Jak dlouho a často kojit novorozence

Prvorodička má obvykle největší obavy z porodu. Jenže je to právě navazující šestinedělí, které se stane testovacím obdobím pro naše fyzické i psychické možnosti. K těm náročnějším úkolům patří právě kojení.

Jak dlouho a často kojit novorozence

Zkuste v tomto období vypustit zbytek světa a soustřeďte se pouze na miminko a na své tělo. Budete mít sice pocit, že se vaše tělo naprosto zbláznilo, ale dokonale v tomto případě funguje vztah matka - dítě. Dejte miminku prostor, aby vám ukázalo, který pláč jakou aktuální potřebu znamená a když budete soustředěná, velmi rychle na to přijdete.

Kojení krok za krokem

  1. Sací reflex dítěte se podněcuje okamžitě po porodu, kdy je vám miminko přiloženo k prsu a prs je stimulován k produkci mléka. S velkou pravděpodobností dítě v tento okamžik ještě nepochopí, co má dělat a ani prsa nejsou schopna dítěti mléko nabídnout.
  2. Během prvních hodin a dnů v porodnici vás sestry povedou k tomu, abyste dítě k prsu přikládala každé tři hodiny. Pomocí váhy můžete sledovat, jaké množství mléka se vám podařilo nakojit. Zpočátku to budou pouze mililitry.
  3. Okolo třetího dne po porodu se obvykle spouští nekontrolovatelná laktace. Mějte po ruce prsní vložky a kojící podprsenky.
  4. Některé maminky, které stresuje nemocniční prostředí, odchází z porodnice pouze s mírnou laktací a mléko se spustí až po příjezdu domů. Jenže to je právě ten okamžik, kdy už nebudete mít po ruce ani sestru, ani laktační poradkyni a najednou si na všechno budete připadat úplně sama.
    Pak přichází otázky…
kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Jak dlouho kojit?

Kojení může trvat 10 minut, ale klidně i 45 minut. Celý proces je velmi individuální a nemožno jej tabulkovat. Při správné technice sama ucítíte v prsu úlevu. Sledujte, jestli miminko u kojení neusíná a jestli správně pije. Pokud se rychle unaví, pošimrejte ho prstem na bradičce.

Jak často kojit?

Na začátku budete mít pocit, že si odepínáte podprsenku každou hodinu a že si v pauzách mezi kojením sotva stačíte dojít na toaletu, ale dítě je skutečně třeba kojit kdykoliv si řekne, a to i z obou prsou v rámci jednoho kojení. Postupně se ale intervaly mezi kojením budou prodlužovat, protože dítě se naučí sát intenzivně a efektivně a po třech měsících už můžete mít nakojeno do deseti minut.

Podpora kojení

Nejlépe funguje právě časté přikládání novorozence k prsu a také poctivý pitný režim. Vyzkoušejte speciální čaje se směsí bylin k podpoře kojení nebo obohacený mléčný nápoj Sunar gravimilk.

Jak kojit?

Abyste se vyhnula případným obtížím při kojení jako jsou záněty prsu nebo bolavé bradavky, dbejte na správnou techniku kojení. Dítě by mělo mít v ústech i dvorec, ne pouze bradavku.

Náš tip pro kojení novorozence

Pro co nejklidnější šestinedělí doporučujeme počkat s většími návštěvami a být v osobním kontaktu pouze s nejbližší rodinou. Neřešte, jestli máte navařeno, neřešte úklid. Nebojte se říct si o pomoc partnerovi nebo mamince. Ze všeho nejdůležitější je teď váš klid a odpočinek kdykoliv to jen bude možné.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu