Blinkání a zvracení po kojení u novorozenců

Ublinkávání po kojení se objevuje u poloviny všech novorozenců a mírná forma zvracení dítě neohrožuje. Když je ale reflux silnější, může jít o situaci pro pediatra. Pravidla správného krmení a antirefluxní opatření vám mohou pomoci toto období zvládnout.

 

Blinkání a zvracení po kojení u novorozenců

Bolavé bříško trápí novorozence v prvních týdnech prakticky pořád a bývá častým důvodem pro usedavý pláč. S prdíky musíte mít trpělivost, podávat kapičky, cvičit nožičkama a přečkat první tři měsíce. Lepšímu trávení ale můžete dopomoci správným vykrkáním. Někdy se ovšem stane, že miminko po kojení ublinkne nebo dokonce zvrací. Víte, jak poznat, kdy je blikání po kojení v pořádku a kdy už je třeba vyhledat pomoc pediatra?

Pravidla správného krmení

  • Nabízejte oba prsy, nezačínejte odstavovat. Kojené děti si umí množství mléka korigovat samy, proto se nemusíte bát, že by dítě zvracelo z přejídání.
  • U dokmovaného dítěte je odříhnutí potřeba. Zatímco při správné technice kojení se nemusí vzduch do bříška vůbec dostat, v lahvičce vždycky zůstane nějaká bublinka, která by mohla miminko potrápit.
  • Pokud miminko přibírá na váze, je veselé a celkově dobře prospívá, drobné ublinkávání řešit nemusíte.
  • Máte-li pochybnosti o technice kojení, doporučujeme přizvat ke konzultaci laktační poradkyni.
  • Zvracení po umělém mléku může znamenat i reflux.
kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Co je to reflux?

Silné ublinkávání až zvracení po kojení se nazývá reflux (zpětný tok) a trpí na něj po narození více jak polovina dětí. Může ho způsobovat slabší funkce dolního svěrače jícnu. Svěrač se otevírá jako ventil pro potravu a když nefunguje správně, dovolí potravě vracet se zpátky do jícnu. Svěrač jícnu dozrává po 4. měsíci, poté mezi 6. a 7. měsícem a ve věku 12 až 18 měsíců reflux zcela vymizí.
Pokud podáváte odstříkané mléko, lze do něj přidat složku pro zahuštění. Když vybíráte umělou výživu, sáhněte po antirefluxních druzích mléka označovaných jako AR. V případě, že dítě v důsledku refluxu ubývá na váze a celkově je buďto extrémně uplakané nebo naopak bez energie, obraťte se na svého pediatra.

Antirefluxní opatření

  • Podložení matrace a kočárku do úhlu 30 stupňů.
  • Vyvýšená poloha při kojení.
  • Kojte častěji v kratších intervalech. Přes den je to 2 - 3 hodiny, v noci 3 - 6.
  • Pokud je tok mléka příliš silný a dítě hltá, na chvíli ho odstavte a mléko zachyťte jinak. Dítě znovu přiložte až v momentě, kdy se tok mléka zmírní.
  • Vyhněte se nadýmavým a kyselým potravinám.
  • S dítětem manipulujte jemně bez stlačování bříška.
  • Dejte přednost volným dupačkám před tepláčky s gumou v pase.
  • Miminko podrážděný jícen zneklidňuje, proto mu věnujte zvýšenou pozornost, aby se soustředilo na vás a uklidnilo se.

Náš tip při zvracení po kojení u novorozence

Pokud vám miminko usne u kojení, zbytečně ho nebuďte. Kdyby ho trápila přebytečná bublinka, ozvalo by se samo. Pak stačí jen zvednout a nechat ho vykrkat. Pokud je klidné a spinká, užijte si chvilku klidu s ním. Z tohoto důvodu je i výhodné v noci nebo nad ránem kojit v posteli vleže. Miminko se unaví a vy můžete pokračovat ve spánku

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu