Co je moučnivka a jak ji léčit?

Objevila jste v ústech miminka bílý povlak na jazyku, který nejde setřít? Přijde vám, že je miminko plačtivější a neklidné? Svědí a pálí vás bradavky při kojení? Pak možná máte vy i miminko moučnivku. Ta je sice nepříjemná, ale jde snadno vyléčit. Přečtěte si, jak.

Co je moučnivka a jak ji léčit?

U koho se moučnivka vyskytuje nejčastěji?

  • U miminek do 1 roku (v ústech)
  • a u kojících matek (na bradavkách).
  • Moučnivka u dospělých se objevuje u jedinců s oslabenou imunitou.

Co je moučnivka a jak poznáte její příznaky?

Orální kandidóza (soor) neboli moučnivka je kvasinkové onemocnění, které se projevuje jako bílý povlak na jazyku. Dítě postižené moučnivkou cítí v ústech pálení, sucho a může mít i zarudlé či popraskané koutky a afty. Kvůli bolesti v ústech bude dítě neklidné a plačtivé.

Jak probíhá léčba moučnivky?

Na prvním místě je hygiena. Je potřeba důkladně dezinfikovat vše, co přijde do styku s ústy miminka. Dezinfikujte hračky, které si dítě strká do úst, pravidelně vyvařujte dudlíky, lahvičky i savičky, a pokud kojíte, prsa ošetřujte dezinfekčním roztokem – pravděpodobně půjde o genciálku nebo potírací tyčinky, vždy se ale poraďte nejdříve se svým gynekologem. Léčba moučnivky u miminek trvá obvykle 4 dny až týden a je dobré ji podpořit také probiotiky.

Prevence moučnivky v ústech aneb nastartujte svůj imunitní systém

4 způsoby, jak lze moučnivce předejít:

  • Konzumujte zakysané mléčné výrobky

Zařaďte do jídelníčku acidofilní mléko, kefír a kvalitní řecký jogurt.

  • Dejte přednost čerstvému ovoci před průmyslově zpracovaným

Naprosto nevhodné jsou slazené džusy a marmelády. Čerstvá jablka, hrušky nebo citrusy vám však pomohou moučnivce předcházet.

  • Vyhněte se jednoduchým cukrům a tukům

Minimalizujte konzumaci tučných jídel s obsahem kvasnic a dávejte přednost celozrnnému pečivu před bílým. Omezte sladkosti, bonbony a čokoládu.

  • Pečlivě si čistěte zuby a jazyk

Věnujte se ústní hygieně opravdu pečlivě. Jen zubní kartáček nestačí. Používejte také mezizubní kartáček, zubní nit a ústní vodu. Jednou za půl roku si udělejte čas na dentální hygienu a nezapomínejte ani na preventivní kontrolu u zubaře.

Chcete-li předcházet moučnivce u dětí a kvasinkovým infekcím obecně, osvojte si tyto návyky a budete zdraví svého dítěte ovlivňovat již od období kojení až po jeho dospělost.