Jak dobře nastartovat kojení a jak si ho v pohodě užít?

Při potížích s kojením se můžete obrátit na organizaci Laktační liga nebo Mamila. Pokud kojit z jakéhokoli důvodu nemůžete, máte například možnost oslovit příslušnou porodnici, která vám může dočasně zajistit mléko z vlastní banky mateřského mléka. Pokud se jedná o dlouhodobější problém, požádejte svého pediatra, aby pro vaše děťátko doporučil vhodnou náhradní kojeneckou výživu.

Jak dobře nastartovat kojení a jak si ho v pohodě užít?

Zdravé a donošené miminko kojte dle jeho potřeby a frekvenci i délku kojení mu maximálně přizpůsobte. Dítě zpočátku může pít i 12 – 15x za den. Pravidelnost se dostaví většinou až kolem 6. týdne života. Přikládáním k prsu navíc stimulujete tvorbu mléka.

Bolest bradavek

Bolest bradavek při kojení může být během prvních týdnů po porodu poměrně intenzivní a může znamenat dvě věci.

  • Bolavé bradavky si musí na ústa novorozence zvyknout. Nebude to vždy příjemné, ale počáteční přecitlivělost brzy odezní a vaše prsa si zvyknou. Buďte trpělivá
  • Nesprávná technika kojení – dítě saje pouze bradavku. Zkuste upravit techniku kojení. Bradavkou drážděte novorozence kolem úst tak, aby široce otevřel ústa. Co největší část dvorce prsu vložte do jeho úst tak, že jeho brada i nos se dotýkají vašeho prsu. Nevkládejte prs do úst křičícímu dítěti, nejdříve se ho pokuste uklidnit.

Zavedení dokrmu savičkou z lahve v případě pomalého nástupu laktace

Přikládejte co nejčastěji to jde. Sání stimuluje tvorbu mléka. Požadujte v porodnici tzv. rooming in a když to není možné, ať vám miminko nosí co nejčastěji. Aktivně se informujte a požadujte, aby dítěti nebyl podán dokrm z lahvičky, pokud to není nevyhnutelně nutné.

Pravidelné odstříkávání po každém kojení

Odstříkávejte pouze v případech, kdy máte pocit ucpaného mlékovodu (napětí v prsu provázené vytvořením bolavých bulek nebo pruhů) nebo máte mléka hodně a dítě se při pití zalyká nebo když mléko teče při minimálním podnětu. Důvodem k odstříkávání může být i nemožnost kontaktu s dítětem a nutnost udržení laktace (dítě na JIP nebo naopak matka na služební cestě).

Ale pozor, mléko odstříkejte jenom do úlevy, ne do pocitu prázdných prsou, neboť čím více budete odstříkávat, tím více se bude mléko tvořit.

 

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Zavedení dokrmu mladších kojenců z důvodu křiku nebo nedostatečného sání

Není pravda, že každý pláč miminka nevyhnutelně signalizuje hlad. Kojenci, kteří velmi často pláčou, tak v drtivé většině případů nečiní z hladu. Před vlastním rozhodnutím o zavedení příkrmu kontaktujte svého pediatra. Nechte miminko převážit, zkontrolovat jeho zdravotní stav, poraďte se o dalším postupu. Novorozence a mladší kojence často trápí tzv. kojenecké koliky, nadýmání nebo pláčou bez zjevné příčiny. Pokud dítě pláče i po jídle a dobře přibývá na váze, zkuste polohování na bříšku, masírování po směru hodinových ručiček nebo přikládání teplých obkladů na bříško. S tzv. líně sajícím miminkem si radši nechte poradit a kontaktujte laktační poradkyni. Snažte se ho budit a komunikujte s ním. V rámci jednoho krmení rychleji střídejte prsy, když začne usínat. Máte-li ploché bradavky, před začátkem krmení je drážděte, masírujte, aby byly co nejlépe připravené, až se miminko bude chtít přisát.

Přerušení kojení v případě akutního horečnatého onemocnění matky

Kojení v případě nemoci představuje pro dítě naopak pomoc v boji proti vaší infekci. Mateřské mléko obsahuje nejenom četné látky posilující obranyschopnost dítěte, ale i cílené protilátky, které se tvoří proti vašemu onemocnění. Použití léků proti horečce (např. Paracetamolu) v běžné dávce kojení nevadí. Informujte svého lékaře, že kojíte, aby výběr léků a antibiotik volil s ohledem na tuto skutečnost. Při kojení používejte roušku.

Přerušení kojení v případě mastitidy

Nepřerušujte kojení! Nasazení antibiotik je pro miminko menším zlem, než když ho odstavíte.

Jak poznat rozdíl mezi zánětem prsu a ucpaným mlékovodem?

Mastitida = zánět prsu

Objevuje se zpravidla 3. až 4. týden po porodu a způsobuje ho bakterie, která se přenáší při kontaktu s bradavkou nebo z nosohltanu novorozence. Je provázen zvýšenou teplotou a silnou bolestí, která vede až do podpaží.

Ucpaný mlékovod

V prsou cítíte tvrdé bulky plné zaschlého mléka. V obavách z bolesti jste při kojení neklidná a miminko také, proto nedovede mléko správně vysát. Na prsa pomáhá jemná masáž a ledové obklady.

V případě mastitidy i zánětu prsu rozhodně nepřestávejte kojit a nechte přisát miminko tak často, jak vám bolest dovolí. První dny s teplotou budou hodně náročné, ale až obtíže skončí, budete ráda, že jste to nevzdala. S koncem šestinedělí už budete vy i miminko při kojení perfektně sehraní.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu