7 vět, se kterými dokážete zvládnout šestinedělí v klidu a pohodě

Každé šestinedělí je jedinečné a každá maminka ho prožívá jinak – někdy v slzách, někdy klidněji, většinou ale s pořádnými kruhy pod očima. I tohle období má svůj začátek a konec, a pokud víte, jak si ho zpříjemnit, ustojíte ho stejně statečně, jako jste zvládla první trimestr a hlavně porod. Dali jsme proto dohromady sedm kouzelných vět, díky kterým se vyhnete kritickým situacím a zároveň si budete moci i během šestinedělí udělat chvilku pro sebe.

7 vět, se kterými dokážete zvládnout šestinedělí v klidu a pohodě

Horská dráha jménem šestinedělí

Na první pohled možná nepřináší šestinedělí nic moc lákavého. Učíme se vypořádat se spánkovou deprivací, zhruba desetkrát za den vyměníme plenku, odhadem 20 z 24 hodin se věnujeme kojení a trpělivě čekáme, až se zahojí poporodní poranění a jizvy. Do toho všeho nám pod nohy házejí klacky hormony. Jednou naříkáme vyčerpáním a zoufalstvím za doprovodu úpěnlivého pláče našeho novorozeněte a za pět minut slzíme dojetím z toho, jak krásné to naše miminko je. Každá pěkná i smutná emoce je normální a patří k mateřství.

jak zvládnout šestinedělí

Recept na to, jak zvládnout šestinedělí? Umět si říct o pomoc

Ať vám dělá společnost partner, nebo se k vám chystají přátelé, nebojte se jim říci o pomoc, nebo je naopak odmítnout. Vy a vaše miminko hrajete v šestinedělí (a i po jeho skončení) první housle a lidé ve vašem okolí vás proto moc rádi poslechnou i vyslechnou. Říkejte, co opravdu chcete a potřebujete. Tyhle věty vám s tím pomůžou…

●     „Nechci, nemůžu, promiň, jindy.“

Tohle je čas, který patří jenom vám a miminku. Pouze vy rozhodujete o tom, s kým a kdy se uvidíte a koho si pozvete domů. A pokud se na návštěvy v šestinedělí ještě necítíte, tak je bez výčitek odložte na jindy.

●      „O. K., klidně se stav, ale přines prosím něco k jídlu.“

Není vaší povinností servírovat návštěvám kafíčka a čerstvě upečenou bábovku a opravdu to od vás ani nikdo neočekává. Ta nejlepší návštěva (zvlášť ta, co si šestinedělí taky zažila) naopak chodí s hotovým jídlem pro vás. A pokud to vaši blízcí nevědí, tak jim klidně řekněte, že na vaření – ani pro sebe, natož pro hosty – opravdu nemáte čas, a dejte jim tipy na pokrmy a suroviny, které během šestinedělí můžete jíst.

●      „Prosím tě, pohlídej ho na chvíli, potřebuju se vysprchovat.“

Sprcha totiž bude na příštích pár týdnů to jediné místo, kde si konečně můžete oddechnout a mít na chvíli čas jen pro sebe. Proto když už si domů pustíte návštěvu, nezdráhejte se jí dát nějaký jednoduchý úkol – však oni to na tu chvíli, co si dopřejete koupelnové wellness, s vaším miminkem zvládnou. Berte to tak, že se u vás hosté rozhodně nebudou nudit.

●      „Ty koupeš, já uspávám.“

Přece jen je vaše novorozeně dílem i tatínka. Vyberte pro něj proto několik úkolů, do kterých svého partnera zapojíte. Trpělivě mu vysvětlete, co a jak je potřeba udělat, a udělejte z toho jeho pravidelný rituál. Vy tak budete mít každý den chvilku pro sebe a partner s miminkem budou mít čas a prostor na vzájemné sblížení a upevnění pouta.

●     „Úklid počká, jdu se vyspat.“

Vaše miminko nebude kontrolovat nános prachu na poličce. Nezáleží mu na tom, jestli máte doma perfektně naklizeno, jediné, co potřebuje, je to, abyste byla odpočatá a v pohodě. Proto se inspirujte vaším miminkem a ve chvílích, kdy spinká, se jděte natáhnout taky. I dvacetiminutový šlofík během dne zajistí, že budete péči o dítě nejen během šestinedělí zvládat s daleko větším klidem a nadhledem.

●      „Potřebuju ti něco říct.“

Svoje pocity si rozhodně nenechávejte pro sebe, mluvte o nich se svým partnerem a sdílejte je s kamarádkou nebo maminkou. A i když nebudou mít vždycky na všechny vaše obavy a trápení řešení, udělá se vám lépe. Dusit v sobě to všechno, co si v době šestinedělí prožíváte, ještě nikdy nikomu nepomohlo, spíše ještě více přitížilo. Přitom k pořádné úlevě občas stačí jeden tichý posluchač, který vás pak pevně obejme.

Jsou chvíle, kdy uši blízkých nestačí. Není selháním vyhledat pomoc odborníka, který s vámi může veškeré pocity a trápení probrat a dokáže vám dát doporučení na to, jak vše zvládnout. Hlavní je nezůstat na to sama, protože psychika je v době po narození miminka mnohem křehčí, než bývá v běžném životě.

V České republice se psychické nepohodě maminek věnuje již několik let organizace Úsměv mámy. Neváhejte se na ni obrátit v případě, že se zrovna necítíte „ve své kůži“.

●     „Chci si zacvičit.“

Na rotoped a sklapovačky rovnou zapomeňte, to by vám vaše tělo nepoděkovalo. Cvičení v šestinedělí i několik týdnů po něm je pomalé, jemné a spočívá v masáži bříška a aktivaci pánevního dna. Zaměřte se na speciální cvičení na diastázu po porodu, které zmírňuje rozestup břišních svalů a podporuje zavinování dělohy. Pokud máte možnost, skvělou volbou je vyhledat fyzioterapeuta, který zhodnotí stav vašeho těla po porodu a doporučí vám vhodné cviky, abyste se cítila co nejlépe a zároveň cvičila bezpečně.

Myslete na to, že vaše tělo a vaše láska jsou teď to nejdůležitější, co k péči o miminko potřebujete. A věřte tomu, že malá špetka zdravého sobectví vám ohromně prospěje a šestinedělí zvládnete s obdivuhodnou lehkostí. Držíme palce!

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu