Růst zubů u dětí: Kdy začíná a jak ulevit od bolesti

Když je děťátko z ničeho nic nespokojené a není to kvůli nemoci nebo bolavému bříšku, možná se mu brzy v pusince objeví první zoubky. Jak poznat, že se to blíží, čím miminku ulevit od bolesti a co mu poskytnout pro rychlejší proříznutí zoubků?

Růst zubů u dětí: Kdy začíná a jak ulevit od bolesti

Jen málokteré dítě snáší prořezávání zoubků dobře, a často proto tohle období patří k nejmrzutějším v životě jinak zdravého miminka. Všechno je najednou vzhůru nohama a celá rodina si snadno všimne, že se něco děje.

Jak poznat, že miminku roste zoubek?

Miminko se snaží dostat pěstičky do pusy, hodně slintá, nebaví ho oblíbené hračky, je vzteklé, protivné, rychleji se unaví a pláče víc, než je obvyklé. A není divu. Dítě bolí nateklé dásně a nechápe, co se s ním děje. Opakovaně se v noci budí, vyžaduje častější kontakt a hledá u maminky útěchu.

bolest zoubků při jejich růstu

Dalším příznakem může být odmítání jídla a teplého mléka nebo konkrétních tvarů saviček. Situace může vyvrcholit až zvýšenou teplotou, průjmy a není neobvyklé ani to, když přijde na scénu rýma. Pokud teplota a průjem přetrvávají i druhý den, je namístě poradit se s pediatrem. Miminka totiž při průjmech ztrácí mnoho tekutin, které může být problém doplnit, protože malé děti v tomto období kromě jídla a mléka také často odmítají vodu i čaj. Navíc se v takovém případě může stát, že potíže nezpůsobují zoubky, ale některá z dětských nemocí.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Kdy se dětem prořezávají zoubky?

Obvykle se nejdříve ukážou jedničky dole (řezáky). Po chvíli oddechu se ozvou jedničky a dvojky nahoře následované čtyřkami (stoličky) a pak trojkami (špičáky). Do tří let věku má dítě celkem 20 mléčných zubů. S návykem na čištění zoubků můžete začít ihned, jakmile se objeví.

  • 10. měsíc: střední dolní řezáky
  • 11. měsíc: střední horní řezáky
  • 12. měsíc: boční horní řezáky
  • 16. měsíc: dolní boční řezáky
  • 18. měsíc: horní i dolní stoličky
  • 22. měsíc: špičáky
  • 32. měsíc: čtyři zadní stoličky

jak miminku ulevit při bolesti zubů

Co pomůže od bolesti při růstu zubů u dětí

Nejhorší je jen krátký moment, kdy už se má zoubek tak tak proříznout. Když už je venku, miminko se uklidní a dá se říct, že si používání nového zoubku začne i užívat.

Ve fázi, kdy je dáseň opuchlá, ale zoubek ještě není těsně před vyklubáním, zajistěte děťátku nachlazené kousátko. Můžete mu také podávat k žužlání mraženou zeleninu a ovoce. Některým dětem chutná a zároveň pomáhá ovocná kapsička zamrazená v tvořítku na zmrzlinu.

Když proti bolesti chlazení nezabírá, pořiďte v lékárně gel na dásně při růstu zubů. Ten je lehce znecitliví a miminku tak od bolesti krátkodobě uleví.

Brzy bude zoubek už vidět a to znamená, že se blížíte do cíle. Nabízejte miminku například křupky, které jsou pevné. Když se do nich zahryzne, může mu to pomoci s rychlejším proříznutím zubu. Hodí se například Sunar BIO Moje první křupka, která je dostatečně velká a dětem se dobře drží.

V lékárně nebo drogerii také seženete nejrůznější pomůcky na masáž dásní. Ty sice vyžadují vaši větší asistenci, ale bývají účinné.

Chce to ale především zatnout zuby a vydržet. I když je čas růstu zubů u kojenců a miminek náročným obdobím jak pro uplakané dítě, tak pro unavenou maminku, myslete na to, že je to pouze období, které jednou skončí. A jakmile to bude za vámi, můžete se těšit zase na své veselé a spokojené dítě, které se vám za péči odvděčí širokým zubatým úsměvem.

Přečtěte si také:

Produkty, které se vám budou hodit

BIO Moje první křupka

BIO Moje první křupka

Více o produktu
100% ovoce jablko, banán

100% ovoce jablko, banán

Více o produktu