Jak naučit dítě na nočník?

Motivace současných rodičů naučit dítě na nočník v brzkém věku se výrazně snížila s pohodlím, které poskytují jednorázové plenky. Někteří dokonce čekají až do věku, kdy dítě bude zcela připravené a dojde si samo.

Jak naučit dítě na nočník?

Budete-li čekat na skutečnou připravenost dítěte, pak se možná nedočkáte. Plína totiž představuje pro dítě také pohodlí. Může se zcela soustředit jenom na hraní a nemusí u toho nijak vnímat potřeby svého těla.

Dítě je velmi zvídavé, a tak ho nová věc, nočník, bude hodně zajímat. Když v něm jeho zvídavost podpoříte, nebudete při učení ani potřebovat žádné zvláštní triky. Teď je tu nočník s námi a my se ho společně naučíme používat.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

8 triků, jak naučit na nočník

  • Děti v zápalu hry na vykonání potřeby prostě zapomenou, ale když budete o nočníku občas mluvit a budete dítěti připomínat, že je potřeba dát si přestávku na vykonání potřeby, začne se na své tělo více soustředit. Neptejte se, připomínejte. Moc to ale nepřehánějte, ať si dítě nezvykne, že za něj myslí maminka nebo ať se mu čůrání úplně nezprotiví.
  • Nejste v tom sami, kdo každý pokrok dítěte vnímá pozitivně. I dítě je z vlastních pokroků nadšené a rádo se zdokonaluje. A tak bude i pocit, že přebírá kontrolu nad svým tělem, pro dítě velmi motivující. Podporujte ho.
  • Posadit dítě na nočník a zapnout mu televizi není technika, kterou bychom mohli doporučit. Dítě se umí správně koncentrovat pouze na jednu věc.Když ho rozptýlíte jinou činností v ten stejný moment, kdy má vykonat potřebu, nebude si zcela uvědomovat, že je v nějakém procesu učení.
  • Pro účely učení můžete i zůstat pár dní doma a vnímat pouze potřeby a vyměšovací cyklus dítěte. Můžete to brát jako takové intenzivní soustředění, na jehož konci je dítě, které za vámi přijde samo a řekne si, že se mu chce
  • Nevytvářejte si doma další zásoby plen a ty, co máte, můžete třeba darovat kamarádce s mladším dítětem. Nejen dítě, i rodič potřebuje dobrou motivaci, aby uvěřil v brzký pozitivní výsledek.
  • Urputnost a přehnaná očekávání ze strany rodiče dostanou dítě do stresu. Berte to sportovně. Když se zadaří, skvělé, dítě pochvalte. Když to nevyjde, nevadí, zkusíte to zase příště, ale nelamentujte nad tím.
  • Možná v tomto období budete prát tepláčky častěji, než jste byli dosud zvyklí, ale neexistuje zaručený a osvědčený recept, jak naučit dítě na nočník za jeden den, a tak je třeba dát dítěti čas. A možná vás překvapí a zůstane bez plenky ze dne na den.
  • Děti se učí tak, že se opičí. Možná nepochopí, k čemu je nočník, když na něm doma vlastně nikdo nesedí a naopak uvidí, že máma s tátou chodí na záchod. A tak se klidně může stát, že nočníkovou fázi úplně přeskočíte a vaše dítě začne rovnou chodit na záchod.

Naše tipy berte prosím pouze jako inspiraci. Ten, kdo ve finále rozhodne o tom, jak se odplenkování rozhodnete uskutečnit a od kdy začít nebo nezačít na nočník, jste pouze vy a vaše dítě a jen vy víte nejlépe, kdy je čas. Nevnímejte uštěpačné poznámky z okolí o tom, jak “by ten Honzík už teda dávno měl umět chodit na nočník” a s Honzíkem se učte po svém.

Produkty, které se vám budou hodit

BIO křupky mrkvová kolečka

BIO křupky mrkvová kolečka

Více o produktu
BIO křupky hráškové lusky

BIO křupky hráškové lusky

Více o produktu