Pohyby miminka v těhotenství

Kdy můžete během těhotenství cítit první pohyby a v jakých intervalech bývá miminko aktivní? Přečtěte si v našem článku vše o tom, jaký je to pocit a co aktivitu miminka v bříšku ovlivňuje.

Pohyby miminka v těhotenství

Jak poznat pohyby miminka a kdy je poprvé ucítím?

Pokud jste těhotná poprvé, pak pohyby ucítíte nejspíš okolo 20. týdne těhotenství. Pokud jste však už těhotná byla, a tím pádem víte, co čekat, možná to poznáte i o pár týdnů dříve. Někdy však lze pohyby miminka zaměnit s pohybem střev, pocit je to totiž podobný. V případě, že vaše stejně dlouho těhotná kamarádka cítí pohyby každý den, ale vy zatím nic, zůstaňte v klidu. Pokud vaše těhotenství dosud probíhalo standardně, počkejte na další termín vyšetření u lékaře. Až do chvíle, kdy dojde k vyvinutí končetin, se totiž dítě hýbe pouze v omezeném rozsahu a nízká frekvence nebo intenzita pohybu je úplně normální.

Jak často se dítě v břiše hýbe?

V prvním a druhém trimestru má miminko kolem sebe dostatek prostoru a může se svobodně pohybovat v bazénku plodové vody. V tomto období jsou pohyby občas překvapivé, většinou méně intenzivní a v podstatě příjemné. Cítíte silné pohyby miminka na konci těhotenství? Ve třetím trimestru už má děťátko sílu. Pohybuje se zhruba 30× za hodinu a možná také zjistíte, že více reaguje na konkrétní podněty.

Kdy jsou pohyby dítěte nejsilnější?

Miminko v bříšku má svoje fáze bdělosti a spánku. Ovšem trochu zákeřné je, že se málokdy shodují těmi vašimi. Dítě se obvykle probere zrovna ve chvíli, kdy si chcete jít lehnout. Přes den to totiž funguje stejně jako u narozených dětí – chůzí a kolíbáním je můžete přimět ke spánku. A pokud jste přes den aktivní, více se soustředíte na svůj vlastní pohyb a pohyby miminka vnímáte méně.

Věděla jste, že intenzitu pohybu můžete sama ovlivnit? Tohle jsou 4 věci, které vaše dítě zaručeně rozdovádí:

  1. Cvičení: aktivní máma, aktivní dítě. Cvičte společně už od prenatálního období a pokračujte i po porodu.
  2. Sladké jídlo: chce to hodně disciplíny, odolávat v těhotenství sladkému jídlu. Konzumaci vysokého množství cukru samozřejmě nedoporučujeme, ale občas si nějaký ten dortík dopřát můžete. A to pak uvidíte ten cirkus. :)
  3. Tekutiny: pořádně se napijte. Půl litru tekutin by mělo miminko krásně probrat.
  4. Hlasité zvuky: pusťte si oblíbenou hudbu hodně nahlas. A můžete si i zatancovat. Hudba a tanec uvolňují napětí a přispívají k lepší náladě.

Proč ke konci těhotenství cítím pohyby nejméně?

Dítě bylo po celé těhotenství aktivní, ale těsně před porodem máte pocit, že necítíte pohyby miminka? To je úplně normální a důvodem je jednoduše nedostatek prostoru, který nedovoluje tolik pohybu. Maminky často vyráží k lékaři ve strachu o zdraví svého dítěte, ale pokud je nižší frekvence pohybu jedinou změnou, jinak se cítíte naprosto v pořádku a pravidelné kontroly u gynekologa neodhalily zhoršení průtoku krve v pupečníku ani selhávání placenty, není potřeba vůbec plašit.

Kdy přece jen k lékaři vyrazit?

Vy a vaše miminko jste dokonale propojený organismus, který na sebe vzájemně reaguje. Pokud tedy máte jakýkoliv divný pocit, že „je něco jinak“, k lékaři určitě vyrazte. Získáte jistotu, že je všechno v pořádku, a ušetříte si několik dní zbytečného stresu.