Co je to diastáza po porodu a jak s ní pracovat?

Víte, že až 70 % rodiček má diastázu a vůbec o ní neví? Přitom správná pozice břišních svalů funguje jako opěrný systém pro naše záda a orgány. Pokud břišní svalstvo neplní kvůli rozestupu svou funkci, můžeme se potýkat s tzv. vypouklým bříškem a bolestí zad. Dobrou zprávou však je, že existují šetrné metody, které pomáhají tento rozestup zmenšovat. Víte, jak na to?

Co je to diastáza po porodu a jak s ní pracovat?

Co je to břišní diastáza?

K diastáze, tedy rozestupu břišních svalů, dochází naprosto přirozeně během těhotenství, a to v důsledku zvětšující se dělohy a tlaku na vazivový pruh. Ještě několik týdnů po porodu bývá diastáza cítit pouhým pohmatem v oblasti mezi koncem hrudní kosti a začátkem spony stydké. Pokud se však vaše břišní svalstvo ani několik týdnů po porodu nevrací na své původní místo, jde o signál oslabeného břicha, které vyžaduje návštěvu fyzioterapeuta. 

Jak se diastáza vyšetřuje?

Diastázu si můžete vyšetřit i samy doma pomocí těchto kroků:

  1. Lehněte si na záda a pokrčte kolena, chodidla jsou na podlaze.
  2. Prsty jedné ruky si položte na pupík, dlaň mějte směrem k hlavě.
  3. Nadechněte se a s výdechem uvolněte břicho, pomalu zvedejte hlavu.
  4. Cítíte tvrdé okraje? To jsou svaly. Cítíte měkký střed? To je uvolněné vazivo.
  5. Postupujte směrem nahoru od pupíku ke spodním žebrům.
  6. Podle hloubky zaboření prstů se dá odhadnout i šíře rozestupu.

Pokud se na samovyšetření necítíte, pak určitě vyhledejte pomoc fyzioterapeuta. S odbornou konzultací získáte i tipy na jednoduché cviky na doma a daleko rychleji se vrátíte do své původní kondice. 

Jak se diastáza napravuje?

Vědomá a pravidelná rehabilitace dokáže vaše tělo nejen vrátit do původní podoby, ale dokonce i vylepšit jeho funkci, potažmo vzhled. Jde jen o to, změnit své návyky a napravit zažité pohybové stereotypy. Nápravy dokážeme docílit pomocí těchto kroků:

Masáže

Vaše bříško dokázalo úžasné věci, buďte na něj hodná. Přijměte ho i se svými nedokonalostmi včetně případné jizvy po císařském řezu. Masírováním břicha můžeme zlepšit prokrvení, pružnost tkání a uvolnit napětí. Perfektně funguje i masáž miminkem. Položte si děťátko na břicho a nechte ho, ať svými nekoordinovanými pohyby aktivuje váš střed těla.

Rehabilitace

Po porodu není vhodné vlítnout do fitka a snažit se zběsile shodit všechna přebytečná kila sklapovačkami, kliky a nůžkami nohama ve vzduchu. Mimochodem to jsou cviky pro ženy s diastázou naprosto nevhodné. Pokud jste takto byla zvyklá cvičit před otěhotněním, budete nyní potřebovat naučit se jiný přístup. Myslete na to, že diastáza je problém zdravotní, ne kosmetický, proto je potřeba jít při jeho řešení více do hloubky. Aktivace core je proces, který vyžaduje hodně trpělivosti a motivace. Pomalé, vědomé a nápravné cvičení na diastázu s rehabilitačním charakterem však může nejen zmírnit rozestup břišních svalů, ale i zlepšit celkové držení těla.

Aktivace pánevního dna

Svaly pánevního dna se skládají ze tří vrstev, přičemž ta nejhlubší se nachází mezi stydkou kostí a kostrčí, střední je mezi sedacími hrboly a povrchová u konečníku, pochvy a močové trubice. Ne vždy je na místě pánevní dno posilovat, ale naopak uvolňovat.

K aktivaci pánevního dna vám skvěle poslouží malý gymnastický míček (overball), který si při sezení budete umisťovat pod sedací kosti. 

Dýchání

Jedině při aktivaci bránice dokážete vytvořit ten správný nitrobřišní tlak, který automaticky aktivuje i pánevní dno. V rámci léčby diastázy se tedy určitě zaměřte na dýchání do břicha (místo do hrudníku).

Psychoterapie

Není možné efektivně zapojit systém core, pokud jste paralyzováni negativními emocemi. Psychika má na uvolněnou mysl a tělo naprosto zásadní vliv. Zažíváte-li aktuálně poporodní deprese a necítíte se dobře, ani chvíli neotálejte s návštěvou terapeuta.

Problematika diastázy je velmi komplexní obor, který doporučujeme konzultovat s odborníkem. Pokud se rozhodnete diastázu léčit svépomocí, vyhledávejte pouze ověřené zdroje, např. CoreYoga nebo Kinisi.