Nalijme si čistého mléka. Šestinedělí je obestřeno spousty mýtů a každá maminka ho prožívá jinak. Každopádně i toto období má svůj začátek a konec a pokud víte, jak si ho zpříjemnit, zvládnete ho stejně statečně jako první trimestr i jako porod. Tak pojďme do toho!
Na první pohled možná nepřináší šestinedělí nic moc lákavého. Učíme se vypořádat se spánkovou deprivací, zhruba desetkrát za den vyměníme plínku a odhadem 20 z 24 hodin se věnujeme kojení. Několikrát za noc vstaneme, kolíbáme a zase usneme, zchladíme horká prsa a trpělivě čekáme, až se zhojí poporodní poranění. Hormony máme jako na horské dráze. Jednou pláčeme únavou a zoufalstvím spolu s dítětem a za pět minut pláčeme dojetím z toho, jak krásné to naše miminko je. Každá pěkná i každá smutná emoce je normální a patří k mateřství.
Přinášíme inspiraci na 7 vět, které z vašeho šestinedělí udělají skvělé období plné lásky a prostoru pro vás i vaše miminko.
Tohle je čas, který patří jenom vám a miminku. Jedině vy rozhodujete o tom, s kým a kdy se uvidíte a koho si pozvete domů. A pokud se na návštěvy v šestinedělí ještě necítíte, tak je bez výčitek odložte na jindy.
Není vaší povinností servírovat návštěvám kafíčka a čerstvě upečenou bábovku. Ta nejlepší návštěva naopak chodí s hotovým jídlem pro vás. A pokud to vaši blízcí nevědí, tak jim klidně řekněte, že navařeno vážně nemáte, a dejte jim tip na to, co můžete jíst v šestinedělí.
Sprcha totiž bude příštích pár týdnů to jediné místo, kde budete moct být na chvíli sama. A když už si nějakou návštěvu domů pustíte, nezdráhejte se jí dát nějaký jednoduchý úkol.
Vyberte několik úkolů, do kterých zapojíte tatínka. Trpělivě mu vysvětlete, co a jak je potřeba udělat, a zahrňte vybraný rituál do jeho každodenních činností. Vy získáte chvilku pro sebe a partner s miminkem získají prostor pro upevnění vzájemného pouta.
Dítě nepotřebuje, abyste měla doma perfektně naklizeno, ale potřebuje, abyste byla v pohodě. Proto ve chvílích, kdy miminko spinká, spěte taky. I dvacetiminutový šlofík během dne zajistí, že budete péči o dítě zvládat s daleko větším klidem a nadhledem.
Mluvte s někým blízkým o tom, jak se cítíte. Ideálně s partnerem, ale jistě vás ráda vyslechne i dobrá kamarádka nebo maminka. Nejhorší je mlčet o tom, co prožíváte. Když se svěříte s tím, co vás trápí, uleví se vám.
Zapomeňte však na rotoped a sklapovačky. Cvičení v šestinedělí i několik týdnů po něm je pomalé, jemné a spočívá v masáži bříška a aktivaci pánevního dna. Zaměřte se na speciální cvičení na diastázu po porodu, které zmírňuje rozestup břišních svalů a podporuje zavinování dělohy.
Myslete na to, že vaše tělo a vaše láska jsou teď to nejdůležitější, co k péči o miminko potřebujete. A věřte tomu, že malá špetka zdravého sobectví vám ohromně prospěje a šestinedělí zvládnete s obdivuhodnou lehkostí. Držíme palce!