Cvičení v těhotenství. Které aktivity jsou ideální a co raději odložit

Udržovat se fit v období těhotenství má ohromný přínos pro maminku i pro dítě. Je však důležité si uvědomit, že každé těhotenství je jiné a každé z nás bude vyhovovat jiný druh pohybu. Zjistěte, co vám dělá radost a u kterého typu cvičení se cítíte příjemně.

Cvičení v těhotenství. Které aktivity jsou ideální a co raději odložit

„Zatímco sousedka ještě v šestém měsíci chodila na aerobik, já nedokázala ani vyjít kopec k baráku. Viděla jsem, jak mi zadek roste doslova před očima, a moje nálada se s každým dalším dnem zhoršovala. Bála jsem se, že po porodu ta kila navíc už nikdy nezhubnu.“

Pocity, jaké popisuje Katka, může prožívat každá nastávající maminka. Jenže ono nic není na první pohled tak, jak se může zdát.

Sousedka Katky skutečně chodila na aerobik až do sedmého měsíce, ale jen díky tomu, že se mu věnovala dvakrát týdně předchozích 20 let a její tělo bylo na tento druh pohybu zvyklé. Maminka Katka však už neviděla, že sousedka má při chůzi do kopce ten stejný problém, co ona, a že při pokusech o domácí těhotenskou jógu skončí většinou v polovině lekce. Vyřízená, otrávená a s motající se hlavou z nízkého tlaku.

Cvičení v těhotenství zkrátka nikdy nemůže být pro všechny stejné, a proto naslouchejte svému tělu a snažte se neporovnávat s žádnou další maminkou.

5 důležitých pravidel pro cvičení v těhotenství

 1. Věnujte se cvičení, pokud vaše těhotenství probíhá bez problémů a lékař bude s vybranou aktivitou souhlasit.
 2. Pokud jste byla zvyklá pravidelně cvičit i před otěhotněním, pokračujte. Je vhodné si však snížit zátěž a hlídat si tepovou frekvenci, která by neměla přesáhnout 140 tepů za minutu.
 3. Nezačínejte v těhotenství s aktivitami, na které nejste zvyklá.
 4. Během provádění cviků v těhotenství byste měla být uvolněná a v pohodě. Neměla byste cítit bolest, tlak ani tvrdnutí břicha.
 5. Vynechejte posilování přímých břišních svalů. Pokud byste tento sval pravidelně špatně zapojovala, můžete si způsobit závažnou diastázu.

Ohledně cvičení se nejdříve poraďte se svým lékařem, pokud…

 • trpíte srdeční nemocí, astmatem nebo cukrovkou,
 • špiníte nebo krvácíte,
 • máte za sebou předčasný porod nebo potrat,
 • jste podstoupila konizaci nebo máte z jiného důvodu slabý děložní čípek,
 • máte nízko položenou placentu.

Které cvičení je vhodné pro těhotné?

 • Plavání: pomůže posílit záda a odlehčit těžké bříško.
 • Jóga pro těhotné: pomalé cvičení, které vám pomůže s bolavými zády, s uklidněním mysli a s mentální přípravou na miminko. Ne všechny pozice jsou však vhodné pro všechny maminky. Pokud se vám např. v pozici psa hlavou dolů zatemňuje před očima, tuto polohu nedělejte.
 • Cvičení pro těhotné na míči: díky pohybu na míči dokážete posilovat a současně uvolňovat pánevní dno.
 • Chůze: obyčejná procházka dokáže podpořit zažívání, rozproudit lymfatický systém, tvarovat svaly nohou a hýždí, posílit imunitu a zlepšit náladu.

Které sporty nejsou vhodné pro těhotné?

 • Hot yoga: jakékoliv vlhké a horké prostředí může způsobit pocit na omdlení.
 • Lyže, brusle, skateboard, jízda na koni: sporty, u kterých hrozí riziko pádu.
 • Trampolína, překážkový běh: sporty, u kterých se skáče.
 • Míčové, kontaktní a bojové sporty: volejbal, basketbal, fotbal, box, karate apod.
 • Další sporty, u kterých ležíte na zádech nebo zadržujete dech.

Cvičte vždy jen tak, abyste z pohybu měla radost. Pokud máte těžký den, jste unavená, tlačí vás močový měchýř nebo vám častěji tvrdne břicho, zůstaňte v klidu doma a jenom odpočívejte. Však po porodu se s kočárkem nachodíte až až.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu
Sex v těhotenství

Sex v těhotenství

Sex je v těhotenství bezpečný pro miminko a přínosný pro maminku. Stačí pouze přizpůsobit polohu stádiu těhotenství a pokračovat v péči o sexuální život partnerů stejně jako před otěhotněním. Studie potvrzují, že sex během těhotenství nemá přímou spo...