Rýma u kojenců a miminek

Rýma patří u miminka společně s kašlem mezi nejčastější onemocnění, opakující se někdy i několikrát do roka. U nás dospělých rýma takovou neplechu nenadělá, ale děti mají mnohem užší a kratší dýchací cesty. Kdy stačí rýmu léčit doma a kdy navštívit pediatra?

Rýma u kojenců a miminek

Říká se, že léčená rýma trvá týden a neléčená 7 dní. Pokud má však vaše dítě rýmu déle než 10 dní, může být nemoc virového nebo infekčního původu a může přejít u miminka v zadní rýmu s bolestí uší a zvýšenou teplotu. Děti může rýma postihnout v průběhu celého roku, a tak je dobré mít vždy po ruce nosní odsávačku, ideálně tu na vysavač, která pomůže dostat hustý hlen z dýchacích cest a výrazně miminku ulevit od dýchacích obtíží.

Kojit při rýmě, nebo nekojit?

Věděli jste, že miminka neumí dýchat ústy? Pro miminko může být pití mléka v období s rýmou složité. Pokud však kojíte, rozhodně nepřestávejte. Možná to bude pro vás oba náročné, ale správný pitný režim je, obzvláště v období nemoci, pro rychlé uzdravení důležitý.

5 zásad pro zmírňování příznaků rýmy:

  • Častěji větrejte a zvyšujte vlhkost v pokoji

Klasickou rýmu zhoršuje suchý vzduch, typicky v zimě, když topíme. Pomůže však častější větrání a zvlhčování vzduchu. Můžete děťátku do pokojíčku pořídit zvlhčovač vzduchu, ale skvěle funguje i pověšené prádlo.

  • Hlídejte pitný režim

Kvůli ucpanému nosíku může mít dítě problém se sáním mléka a může proto odmítat kojení. Pokud se k rýmě přidá ještě kašel a dítě není schopno se v klidu nakojit, může dojít až k dehydrataci. Nabízejte mléko častěji a obrňte se trpělivostí. A v případě nouze (suché rty, bledost, apatie) volejte svému pediatrovi.

  • Pořiďte dětský sprej do nosu

Ale až po poradě s pediatrem. Doporučujeme nezvolit hned tu první nejsilnější variantu známých značek. Na obyčejnou rýmu u novorozenců i na rýmu u batolat vám pomůže roztok ze slané vody (např. Sterimar) nebo dětská Vincentka ve spreji. 

  • Zkuste zvýšenou polohu hlavy

Miminkům můžete podepřít přední nohy postýlky knihami, větším dětem už můžete dát pod hlavu polštář. Zásadní je, aby se ve vodorovné poloze nedržely hleny v krku a stékaly dolů tak, aby se dítě nebudilo kašlem.

  • Používejte odsávačku do nosu

Miminka, kojenci a malé děti zhruba do 3 let se ještě neumí sami vysmrkat, proto bude odsávačka hlenů váš parťák, který by vás měl doprovázet i na dovolenou. Pokud si budete vybírat mezi klasickou manuální a odsávačkou hlenů na vysavač, pak je rozhodně účinnější ta na vysavač. Nebojte, odsávačka hlenů pro kojence má speciální regulátor, díky kterému nemůže v žádném případě miminku ublížit.

Kdy může nosní odsávačka rýmu ještě zhoršit?

Bohužel všeho moc škodí, a tak by se mohlo stát, že ve snaze miminku ulevit mu příliš častým odsáváním ještě přitížíte. Po častém odsávání je nosní sliznice zduřelá a paradoxně produkuje ještě více hlenu. Odsávejte proto zpravidla před spánkem a po probuzení a po každém odsávání zvlhčete sliznici solným roztokem ve spreji.

Co funguje jako prevence rýmy?

Je to jednoduché. Pobyt venku a pobyt v kolektivu, tedy aktivity, které budou posilovat imunitu dítěte. Choďte přiměřeně oblečení ven i za nepříznivého počasí a navštěvujte místa, kde se schází více dětí. Rýma se vám nevyhne, to je jisté. Čím lépe však budete posilovat přirozenou obranyschopnost dítěte, tím se proti běžným nemocem stane odolnějším.