Vývoj a správná váha kojence

To, jak bude miminko při porodu velké, závisí na více faktorech. Je to například vaše zdravotní kondice během těhotenství nebo kombinace genetické výbavy vás a vašeho partnera. Přečtěte si, jak se miminko vyvíjí od novorozence až po batole.

Vývoj a správná váha kojence

Ačkoliv je vývoj dětí popsaný v nejrůznějších tabulkách, vždy se jedná pouze o orientační přehled. Každé miminko je totiž jedinečné. Pokud máte „netabulkové“ dítě, které nepřibírá stejně jako například potomek vaší kamarádky, vůbec se tím netrapte. Přistupujte citlivě k potřebám miminka, a pakliže viditelně neztrácí na váze a zdá se být plné energie a dobře prospí, jeho váhu nebo délku nemusíte řešit, a už vůbec ne porovnávat s ostatními.

Vývoj váhy novorozence

Čerstvě narozené dítě ztratí do tří dnů od porodu obvykle okolo 7 % své porodní váhy. Toho se ale nemusíte děsit. Je to normální. Jakmile se vám naplno rozjede laktace a miminko se naučí doplnit zásoby energie, bude mít svou váhu do dvou týdnů zpátky. A pak už nestačíte ani sledovat, jak rychle vám vyrůstá z dupaček. Dítě přibírá asi 175 až 250 g za týden a nárůst váhy může kolísat podle aktuálního apetitu miminka.

Pravidelné prohlídky u pediatra, zejména v prvních týdnech života, zajistí, že vývoj novorozence bude pod lékařským dohledem. Váš pediatr, který by měl vidět novorozence už do dvou dnů po vašem návratu z porodnice, používá ke kontrole růstu tzv. percentilový graf (růstová křivka).

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Orientační růst dětí do jednoho roku

V prvním čtvrtletí života roste dítě o 3 až 4 cm za měsíc a přibírá okolo 700 g. Ve druhém čtvrtletí se růst zpomaluje, miminko roste o 2 cm za měsíc a přibírá okolo 500 až 600 g. Ve třetím čtvrtletí dítě povyroste o 1 cm za měsíc a nabere 400 až 500 g. Ve čtvrtém čtvrtletí pak roste stále po 1 cm a nabírá 300 až 400 g měsíčně.

Jak je to tedy v konkrétních měsících?

  • 4 měsíce: Běžně bývá váha dítěte lehce přes 6 kg a výška okolo 65 cm.
  • 6 měsíců: Dítě má dvojnásobek porodní váhy.
  • 7 měsíců: Dítě překročilo dvojnásobek své porodní váhy a růst se zpomaluje.
  • 12 měsíců: Dítě má trojnásobek své porodní váhy.

růst dětí

Jak rychle rostou děti od jednoho roku?

Vývoj váhy je individuální a často se odvíjí nejen od apetitu, ale i od genetických predispozic. Batolata mezi prvními a druhými narozeninami vyrostou v průběhu roku o přibližně 25 cm, od dvou do tří let o dalších 15 cm.

Stále ale platí, že se jedná pouze o orientační čísla, která nereflektují individualitu miminka. Pokud by se vám na růstu miminka něco nezdálo, poraďte se s pediatrem, který vaše děťátko zná. Věřte, že většina dětí se později sjednotí na podobné váze a výšce bez ohledu na to, kdo první dohnal hodnoty v tabulkách.

Co ovlivňuje růst dítěte?

Faktorů, které ovlivňují růst vašeho děťátka, může být samozřejmě více. Toto jsou ty nejčastější:

Průběh těhotenství: To, jak se maminka stravovala, její zdravotní stav i správná funkce placenty. Zároveň pokud matka během těhotenství kouří, pije alkohol, nebo dokonce užívá drogy, může být důsledkem nižší porodní váha miminka (a další zdravotní komplikace).

Termín porodu: Miminka narozená po termínu bývají větší než miminka narozená před termínem a ještě výraznější rozdíl je samozřejmě u miminek nedonošených.

Pohlaví: Geneticky je dáno, že dívky (později ženy) dosahují menší výšky než muži.

Genetika rodičů: Výška postavy dítěte se odvíjí od výšky jeho rodičů. Vysocí rodiče mívají logicky vysoké děti a naopak.

Nemoc: Ať už se jedná o náhlou, nebo dlouhodobou nemoc, když se s ní tělo vypořádává, může to ovlivnit také růst, který se může zpomalit.

Zvracení po krmení (reflux): Pro správný vývoj je samozřejmě zdravé zažívání důležité. Proto miminka, která trpí refluxem, mohou pomaleji růst.

Tip: Přečtěte si, jak se stravovat v těhotenství a na co si dát pozor, aby se miminko mohlo co nejlépe vyvíjet.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu