Dětský chrup – růst, prořezávání, problémy

Je pouze málo dětí, které by prořezávání zoubků snášely dobře. Toto období bohužel patří k těm nejplačtivějším a nejmrzutějším v životě miminka a když nastane, poznáte ho velmi snadno.

Dětský chrup – růst, prořezávání, problémy

Sotva se celá rodina vzpamatovala z šestinedělí a prdíků, miminko se začalo adaptovat na váš každodenní režim a všechno se tak nějak uklidnilo, přijdou zuby. A všechno je zase vzhůru nohama.

Příznaky růstu zubů u dětí

Miminko si rve pěstičky do pusy, hodně slintá, nebaví ho oblíbené hračky, je vzteklé, protivné, rychleji se unaví a pláče víc, než je obvyklé. A není divu. Dítě bolí nateklé dásně a nechápe, co se s ním děje. Opakovaně se v noci budí, vyžaduje častější kontakt a hledá u maminky útěchu.

Dalším příznakem může být odmítání jídla a teplého mléka nebo konkrétních tvarů saviček. Situace může vyvrcholit až zvýšenou teplotou a průjmy. Pokud teplota a průjem přetrvávají i druhý den, je na místě poradit se s pediatrem. Miminka totiž při průjmech ztrácí mnoho tekutin, které může být problém doplnit, protože malé děti v tomto období kromě jídla a mléka často také odmítají vodu i čaj.

 

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Jak se prořezává dětský chrup

Obvykle se nejdříve ukážou jedničky dole (řezáky). Po chvíli oddechu se ozvou jedničky a dvojky nahoře následované čtyřkami (stoličky) a pak trojkami (špičáky). Do tří let věku má dítě celkem 20 mléčných zubů. S návykem na čištění zoubků můžete začít ihned, jakmile se objeví.

  • 6. - 10. měsíc: střední dolní řezáky
  • 8. - 11. měsíc: střední horní řezáky
  • 8. - 12. měsíc: boční horní řezáky
  • 10. - 16. měsíc: dolní boční řezáky
  • 14. - 18. měsíc: horní i dolní stoličky
  • 16. - 22. měsíc: špičáky
  • 22. - 32. měsíc: čtyři zadní stoličky

Co pomůže od bolesti zubů u dětí

Nejhorší je jen krátký moment, kdy už se má zoubek tak tak proříznout. Když už je venku, miminko se uklidní a dá se říct, že si používání nového zoubku začne i užívat. Dbejte na to, aby dítě vždy mělo po ruce něco, co čeho se může zahryznout, aby zoubku ven pomohlo. Nejlepší je kousátko, které dáte nachladit do lednice nebo mražený kousek zeleniny. V lékárně či drogerii seženete i různé kapičky na bolest dětských zubů a pomůcky na masáž dásniček, které mohou děťátku na chvíli ulevit.

Chce to ale především zatnout zuby a vydržet

I když je čas růstu zubů u kojenců a miminek náročným obdobím jak pro uplakané dítě, tak pro unavenou maminku, myslete na to, že je to pouze období, které jednou skončí. A až skončí, můžete se těšit zase na své veselé a spokojené dítě, které se vám za vaši péči odvděčí širokým zubatým úsměvem.

Produkty, které se vám budou hodit

BIO křupky hráškové lusky

BIO křupky hráškové lusky

Více o produktu
BIO kapsička jablko, banán

BIO kapsička jablko, banán

Více o produktu