Sex v těhotenství

Sex je v těhotenství bezpečný pro miminko a přínosný pro maminku. Stačí pouze přizpůsobit polohu stádiu těhotenství a pokračovat v péči o sexuální život partnerů stejně jako před otěhotněním. Studie potvrzují, že sex během těhotenství nemá přímou spojitost s potratem ani s předčasným porodem.

Sex v těhotenství

Změny v prožívání sexu během těhotenství

Chuť na sex v období těhotenství je velmi individuální. Některým maminkám se zvyšuje libido v důsledku vyššího prokrvení pánve, dělohy i klitorisu. Některé ženy  se shodují na tom, že díky hormonům zažily nejlepší sex právě v těhotenství. Je však naprosto normální i opačný scénář, kdy žena na sex chuť vůbec nemá, obzvláště v prvním trimestru, který často provází únava, nevolnosti a bolest prsou.

Velmi důležité je mentální nastavení. S rostoucím bříškem a většími prsy se můžete cítit více žensky, sexy, jako bohyně plodnosti. Anebo jste rozhozená z toho, že nemáte svoje tělo pod kontrolou a ztrácíte mobilitu a obratnost. Svému muži však s velkou pravděpodobností budete s větším bříškem, kulatějším zadečkem a o číslo většími prsy připadat velmi přitažlivá a sex s těhotnou ženou bude splněním jeho tajného erotického snu, takže nejistotu ohledně vzhledu svého těla můžete úplně hodit za hlavu. 

Co může narušit radost ze sexu

Touhu po sexu u obou partnerů může narušit obava o zdraví miminka a pochyby ohledně zvládnutí nové životní role matky a otce. Běžný sex bez experimentování s alternativními sexuálními praktikami je absolutně bezpečný a nemůže ublížit mamince ani děťátku. A pokud jde o psychiku a tu správnou náladu partnerů, tady funguje nejlépe komunikace. Mluvte spolu otevřeně, popište nahlas svoje strachy, buďte k sobě empatičtí, a pokud není dobrá atmosféra na sex, tak se do něj nenuťte. Stále je však mezi partnery důležitá intimita – objetí, polibek, doteky, hlazení. Něžný fyzický kontakt vyplavuje hormon oxytocin a přispívá k celkové pohodě maminky, která je dobrou přípravou na porod.

Proč můžete po sexu v těhotenství cítit tvrdnutí břicha

Neexistuje důkaz, který by potvrzoval souvislost mezi sexem v těhotenství a vyšším rizikem potratu nebo předčasného porodu. Tvrdnutí břicha způsobuje stimulace klitorisu, stahy dělohy během a po sexu a především orgasmus. Pokud jste těhotná poprvé, může vás tvrdé bříško po orgasmu vyděsit, ale není se čeho bát. Za pár minut děloha povolí a bříško bude na omak opět měkké. Stahy dělohy po sexu nevedou ke kontrakcím a nemají vliv na zdraví dítěte.

Výjimku tvoří situace, kdy lékař vyhodnotí těhotenství jako rizikové. V takovém případě je potřeba se nespoléhat na internetová diskusní fóra a řídit se individuálním doporučením odborníka. Pokud cítíte bolest břicha po sexu v těhotenství, špiníte, nebo dokonce krvácíte, může to být způsobeno zkrácením čípku. Svému gynekologovi tyto informace řekněte a nechte se pro jistotu vyšetřit.

Láska na prvním místě

Změny ve vašem těle mohou nastartovat novou cestu za vzájemným poznáním a prohlubovat intimitu mezi partnery. V období těhotenství jsme my ženy citlivější, zranitelnější, ale zároveň i silnější a statečnější než kdy dřív. Schopnost vytvořit nový život nám dodává energii, kterou váš partner absorbuje, a může být podnětem k zažehnutí nové vášně. Přijměte fakt, že ne každá společná romantika musí vést k sexu, a pěstujte mezi sebou láskyplný vztah, ze kterého čerpá klid i vaše nenarozené dítě.