Chci svoje místo u stolu aneb výživa dětí od 8 do 12 měsíců

V osmi měsících se začnou dít věci! Vaše dítě vstupuje do vzrušujícího období, kdy vám bude dávat najevo, jak už je velké a samostatné. Ano, týká se to i jídla. Hlavně mu nezapomeňte vytvořit místo u vašeho stolu! Váš drobeček by vám to měl určitě za zlé.

Chci svoje místo u stolu aneb výživa dětí od 8 do 12 měsíců

Vaše dítě prožívá velmi šťastné období. Začíná si uvědomovat sebe sama, což vám také bude naplno ukazovat a také si bude co nejvíce užívat to dobré jak z kojení, tak z ještě stále nového světa příkrmů. V tomto věku by se vaše dítě mělo stravovat alespoň 5x denně. Strava by měla být pestrá. Sestávat může například ze dvou porcí mléka, zeleniny, masa, ryb, vejce, ovoce a cereálií. A stále je tu kojení nebo kojenecké mléko. Co se týká příjmu tekutin, ten by se měl kromě již zmíněných dvou porcí mléka pohybovat v rozmezí 200 až 500 ml. Nejvhodnější je voda, neslazený čaj nebo také přírodní ovocné šťávy.

Od kašiček k pevné stravě

Ještě před dosažením jednoho roku je dobré začít do stravy přidávat malé kousky, aby si vaše dítě mohlo postupně zvykat na pevnou stravu. S tou můžete začít ve chvíli, kdy má vaše dítě vyvinuté zoubky a je schopno potravu žvýkat. Užitečné je, když dítě umí používat lžíci. Jídlo stačí nakrájet na malé kousky a promíchat.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Zvládnu to sám

Zhruba od 10. měsíce se u vašeho dítěte začne silněji projevovat touha po samostatnosti. Čím dál více vám bude chtít dokázat, jak už je velký nebo velká a jak už umí jíst bez vaší pomoci. Ve skutečnosti jsou děti ale ještě příliš malé. Ať tak či onak vaše dítě bude chtít každé jídlo proměnit v co největší chuťový i smyslový zážitek, bude si ho chtít samo brát do ručičky a vkládat do pusy. Vhodné jsou kousky měkkého ovoce (banány, hrušky, meruňky) nebo vařené zeleniny (karotka, brambory). Připravte se na to, že od teď bude u jídla pořádná legrace.

Čemu se ve stravě raději vyhnout?

Nedoporučuje se syrová zelenina, všechny druhy semínek, ořechy nebo popcorn. Nebezpečné jsou také bobulovité plody (např. borůvky a rybíz), jelikož dítě by se jimi mohlo udusit.

Produkty, které se vám budou hodit

BIO dýně, brokolice, brambory, olivový olej

BIO dýně, brokolice, brambory, olivový olej

Více o produktu
BIO kapsička hruška, malina

BIO kapsička hruška, malina

Více o produktu