Jak naučit dítě na nočník?

Zbavit se plenek je velký životní krok. Většinou dá trošku zabrat, než se to podaří. Dobrou zprávou ale je, že nakonec to zvládnou všichni. Důležité je poznat vhodný čas a držet se několika pravidel.

Jak naučit dítě na nočník?

Než se vydáte vstříc trénování, je důležité poznat, jestli je už vaše děťátko připraveno učit se. Mělo by hlavně umět samostatně chodit, pojmenovat malou a velkou potřebu a celkově by už mělo za den močit mnohem méně často, než tomu bylo dříve.

Kdy začít učit dítě chodit na nočník?

Říká se, že zkoušet to dříve než v roce a půl věku dítěte je příliš brzo. Některé děti to sice zvládnou i dříve, ale mnohem častější je připravenost klidně i ve dvou letech nebo později. Každé děťátko je individuální a vyvíjí se vlastním tempem, proto neplatí jedno univerzální nejvhodnější období pro všechny.

Jak poznat, že dítě ještě není připravené?

To, že je vše na dobré cestě, poznáte ve chvíli, kdy se děťátko dokáže zastavit, doběhnout si na nočník a vědomě vykonat potřebu. Nehody jsou v začátcích naprosto normální. Pokud ale i zhruba po dvou týdnech dítě vykonává potřebu nevědomky a všimne si, až když je po všem, možná je nejen psychicky nepřipravené, ale také ještě nemusí mít dostatečně zralé svěrače. Pak se vraťte k plenkám, vyčkejte několik týdnů a teprve potom tomu dejte znovu šanci. Někdy to opravdu chce čas!

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

První kroky k nočníku: Jak na to?

  1. Dobře to načasujte

Jestli jste z výše uvedených signálů usoudili, že je čas začít, vyberte ještě vhodnou dobu vzhledem k životnímu tempu vaší rodiny. Začněte v klidném období, kdy vás nečeká cestování nebo třeba důležité návštěvy. Zkrátka tak, abyste mohli být v pohodě i doma. Jednodušší je také začínat v letních měsících, protože když se venku stane nehoda, nebudete řešit příliš vrstev oblečení k převlečení. Určitě také nezačínejte například v době, kdy je dítě nemocné nebo řešíte zásadní životní změny.

  1. Vše dobře vysvětlete

Adekvátně k tomu, co je vaše dítě schopné pochopit, mu popište, co ho čeká. Aby vědělo, že od teď už nebude mít plenku, že bude chodit na nočník a jak to bude probíhat. Děti rády napodobují, proto jim dovolte, když budou chtít jít s vámi na toaletu. Vše také můžete předvést například na oblíbeném plyšákovi, se kterým budete hrát hru, jako že šel na nočník.

  1. Pozorujte a pomáhejte

Dítě vás bude potřebovat! Pozorujte jeho chování a časem si všimnete signálů, podle kterých poznáte, že se mu chce na nočník. V tu chvíli s ním přispěchejte. Nebojte, časem u toho budete potřeba méně a méně. Také je lepší se dítěte neustále na jeho potřebu nedotazovat. Mohli byste ho dostat do stresu a to procesu učení nijak nepomáhá. Naopak.

jak naučit dítě chodit na nočník

  1. Jednou bez plenky, pořád bez plenky

Jakmile začnete s učením a nevypozorujete, že dítě ještě není připravené, už plenku nevracejte. Když dítěti dáte plenku jen tak výjimečně, může pak být zmatené a učení se zpomalí. Ze začátku ale nechávejte plenky na spaní. Ty začněte odstraňovat (s nepromokavou podložkou na matraci) až v době, kdy budete několik týdnů přes den bez nehod.

  1. Netrestejte, buďte vlídní a mějte trpělivost

V žádném případě dítě nikdy netrestejte, když se nezadaří stihnout nočník včas. Vše se teprve učí a potřebuje si vybudovat k celé věci pozitivní přístup, což se nestane, když budete jednat negativně. Můžete v klidu vysvětlit, co se nepovedlo a na co si příště dáte společně pozor. Snažte se dítě především podporovat a být na této cestě jeho parťákem, ne strašákem. A za každý úspěch pořádně chvalte!

  1. Mějte pochopení, i když vyrazíte ven

Děti mají tolik vjemů k přemýšlení! U toho se jeden snadno zapomene a na nějaký nočník nezbyde kapacita. I to bývá důvodem nehod, a to obzvlášť mimo domov, kde je ještě více neznámých podnětů. Vybavte se dostatečným množstvím náhradního oblečení (včetně bot), vezměte igelitový sáček na případné zašpiněné svršky a spodky. Vyložte kočárek nebo autosedačku nepromokavou podložkou. A klidně i zabalte na vycházku pod kočárek nočník. Některé děti totiž v začátcích preferují používat pouze ten a jeden svůj.

  1. Neodvádějte pozornost

Posadit dítě na nočník a zapnout mu televizi není technika, kterou bychom mohli doporučit. Dítě se umí správně koncentrovat pouze na jednu věc. Když ho rozptýlíte jinou činností v ten stejný moment, kdy má vykonat potřebu, nebude si zcela uvědomovat, že je v nějakém procesu učení.

Kdy naučit dítě chodit na nočník

Tip: Některé děti nechtějí chodit na nočník a rovnou chtějí chodit na záchod jako velcí. To vůbec nevadí! Pořiďte malé dětské prkénko a směle do toho. Jen je to někdy náročnější z toho důvodu, že záchod narozdíl od nočníku nemůžete mít v každé místnosti.

Ačkoliv bude začátek pro celou rodinu pravděpodobně náročný, buďte trpěliví a laskaví. Brzy se zadaří a budete mít o starost méně! Myslete na to, že každý má své tempo, a nesrovnávejte své dítě s dětmi v okolí, snažte se na něj netlačit a nenutit ho a nechte se vést tím, že vy vaše malé znáte ze všech nejlépe.

Přečtěte si také:

Produkty, které se vám budou hodit

BIO křupky mrkvová kolečka

BIO křupky mrkvová kolečka

Více o produktu
BIO křupky hráškové lusky

BIO křupky hráškové lusky

Více o produktu