Proč jsou pro miminka důležitá probiotika a jak je doplnit

Probiotika jako živé mikroorganismy přispívají u kojenců a dětí ke správnému  vývoji a udržování imunitního systému. Jejich zařazení do stravy je navíc opravdu jednoduché na to, jak pozitivní mohou mít efekt na zdraví a spokojenost vašeho miminka.

Proč jsou pro miminka důležitá probiotika a jak je doplnit

Co jsou probiotika a proč jsou u dětí důležitá?

​​Probiotika jsou prospěšné bakterie, tedy živé mikroorganismy, které zajišťují a rozvíjí vyvážený střevní mikrobiom. Tím podporují nejen dobré trávení, ale chrání organismus i před škodlivými látkami a přispívají k posilování  imunitního systému. Do střev miminek se dostávají přirozeně při porodu, ale jsou i důležitou součástí mateřského mléka. 

proč jsou pro miminka důležitá probiotika

Obsah a složení probiotik ve stravě je tak o to zásadnější pro děti narozené císařským řezem, jejichž složení střevního mikrobiomu je odlišné. Podobně je tomu u  kojenců, kteří nemohou být kojeni a nezískávají tedy probiotika přirozenou cestou z mateřského mléka. 

V případě nekojených miminek se pak doporučuje náhradní mléčná výživa, která se složením co nejvíce přibližuje mateřskému mléku a obsahuje kromě probiotik a jiných funkčních složek i prebiotika. 

Rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky

  • Probiotika jsou prospěšné živé mikroorganismy, které přispívají k rozvoji vyváženého střevního mikrobiomu a potlačují rozvoj nežádoucích bakterií. Pomáhají tak ke spokojenému bříšku a snížení drobných zažívacích obtíží.
  • Prebiotika (oligosacharidy) slouží jako strava těchto prospěšných bakterií, a podporují tak jejich růst a aktivitu. 

Společně napomáhají udržovat vyvážený střevní mikrobiom. Je to právě kombinace správné výživy a péče o střevní mikrobiom, která je klíčová nejen pro to, aby bylo v bříšku dobře, ale i pro celkový správný vývoj novorozence.

Jaké jsou možnosti podávání probiotik dětem?

V dnešní době je naštěstí na trhu celá řada možností, jak probiotika a prebiotika dětem do stravy zařadit.

proč jsou pro miminka důležitá probiotika

Například:

  • Probiotika v kapkách či prášku pro nejmenší děti.
  • Probiotika v tabletách pro starší děti, které už je umí spolknout.
  • Obecně  potraviny, které prospěšné bakterie přirozeně obsahují, například jogurt nebo jiné kysané či kvašené potraviny (tady ale pozor na nadýmání). Vždy zvažte vhodnost vzhledem k věku dítěte. 
  • Kojenecká mléka s obsahem probiotik a prebiotik.

Jak vybrat kojenecké mléko s probiotiky

Pokud nekojíte, tou nejjednodušší cestou je sáhnout po kojeneckém mléku, které už různé druhy probiotik obsahuje, zejména pak rodu Bifidobacterium a Lactobacillus. Tyto mikroorganismy jsou důležité pro správné osídlení střevního traktu dítěte, což má vliv na jeho celkové zdraví.

proč jsou pro miminka důležitá probiotika

Jedním z mlék, které tyto složky nabízí, je naše nová řada kojeneckých mlék Sunar Sensitive. Obsahuje probiotika Bifidobacterium longum, jejichž efekt byl testován v klinických studiích a které přispívají k vytvoření vyváženého střevního mikrobiomu.

Probiotika Bifidobacterium longum patří mezi jedny z nejčastěji se vyskytujících bakterií střevního mikrobiomu člověka. Nachází se nejen ve střevě kojenců a malých dětí, ale i dospělých. Jejich výhodou je, že jsou při průchodu trávicím systémem schopna přežít v prostředí žaludku i v oblasti dvanáctníku, takže se dostávají v nezměněné formě až do tenkého a tlustého střeva, kde jsou potřeba. 

Díky obsahu Bifidobacterium longum BB536 v Sunar Sensitive není tak už nutné u zdravého nekojeného dítěte přidávat další probiotika. Kromě probiotik a prebiotik obsahuje i mléčný tuk, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitaminy a minerální látky klíčové pro správný vývoj imunitního systému novorozence, např. vitaminy A, C a D nebo vápník pro správný růst kostí. Je tak vhodnou volbou pro maminky, které chtějí poskytnout svému dítěti vyváženou výživu vedoucí ke zdravému vývoji a spokojenému bříšku. 

Držíme palce, ať bříško bolí co nejméně a jste všichni zdraví a spokojení.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Sensitive 2

Sunar Sensitive 2

Více o produktu
Sunar Sensitive 3

Sunar Sensitive 3

Více o produktu