Jak překonat nevolnosti v těhotenství

Malátnost, únava, nízký tlak, pálení žáhy, nechutenství, nevolnosti, zvracení. To všechno může být součástí prvního trimestru. Pouze 20 % žen tímto obdobím prochází bez obtíží, odhadem 80 % si však projde všemi symptomy. Jak první týdny zvládnout a co vám od nevolnosti v těhotenství pomůže?

Jak překonat nevolnosti v těhotenství

Proč je vám v prvním trimestru tak zle a může být nevolnost v těhotenství celodenní?

Za pocity na zvracení je odpovědný prudký nárůst hladiny hormonů, zejména hormonu hCG, estrogenu a progesteronu. Naprosto běžné jsou pocity jako při kocovině, žaludek na vodě i zvracení 2–3krát za den, a to bohužel kdykoliv během dne (někdy i celý den), ne jen po ránu. Všechny tyto symptomy vás mají upozornit na to, že si procházíte jiným stavem a měla byste na sebe dávat pozor. I když se můžete cítit fakt pod psa, jsou znakem toho, že se plod vyvíjí dobře.

Co je při nevolnostech v těhotenství normální a s čím už vyhledat pomoc lékaře?

Když se vám zamotá hlava, posaďte se a napijte se. Když vás pálí žáha, jezte lehká jídla, častěji a v menších porcích. Když je vám zle od žaludku, nadýchejte se čerstvého vzduchu a na chvíli si odpočiňte. Když jste unavená, běžte si lehnout. 

Pokud už ale kvůli vyčerpání a slabosti nejste ani schopná dojít na záchod, pokud jste našla krev ve zvratcích nebo pokud se k nevolnostem přidá horečka a další bolesti, vyhledejte pomoc lékaře. Je poměrně běžné, že ženy v prvním trimestru mohou potřebovat krátkou hospitalizaci v nemocnici. Pokud nemáte na nic sílu a výrazně hubnete, můžete potřebovat výživu i nitrožilně.

První pomoc: Jak zmírnit průběh nevolností a co dráždí žaludek?

Co na nevolnost v těhotenství:

  • Lízátka proti nevolnosti v těhotenství (se zázvorem): zmírňují nevolnosti i zvracení,
  • vitamín B6: zmírňuje nevolnosti, nezastaví však nutkání na zvracení,
  • máta: bývá i součástí těhotenských čajů,
  • těhotenské vitamíny: doplní B6 a minerály,
  • jídlo u postele: mějte na nočním stolku pár piškotů nebo sušené banány a dejte si něco do žaludku ráno ještě předtím, než vstanete,
  • studená voda, studené ovoce,
  • pomalejší tempo a dýchání: při vstávání z postele i ze židle zpomalte, dělejte si častější přestávky během práce, choďte na čerstvý vzduch,
  • menší porce jídla, ale častěji.

Které nápoje a potraviny dráždí žaludek:

Pokuste se vyhnout i silným vůním a pachům – výrazné parfémy, některé druhy květin (např. lilie), syrové maso, kyselé, kořeněné a ostré vůně. 

Nikdy se nesnažte utlumit nevolnosti pomocí léků na kinetózu (např. Kinedryl) – nejsou vhodné pro plod.Nevolnosti neboli těhotenská gestóza obvykle s 12. týdnem ustanou a vy se začnete opět cítit lépe. Šetřete se a těšte se na 2. trimestr, kdy naopak dochází k nárůstu energie. Těhotenství si konečně budete moci začít užívat. Přejeme hodně sil!