Nejčastější chyby v kojení a jak je řešit

Striktní dodržování tříhodinových intervalů kojení u novorozenců a nejmladších kojenců

Nejčastější chyby v kojení a jak je řešit

Zdravého donošeného novorozence kojte dle jeho potřeby a frekvenci i délku kojení mu maximálně přizpůsobte.

Nesprávná technika kojení – dítě saje pouze bradavku

Zkuste upravit techniku kojení. Bradavkou drážděte novorozence kolem úst tak, aby široce otevřel ústa. Co největší část dvorce prsu vložte do jeho úst tak, že jeho brada i nos se dotýkají vašeho prsu. Nevkládejte prs do úst křičícímu dítěti, nejdříve se ho pokuste uklidnit.

Zavedení dokrmu savičkou z lahve v případě pomalého nástupu laktace

Přikládejte, co nejčastěji to jde. Sání stimuluje tvorbu mléka. Požadujte v porodnici tzv. rooming in, a když to není možné, ať vám miminko nosí co nejčastěji. Aktivně se informujte a požadujte, aby dítěti nebyl podán dokrm z lahvičky, pokud to není nevyhnutelně nutné.

Pravidelné odstříkávání po každém kojení

Odstříkávejte pouze v případech, kdy máte pocit ucpaného mlékovodu (napětí v prsu provázené vytvořením bolavých bulek nebo pruhů) nebo máte mléka hodně a dítě se při pití zalyká nebo když mléko teče při minimálním podnětu. Důvodem k odstříkávání může být i nemožnost kontaktu s dítětem a nutnost udržení laktace (dítě na JIP, nebo naopak matka na služební cestě…).

Zavedení dokrmu mladších kojenců z důvodu křiku nebo nedostatečného sání

Není pravda, že každý pláč miminka nevyhnutelně signalizuje hlad. Kojenci, kteří velmi často pláčou, tak v drtivé většině případů nečiní z hladu. Před vlastním rozhodnutím o zavedení příkrmu kontaktujte svého pediatra. Nechte miminko převážit, zkontrolovat jeho zdravotní stav, poraďte se o dalším postupu. Novorozence a mladší kojence často trápí tzv. kojenecké koliky, nadýmání nebo pláčou bez zjevné příčiny. Pokud dítě pláče i po jídle a dobře přibývá na váze, zkuste polohování na bříšku, masírování po směru hodinových ručiček nebo přikládání teplých obkladů na bříško. S tzv. líně sajícím miminkem si radši nechte poradit a kontaktujte laktační poradkyni. Snažte se ho budit a komunikujte s ním. V rámci jednoho krmení rychleji střídejte prsy, když začne usínat. Máte-li ploché bradavky, před začátkem krmení je drážděte, masírujte, aby byly co nejlépe připravené, až se miminko bude chtít přisát.

Přerušení kojení v případě akutního horečnatého onemocnění matky

Kojení v případě nemoci představuje pro dítě naopak pomoc v boji proti vaší infekci. Mateřské mléko obsahuje nejenom četné látky posilující obranyschopnost dítěte, ale i cílené protilátky, které se tvoří proti vašemu onemocnění. Použití léků proti horečce (např. Paracetamolu) v běžné dávce kojení nevadí. Informujte svého lékaře, že kojíte, aby výběr léků a antibiotik volil s ohledem na tuto skutečnost. Při kojení používejte roušku.

Přerušení kojení v případě mastitidy

Nepřerušujte kojení! Nasazení antibiotik je pro miminko menším zlem, než když ho odstavíte.

Průvodce kojením

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Gratulujeme!

Brzy už se o kojení a jednom z vůbec nejdůležitějších období každé ženy dozvíte vše podstatné.

Chyba

Formulář se z nějakého důvodu nepodařilo zpracovat.

Zeptejte se nás

Neváhejte se našich specialistů zeptat na cokoliv z oblasti výživy. Rádi vám odpovíme co nejdříve to bude možné. Děkujeme za pochopení.

Chráněno službou reCAPTCHA | Ochrana soukromí | Smluvní podmínky