Jak dlouho a často kojit novorozence

Prvorodičky mají obvykle největší obavy z porodu. Jenže až navazující šestinedělí se často stane pravým testem našich fyzických i psychických možností. K těm náročnějším úkolům v tomto období patří právě kojení.

Jak dlouho a často kojit novorozence

Zkuste v této době vypustit zbytek světa a soustřeďte se pouze na miminko a na své tělo. Budete mít sice pocit, že se vaše tělo naprosto zbláznilo, ale dokonale v tomto případě funguje vztah matka–dítě. Dejte miminku prostor, aby vám ukázalo, který pláč jakou aktuální potřebu znamená, a když budete soustředěná, velmi rychle na to přijdete.

Tip: Přečtěte si článek, ve kterém najdete všechny nejdůležitější otázky ohledně kojení.

Kojení krok za krokem

  1. Sací reflex dítěte se podněcuje okamžitě po porodu, kdy si miminko přiložíte k prsu a ten je stimulován k produkci mléka. S velkou pravděpodobností dítě v tento okamžik ještě nepochopí, co má dělat, a ani prsy nejsou schopny dítěti mléko nabídnout.
  2. Během prvních hodin a dnů v porodnici vás možná sestry povedou k tomu, abyste přikládala každé tři hodiny. Není ale chybou nechat děťátku prsy častěji k dispozici podle jeho potřeby. Naopak! Pomocí váhy můžete sledovat, jaké množství mléka se vám podařilo nakojit. Zpočátku to budou pouze mililitry.
  3. Okolo třetího dne po porodu se obvykle spouští nekontrolovatelná laktace. Mějte po ruce prsní vložky a kojicí podprsenky.
  4. Některé maminky, které stresuje nemocniční prostředí, odchází z porodnice pouze s mírnou laktací a mléko se jim spustí až po příjezdu domů.

Po příjezdu z porodnice člověk nemá po ruce ani sestru, ani laktační poradkyni a najednou si na všechno můžete připadat úplně sama. Nezapomeňte na to, že laktační poradkyni můžete vyhledat i individuálně a v případě potřeby ji pozvat k sobě domů. Může pomoci například s technikou správného přikládání miminka a doporučit vhodnou polohu kojení.

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Jak dlouho kojit?

Kojení může trvat 10 minut, ale klidně i 45. Celý proces je velmi individuální a je nemožné ho dát do tabulky. Při správné technice sama ucítíte v prsu úlevu. Sledujte, jestli miminko u kojení neusíná a jestli správně pije. Pokud se rychle unaví, pošimrejte ho prstem na bradičce.

Jak často kojit?

Na začátku budete mít pocit, že si odepínáte podprsenku každou hodinu a že si v pauzách mezi kojením sotva stačíte dojít na toaletu, ale dítě je skutečně potřeba kojit, kdykoliv si řekne, a to i z obou prsů v rámci jednoho kojení. Postupně se ale intervaly mezi kojením budou prodlužovat, protože dítě se naučí sát intenzivně a efektivně. Po třech měsících už se navíc kojení i zrychlí a můžete mít nakojeno do deseti minut.

jak dlouho a jak často kojit novorozence

Čím podpořit kojení?

Nejlépe funguje právě časté přikládání novorozence k prsu. Tvorba mléka se reguluje podle poptávky. Pomáhá také mazlit se s miminkem kůži na kůži. Nezapomínejte také na svůj vlastní poctivý pitný režim. Vyzkoušejte speciální čaje se směsí bylin k podpoře kojení nebo obohacený mléčný nápoj Sunar Gravimilk. Ten vám zároveň dodá potřebné vitaminy a minerály.

Jak kojit?

Abyste se vyhnula případným obtížím při kojení, jako jsou záněty prsu nebo bolavé bradavky, dbejte na správnou techniku kojení. Dítě by mělo mít v ústech i dvorec, ne pouze bradavku.

Nebojte, i když se to ze začátku zdá někdy těžké, určitě se s miminkem na kojení naladíte tak, že to brzy půjde skoro samo. A pokud by to přece jen drhlo, poraďte se s pediatrem nebo vyhledejte pomoc již zmíněné laktační poradkyně. 

Pro co nejklidnější šestinedělí doporučujeme počkat s většími návštěvami a být v osobním kontaktu pouze s nejbližší rodinou. Neřešte, jestli máte navařeno, neřešte úklid. Nebojte se říct si o pomoc partnerovi nebo mamince. Ze všeho nejdůležitější je teď váš klid a odpočinek, kdykoliv to jen bude možné.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu