Poslíčci versus kontrakce. Kdy je ten správný čas vyrazit do porodnice?

Co jsou to poslíčci a jak poznat kontrakce? Jako prvorodičku vás možná nejvíc zajímá, jaké to je, když přijdou kontrakce, a jak je spolehlivě poznat. Mnohem dříve než samotné porodní kontrakce však můžete pocítit tzv. poslíčky. Pojďme si vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl.

Poslíčci versus kontrakce. Kdy je ten správný čas vyrazit do porodnice?

Jak rozeznat poslíčky a porodní kontrakce?

Poslíčci v těhotenství

Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčci jsou tzv. falešné kontrakce, které jsou běžné již od 5. měsíce těhotenství. Projevují se stahy v podbřišku a tvrdnutím břicha, které sice nejsou příjemné, ale neměly by být nijak výrazně bolestivé. Objevují se v nepravidelných intervalech a nespouští porod. Jejich úlohou je příprava dělohy k porodu – stahy změkčují a rozšiřují krček dělohy.

Ve třetím trimestru před porodem se poslíčci mohou objevovat častěji, není to však signál vyrazit do porodnice.

Co jsou kontrakce

Oproti tomu porodní kontrakce už jsou pravidelné, zesilující a mnohem bolestivější. Přimějí vás často měnit polohu i způsob dýchání. Pokud nedokážete ležet, zkuste chodit nebo se o něco opřít. Kontrakce ucítíte po celém těle, nejčastěji bolest vystřeluje od zad do třísel a do konečníku. 

Během porodních kontrakcí vaše tělo uvolňuje oxytocin a stažením dělohy posouvá dítě směrem dolů. Tento tlak postupně otevírá děložní čípek. 

Kdy je čas vyrazit do porodnice?

Zaznamenávejte si, jak dlouho kontrakce trvá a po jaké době se opakuje. V okamžiku, kdy máte pravidelné kontrakce po 5 minutách, vezměte tašku a vyrazte do porodnice. 

Je jisté, že s blížícím se porodem budete mít jiné starosti než zjišťovat, jak počítat kontrakce, proto doporučujeme dopředu si do mobilu nainstalovat aplikaci na měření kontrakcí

Pokud je interval 5–1–1, tedy kontrakce přicházejí každých 5 minut, trvají 1 minutu a opakují se poslední 1 hodinu, tak je to jisté: začínáte rodit.

Přejeme hodně štěstí a hodně sil. Porod uteče rychle a na jeho konci vás za statečnost čeká ta nejkrásnější odměna. 🧡