7 rituálů, které pomáhají uspat miminka

Nehledě na to, jak moc své miminko jako mámy milujeme, určitě se shodneme na tom, že jsou dny, kdy se ze všeho nejvíce těšíme na to, až se nám ho podaří uspat. A to je někdy doslova nadlidský úkol.

7 rituálů, které pomáhají uspat miminka

Zatímco miminko dokáže působit tak, jako by spánek k životu snad vůbec nepotřebovalo, dospělému dá takový režim pořádně zabrat. Je v pořádku nemít stále dobrou náladu. Nemusíte mít proto špatný pocit, když s někým své pocity budete potřebovat probrat. A nebojte se. Ačkoliv to tak dnes možná nevypadá, i vaše miminko si časem vytvoří svůj spánkový režim a vy zase budete mít příležitost nabrat síly.

Věděli jste, že v prvních dvou letech života dítěte může rodič přijít i o více než půl roku spánku?

Pro zdravý vývoj miminka a zachování duševní pohody maminky je spánek nesmírně důležitý. Ale uspat malé a sama se mezi budíčky na kojení vyspat, to je hotová věda. Co fungovalo na dítě vaší sestřenice, vůbec nemusí zabírat na vaše dítě.

První týdny a měsíce života nemá obvykle spánek kojence dostatečnou kvalitu, abyste si odpočinula i vy. Noční kojení je nezvyk a některá miminka se budí opravdu často. Vše se začne ustalovat až s věkemdítěte. I v tomto období si ale můžete pomoci dodržováním určitých pravidel. Postupně se dítě dostane do fáze, kdy spánek začne chápat stejně pozitivně jako vy.

Rituály pro lepší spánek miminek

Na zavedení rituálů není nikdy příliš brzo. V počátcích půjde jenom o pokusy, ale časem se může spánková situace zlepšit. Nevyčítejte si, když to nepůjde hladce a miminko se bude stále budit. Každé dítě je jiné a spánek naprosté většiny z nich narušuje především hlad nebo bolavé bříško. Pokud máte doma nespavce, na kterého jen tak něco nezabere, myslete na to, že v tom nejste sama.

jak uspat miminko

  1. Nalaďte se na spánkové cykly: Kdy je čas vypustit odpolední spánek?

Zhruba od tří do šesti měsíců mívají děti tři spánkové cykly přes den a jeden dlouhý spánek v noci. Po půlroce dětem prospívají dva spánkové cykly přes den: jeden dopoledne, druhý odpoledne. Počet cyklů se sice snižuje, ale spánek bývá delší a kvalitnější. Okolo jednoho roku spává dítě už jen jednou denně, a to po obědě.

  1. Stanovte si čas, kdy se chodí spinkat

Malé dítě vydrží čilé tři hodiny, pak už jeho výkonnost klesá a začne být mrzuté. Není dobré nechat dítě vzhůru ve fázi, kdy už si mne očička, je přetažené a protivné, proto se ho snažte ukládat ke spánku každý den zhruba ve stejnou hodinu.

  1. Mějte pravidelný rytmus

Denní rituál zahrnuje jídlo, hraní, vycházku, další jídlo a pak spaní. Tento opakující se cyklus miminku pomůže předvídat, co se bude dít, a podle toho si rozložit síly.

  1. Koupání, které zklidní a unaví

Přípravě na noční spánek pomůže koupel, která miminko zklidní. Když budete rituál opakovat denně, brzy pochopí, že vana + pyžámko + mazlení + mléko = velký noční spánek.

  1. Buďte trpěliví

Batolata jsou obvykle plná zážitků z celého dne a usínání pak může být náročnější. Buďte trpěliví. Po tom, co si miminko dá mléko, ho přitulte nebo ho položte do postýlky a držte ho za ručičku. Buďte potichu nebo jen tiše broukejte. Uvidíte, že brzy začne zavírat očka.

  1. Nenechávejte miminko “vyplakat”

Když je miminko neklidné a pláče, nenechávejte ho v postýlce vyplakat. Snažte se přijít na to, co ho trápí. Může to být bolavé bříško nebo mu chybí fyzický kontakt. Pláčem přivolává maminku, tu pro něj nejdůležitější osobu na světě. Někdy je to úplně prosté a dítě chce jen pochovat.

  1. Udělejte rozdíl mezi denním a nočním spánkem

Dítě na začátku samozřejmě denní a noční spánek rozlišovat nedokáže, ale je důležité dělat mezi nimi rozdíly. Noční spánek podpoří tma. Při denním spánku však nevytvářejte v pokojíčku temnou komoru, nechte klidně roztažené závěsy. Miminko pochopí, že si jenom oba na chvíli odpočinete a pak si opět budete hrát.

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

proč miminko nespí

Zavedené rituály pro klidný spánek kojence mohou narušit rostoucí zuby nebo noční můry. Někdy miminko pláče pouze proto, že mu vypadl dudlík, a vůbec hlad nemá. Pro tyto případy mějte u postýlky připravenou lahvičku s vodou. Dítě se při probuzení trochu napije, vezme si zpátky dudlík a spíte dál.

Pokud kojíte, tak často také pomáhá vzít si miminko k sobě do postele a nechat ho pít podle jeho potřeby. Díky tomu se neprobudí na dlouho, snadno a rychle zase usne a i vy se vyspíte kvalitněji. Jen dbejte na to, aby dítě spalo na straně postele přiražené ke zdi, nebo pořiďte zábrany proti pádu.

Možná právě teď máte doma malé neklidné miminko a možná máte pocit, že to nikdy neskončí a vy se už nikdy nevyspíte. Možná jste unavená tak, že byste usnula ve stoje, a možná se děsíte momentu, kdy v postýlce zase zakňourá. Ale věřte, že toto nespavé a uplakané období uteče jako voda a vám zůstane jen láskyplná vzpomínka na ten malý uzlíček, který dokázal v noci vzbudit všechny sousedy v okruhu pěti kilometrů.

Produkty, které se vám budou hodit

Rozpustný nápoj fenyklový

Rozpustný nápoj fenyklový

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu