miminka děláte správně?

Znáte maminku, která je extrémně přetížená a vykazuje příznaky duševní nepohody?

Obraťte se na Úsměv mámy, kde podle hesla „raději stokrát zbytečně a preventivně než jednou pozdě“ získáte odbornou pomoc.