Těhotenství a přibírání na váze

Jako nastávající maminka pravděpodobně s váhovým přírůstkem počítáte. Vhodnou životosprávou však můžete výrazně dopomoci k tomu, že přibírání bude probíhat v normě a kila půjdou po porodu zase rychle dolů. Normální je přibrat 8–15 kg.

Těhotenství a přibírání na váze

Kolik kilo je normální v těhotenství přibrat?

Do váhového přírůstku se počítá objem:

  • krve ve zvětšeném krevním oběhu (1–1,5 kg),
  • zvětšené dělohy (okolo 1 kg)
  • zvětšených prsou (okolo 1 kg),
  • tělesných tkání ze zadržování vody (okolo 3 kg),
  • plodové vody (1–1,3 kg),
  • placenty (okolo 0,5 kg),
  • dítěte (2,5–3,7 kg).

Celkový váhový přírůstek v těhotenství tak může být od 8 do 15 kilo a všechno mezi tím je v normě.

Váha v těhotenství: Přibírání podle trimestrů

  1. V prvním trimestru žena přibere zpravidla pouze 1–2 kg, což je ve většině případů způsobeno nevolnostmi, nechutenstvím a nízkou váhou plodu v první fázi těhotenství.
  2. Druhý trimestr je pak obdobím, kdy se v těhotenství více přibírá, a to 0,5–0,8 kg za týden.
  3. A ve třetím trimestru zpravidla pokračuje přibírání 0,5–0,8 kg za týden.

Jak v těhotenství nepřibrat extrémní množství kilo a proč si hlídat přísun kalorií

Pokud jste měla v období před otěhotněním standardní váhu, můžete pokračovat ve vyváženém stravování i nadále, nezapomínejte ani na pravidelný pohyb (stačí i krátké procházky). Trápí-li vás pálení žáhy nebo cítíte, že vám miminko tlačí na žaludek, doporučuje se jíst častěji a v menších porcích.

Pod drobnohledem jsou však maminky s podváhou, kterým lékař doporučí zvýšit příjem kalorií – ne však pomocí sladkostí a tučných jídel, ale jídel bohatých na zdravé tuky, např. avokádo, ořechy, sýry, olivový olej.

U maminek s nadváhou je pak dobré hlídat přírůstek váhy ze zdravotních důvodů. Neměl by přesáhnout 14 kg. U maminek s obezitou je to dokonce do 10 kg.

Pozor na vlčí hlad a vlastní obhajobu ve stylu „kdy jindy, než teď“

V těhotenství je chuť na sladké daleko intenzivnější než normálně. Mohou nás přepadat doslova vlčí hlady, kdy máme chuť zapít kýbl jahodové zmrzliny vanilkovým koktejlem a završit to čokoládovou tyčinkou. Obzvláště v druhém trimestru, kdy ustupují nevolnosti a jídlo si můžeme konečně zase začít užívat.

Je v pořádku dopřát si občas dortík po obědě nebo si dát nanuk na výletě. Pozor ale na to, aby se sladká tečka nestala standardem pro každé jídlo dne, protože „kdy jindy, než teď“? Jako nezvladatelná chuť na sladké se projevuje nedostatek bílkovin, proto zkuste pokaždé, když vás začne honit mlsná, nejdříve zahnat divoké chutě bílým jogurtem, kouskem sýra nebo miskou hrášku či fazolí. Velmi pravděpodobně vás vlčí hlad přejde a budete se cítit lépe.