Výživa kojenců od ukončeného 4. do 6. měsíce aneb Rosteme s chutí každým dnem

Vašemu miminku je už 5 měsíců. Možná si říkáte, že ani nevíte, jak to uteklo. V každém případě máte první náročné období úspěšně za sebou. Teď už můžete s větším klidem pozorovat, jak váš drobeček den za dnem prospívá, roste a sílí.

 

Výživa kojenců od ukončeného 4. do 6. měsíce aneb Rosteme s chutí každým dnem

Výživa dětí v 5 měsících

Kojení v tomto období už nebývá tak náročné jako na začátku. Na druhou stranu už dobře víte, co obnáší, a také jste si pravděpodobně našla ten správný způsob, jak ho provádět, aby co nejvíce vyhovovalo vám i miminku. Kojení pro něj představuje hlavní a plnohodnotný zdroj výživy. Uspokojíte tak hlad i žízeň miminka zároveň. Děti se v tomto období kojí většinou 6× až 7× denně ve tří- až čtyřhodinových intervalech. Pokud máte doma plně kojené miminko, na příkrmy ještě máte čas.

Děti, které dostávají kojenecké mléko, už většinou s ukončeným 4. měsícem mohou ochutnávat první sousta. Postupně od zeleniny, masa, kaší až po ovoce.

Ať tak nebo tak, vždy důrazně doporučujeme začátek přikrmování prodiskutovat s pediatrem, který vám individuálně nejlépe poradí.

výživa kojenců od 4 měsíců - kojené děti i na umělém mléku

Výživa od ukončeného 4. do 6. měsíce

I v tomto období představuje kojení pro vaše miminko plnohodnotný zdroj výživy, a pokud to jde bez problémů, pak s příkrmy začněte zhruba koncem 6. měsíce.

Pokud z jakýchkoliv důvodů kojit nemůžete, je potřeba se obrátit na pediatra nebo laktační poradkyni, kteří vám poradí, jaké kojenecké mléko můžete miminku podávat nebo jak zajistit náhradní výživu.

Kojené i nekojené děti si zvykají na pitný režim

Plně kojeným dětem do 6 měsíců pokryje potřebu tekutin mateřské mléko. Vodu jim podávejte až s prvními příkrmy. Nekojeným dětem začněte nastavovat pitný režim také s podáváním prvních příkrmů. V začátcích stačí zkoušet převařenou kojeneckou vodu z čajové lžičky. Až později se naučí pít z hrnečku se savičkou nebo z hrnečku s ohebným brčkem (brčko je vhodné až asi od 8. nebo 9. měsíce).

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Nezapomeňte na kapky s vitaminem D

Prospěšnost vitaminu D pro vývoj miminka je vědecky prokázaná. Důležitý je zejména pro zdravý růst kostí a zubů. Dále organismu pomáhá lépe vstřebávat a využívat vápník a fosfor obsažený v potravinách, přispívá k udržení normální funkce imunitního systému a také zabezpečuje správnou funkčnost svalstva. Jeho významným zdrojem je rybí maso, v menší míře je obsažen v mase, ve vejcích a másle.

Nedostatkem vitaminu D trpí zejména děti, především ty nejmenší, a také staří lidé. I proto odborníci doporučují dodávat ho dětem denně ve formě kapek až do 1 roku věku. V zimních měsících se doporučuje vitamin D podávat také dětem v batolecím věku.

A jak bude strava pokračovat u starších dětí? Přečtěte si vše o tom, jak by měl vypadat jídelníček dětí od 8 do 12 měsíců. Co v něm nesmí chybět, na co si dát pozor a v čem už děti budou samostatné.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Více o produktu
BIO dýně, brokolice, brambory, olivový olej

BIO dýně, brokolice, brambory, olivový olej

Více o produktu