Do kdy a jak často dávat náhradní mléčnou výživu (umělé mléko)?

U kojení si četnost a množství mléka reguluje miminko přirozeně samo podle svých potřeb. Dávkování umělého neboli kojeneckého mléka máte ale v rukou vy. Minimálně do chvíle, než vše zapadne do zaběhlých kolejí. Vezměte si do začátku k ruce tabulku, která vám orientačně poradí.

Do kdy a jak často dávat náhradní mléčnou výživu (umělé mléko)?

Jak často kojenecké mléko podávat?

Denní dávka kojeneckého mléka má své doporučení, které vždy najdete na obalu konkrétního výrobku, ale to slouží pouze jako odhad. Samotnou potřebu mléka si dítě nastaví časem samo. Děti, které jsou navyklé na režim po třech hodinách, vypijí v jedné dávce méně než děti, které dovedou spát i více hodin v kuse. Nemá smysl mléko do kojence „nalít“ podle tabulek. Vnímejte, jak děťátku chutná, jak dobře si po jídle dokáže odpočinout a jestli správně prospívá. Rychle tak přijdete na to, jak často krmit kojeneckým mlékem, kolik činí ideální porce pro spokojené bříško a podle čeho poznáte, že má miminko hlad.

Doporučené dávkování do 1 roku dítěte

Tabulka vám přiblíží, jak na krmení novorozence i starších dětí. Vždy ale postupujte podle návodu u konkrétního zvoleného mléka, berte v potaz, pokud k dokrmování i kojíte, a respektujte individualitu vašeho miminka.

Věk Doporučená celková potřeba mléka na den Počet krmení za den Počet odměrek Množství vody
Do 2 týdnů 600 ml 6 3 90 ml
34 týdny 675 ml 5 4 120 ml
48 týdnů 675 ml 5 4 120 ml
812 týdnů 825 ml 5 5 150 ml
34 měsíce 1000 ml 5 6 180 ml
56 měsíců 1165 ml 5 7 210 ml
68 měsíců 1000 ml 5 6 180 ml
910 měsíců 800 ml 4 6 180 ml
1112 měsíců min. 500 ml 2-3 6 180 ml

 

Nezapomínejte také na pitný režim. Kojeným dětem ho zcela pokryje mateřské mléko, nekojené děti a děti začínající s příkrmy by měly postupně začít dostávat vodu a zvykat si tak na pravidelný pitný režim. Doporučuje se začínat s 1–2 lžičkami převařené a na cca 37 °C zchlazené kojenecké vody 1 až 2× denně.

Víte, jak správně připravovat umělé mléko?

K dávkování vždy používejte odměrku přiloženou k danému balení, protože se velikost odměrky pro mléka různých věkových kategorií liší.

Mléko připravujte vždy čerstvé, ne dopředu, a u dávkování se řiďte pokyny na obalu konkrétního výrobku, který máte doma. Používejte čerstvou převařenou kojeneckou vodu a mléko do lahvičky vmíchejte až těsně před podáváním.

jak dlouho krmit dítě z lahve

Při podávání by měla jeho teplota být v rozmezí 37 a 40 °C. Teplotu vždy vyzkoušejte na svém zápěstí, aby mléko nebylo pro miminko moc horké. V případě, že děťátko mléko nedopije, nespotřebované vylijte. 

Nezapomínejte lahvičku sterilizovat. Pokud nemáte doma sterilizátor, můžete si poradit i s běžnou kuchyňskou výbavou. Lahvičku rozeberte a spolu s kroužkem a savičkou ji ponořte na 10 minut do vroucí vody.

 Častou chybou při přípravě umělého mléka bývá protřepávání lahvičky. Tomu se raději vyhněte a mléko pouze promíchejte do rozpuštění, aby se v něm netvořily zbytečné vzduchové bublinky, které mohou být jednou z příčin potíží s bolavým bříškem.

Ať už je vaše děťátko kojené, nebo ho krmíte umělým mlékem, bolavé bříško je u miminek běžné. Přečtěte si, co můžete dělat, abyste od bolestí miminku pomohli, případně jak jim předcházet.

Do kdy krmit děti umělým mlékem?

Kojení žádnou horní hranici nemá, a proto záleží pouze na matce, do jakého věku dítěte se rozhodne kojit. Pokud na vaší společné cestě přišel čas na odstavení, přečtěte si tipy, jak to udělat co nejcitlivěji. Umělé mléko pak můžete podávat až do tří let věku dítěte.

  • Děti po 1. roce by měly dostávat 300–330 ml mléka (např. batolecího mléka).
  • Děti po 2. roce by měly dostávat alespoň 125 ml mléka, které zajistí denní přísun důležitých živin.

 

300 ml batolecího mléka dokáže pokrýt až 60 % denní potřeby vápníku pro správný růst zubů a kostí.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Complex 2

Sunar Complex 2

Více o produktu
Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Více o produktu