7 nejčastějších prvních příznaků těhotenství

Nejspolehlivější metodou je těhotenský test. Pokud však zrovna žádný nemáte po ruce nebo jste ve velmi rané fázi těhotenství, kterou test ještě nedokáže odhalit, můžete pozorovat změny i sama na svém těle. Pojďme si představit ty nejčastější.

7 nejčastějších prvních příznaků těhotenství

Jak poznám, že jsem těhotná?

Ne nadarmo se tomu říká jiný stav. V prvních týdnech těhotenství je skutečně několik věcí trochu jinak. Některé citlivější ženy dokáží těhotenství odhalit dokonce dříve než těhotenský test.

  1. Nevolnosti

Až 85 % nastávajících maminek zažívá na začátku těhotenství nepříjemné pocity na zvracení, a to nejen po ránu. V prvním trimestru se objevují kdykoliv během dne. Může za to zvýšená hladina hormonů (včetně hCG), které produkuje zárodek placenty velmi brzy po oplodnění. Nástup nevolností je individuální. Některé ženy je mají už pár dní po oplodnění vajíčka, jiné až po pár týdnech. Dobrou zprávou však je, že se začátkem druhého trimestru většinou samy odezní.

  • Únava

Nový život potřebuje ke svému vývoji hodně energie, a tak není divu, že již dva týdny po oplodnění můžete pociťovat silnou únavu, dokonce až malátnost. Doporučujeme poslechnout své tělo a jít si jednoduše lehnout. Po čase otupující únava pomine a začnete se cítit mnohem lépe.

  • Bolest prsou

K nejčastějším symptomům patří také nepříjemný tlak, pnutí, brnění či svědění prsou. Prsní tkáň reaguje velmi citlivě na změnu hladiny hormonů hCG a progesteronu, jejichž úkolem je zvětšit objem krve.

Prsa také mohou začít i vypadat jinak. Melanocyty v bradavkách způsobí jejich ztmavnutí.

  • Zvýšená citlivost na pachy a jiné chutě

Stane se, že žena nemůže nadále používat oblíbený parfém kvůli konkrétní složce, která jí přestane vonět, nebo že ztratí chuť na maso. Nečekejte ale nezvladatelné chutě na lák z okurek. Daleko pravděpodobnější je, že budete v důsledku vysokého energetického výdeje toužit po rychlých sacharidech (sladkostech).

  • Tlaky v podbřišku a špinění

Pokud jste těhotná poprvé, mohou vás překvapit poměrně časté tlaky nebo křeče v podbřišku a mírné špinění. Není to příjemné a člověk má pocit, jako by bylo „něco špatně“. Jde však o zcela běžný stav, který je spojený s usídlováním vajíčka v děložní stěně, a není potřeba vyhledat pomoc lékaře. Pokud by však byly bolesti nesnesitelné a provázelo je dokonce krvácení, pak s návštěvou lékaře neotálejte.

  • Zácpa a nadýmání

Aby toho nebylo málo, hormon progesteron zpomalí váš trávicí trakt. To způsobí, že se můžete cítit nafouknutě a že vás může potrápit i zácpa. Tahle fáze se velmi podobá PMS. Když pak menstruace přijde, bolest břicha odezní. Když však menstruace nepřijde, je nejvyšší čas udělat si domácí těhotenský test.

  • Výkyvy nálad

Když si dáte dohromady únavu, bolest prsou, nechutenství, nevolnosti, tlaky v podbřišku a do toho ještě zácpu, je jasné, že nebudete zrovna nejvyrovnanějším člověkem na planetě. Emoční nestabilita je normální a nelze se jí příliš vyhnout, proto doporučujeme o svých pocitech doma mluvit. Pro partnera je někdy těžké pochopit, proč je žena vytočená a podrážděná, proč někdy zbytečně vybuchne kvůli maličkosti a proč zrovna není schopná se skvěle bavit, když je zdánlivě všechno v pohodě. Popište partnerovi, jak vám je, a pokud cítíte, že to potřebujete, řekněte si o pomoc a podporu.

Kdy mám termín porodu a jak funguje těhotenská kalkulačka podle početí?

Pokud jste právě zjistila, že jste těhotná, možná vás bude zajímat, kdy k oplodnění vajíčka došlo a také na kdy vám vychází termín porodu. Najděte si na internetu jakoukoliv jednoduchou kalkulačku data porodu, zadejte první den poslední menstruace, vyberte délku svého cyklu (obvykle okolo 28 dní) a nechte si spočítat přibližný odhad. 

Náš tip: vitaminy pro těhotné

V rané fázi těhotenství (ideálně ještě před početím) začněte brát vitaminy pro těhotné. Můžete si vybrat komplexní balíček vitaminů v jedné nebo dvou tabletách. Nejdůležitější je však kyselina listová v prvním trimestru (snižuje riziko vývojových vad), hořčík v druhém trimestru (ulevuje od křečí) a železo ve třetím trimestru (vyšší příjem železa je dobrou přípravou na porod). Hlídejte si vyváženost stravy a vyzkoušet můžete i lahodný nápoj Sunar Gravimilk určený pro specifické výživové potřeby těhotných žen.