Zdravé stravovací návyky: Kde se berou a jak je rozvíjet

Pozitivní vztah k jídlu je jedna z nejdůležitějších věcí ve vývoji batolat – dobře nastavené stravovací návyky budou nakonec dítě provázet po celý život. A jsme to právě my, rodiče, kdo rozhoduje o tom, jestli bude naše ratolest papat s radostí, nebo s ní budeme bojovat o každé sousto.

Zdravé stravovací návyky: Kde se berou a jak je rozvíjet

První roky života dítěte jsou úžasné dobrodružství plné poznávání nových věcí. Jednou z nich je i svět jídla. To, co bude dětem chutnat, je jako spousta dalších věcí dáno geneticky, ale do značné míry závisí i na dietě maminky v období těhotenství. Právě proto jsou například děti z oblastí, kde převažují pálivé pokrmy, obecně tolerantnější k pikantním jídlům než ty narozené v částech světa, kde si na chilli papričky nepotrpí. To ale v žádném případě neznamená, že je v jídelníčku dětí hned od začátku všechno dané – právě naopak.

Jak začít u batolete pěstovat správné stravovací návyky?

Od začátku se zaměřte na to, aby jídelníček vašeho batolete byl dostatečně pestrý. Jak z hlediska chutí, tak i tvarů, barev a vůní. To všechno podněcuje zájem dětí o jídlo, a především pak to, které ještě neznají. Pamatujte také na to, že děti se učí nápodobou a budou instinktivně toužit po tom, co leží na talíři vám. Není proto od věci mít při stolování připravenou lehce upravenou variantu vašeho vlastního pokrmu.

Podávejte různé druhy ovoce a zeleniny. Je prokázáno, že stravu, kterou si dítě osvojí v raném období, bude vyhledávat i v pozdějším věku. Jednostranná a málo rozmanitá strava může být chudá na některé druhy živin, takže se rozhodně vyplatí jít rozmanitosti naproti. 

Stejně důležité je také dbát na správné stolování a rituály s ním spojené. Batole by mělo sedět v dětské židličce, jíst v klidu v době k tomu určené, a nikoli „za pochodu“. Jako rodiče byste mu měli vštípit, že jídlo je společná záležitost, která má své místo i čas. A protože se děti učí především nápodobou, není lepší škola pro utváření správných stravovacích návyků než je od začátku zapojovat do společného rodinného oběda nebo večeře.

stravovací návyky u dětí

Čeho se ve stravování u dětí vyvarovat?

Mezi věci, kterých byste se naopak měli pokud možno vyvarovat, patří kořeněné pokrmy a především pak příliš solená jídla, která mohou vést u batolat k nadměrnému zatěžování ledvin a riziku vysokého krevního tlaku. Podobnou „potravinovou past“ představuje také doslazování. Cukr je návykový, děti si na něj snadno zvyknou a o to víc ho budou v dalším životě vyžadovat. Rafinovaný cukr navíc negativně ovlivňuje vstřebávání vápníku a ostatních minerálních látek, takže se jeho další obětí pravděpodobně stanou dětské zoubky.

Stejně jako cukry je dobré omezit pamlsky typu hranolků, chipsů a hamburgerů, které představují nadměrný příjem soli a energie ve formě nežádoucích nasycených tuků. Kromě toho, že jejich pravidelné pojídání výrazně přispívá k rozvoji obezity, se na ně velmi snadno vytváří návyk, kterého je těžké se následně zbavit. Stejně tak by se kojenci a batolata měli vyhnout konzumaci 100% džusů, protože svým vysokým obsahem cukrů falešně zasycují, jsou zdrojem prázdné energie a mohou vést k dětské obezitě.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Jaký by děti měly mít pitný režim?

Pitný režim je v jídelníčku dítěte velmi důležitý. Na pravidelný příjem tekutin by se dítě mělo učit v období zavádění prvních příkrmů, tj. kolem ukončeného 5. měsíce. Navykne si tak na pravidelnost a nebude pít pouze v okamžiku, kdy má žízeň. Nejvhodnější je podávat čistou kojeneckou neperlivou vodu, bylinné čaje, výjimečně můžete zařadit ovocné šťávy a džusy, vždy ředěné čistou vodou. Vodu dětem podávejte vlažnou nebo při pokojové teplotě. Zejména v horkých letních měsících není vhodné pít studenou vodu, ale raději teplejší.

pitný režim u dětí

Rozhodně se vyvarujte slazených sycených nápojů, aromatizovaných čajů a jim podobných tekutin, pro které platí stejná poučka o cukrech.

Pozor byste si měli dát na studniční vodu, pokud není kontrolovaná. Svým složením nemusí vyhovovat požadavkům na kvalitu vody pro nejmenší, např. z hlediska obsahu některých mikroorganismů nebo dusičnanů. Pokud není zbytí, nezapomeňte ji převařit, ale máte-li na výběr, je lepší se spolehnout na vodu balenou.

Jak se vyhnout obezitě od batolete až do 6 let

Kvalitní prevencí proti rozvoji dětské obezity je pestrá strava a počet jídel úměrný věku, nejlépe pak 5× denně. Omezte zdroje prázdné energie, o kterých jsme se již zmínili – především slazené nápoje, fastfood a cukrovinky.

Čas od času odměňte dítě za to, že správně jí, ať už drobným dárkem, společnou hrou, nebo výletem apod. Naučte děti, že sladkost není běžné „zobání“ mezi jídly, a nezapomeňte stejně instruovat i prarodiče.Dbejte na pitný režim, který se v souvislosti s věkem pohybuje od 1 do 1,5 l vody denně, a kontrolujte, že vaše ratolest skutečně pije. Vyhýbejte se kolovým nápojům i přislazovaným ovocným džusům. Raději je nahraďte vodou a ovocným nebo bylinkovým čajem.

Pokud bude vaše dítě po druhém roce života trpět nadváhou, poraďte se s pediatrem o přechodu na polotučné mléko. Zároveň pomůže upravit stravovací návyky všem členům rodiny a dodržovat kulturu stolování. Následně zapojte dítě do fyzické aktivity alespoň na hodinu denně a omezte čas před televizí nebo počítačem maximálně na hodinu denně. Pokud má vaše dítě k obezitě sklon, uberte 10 % z podávané porce a o dalším postupu se poraďte s pediatrem.

Přečtěte si také:

Produkty, které se vám budou hodit

BIO křupky hráškové lusky

BIO křupky hráškové lusky

Více o produktu
BIO křupky Party mix

BIO křupky Party mix

Více o produktu