Výživa dětí od 6. do 8. měsíce

V jídelníčku dochází k velkým změnám. Už to není jen o mléku, ale přidává se opravdové jídlo. Na řadu přicházejí příkrmy, a to nejen ty kašovité, ale i s kousky.

Výživa dětí od 6. do 8. měsíce

Nekojená miminka většinou začínají s příkrmy po poradě s pediatrem už zhruba od ukončeného čtvrtého měsíce věku. Pro plně kojené děti bývá zlomovým obdobím právě dosažení šesti měsíců. V této době už samotné mléko přestává stačit a je na čase pustit se do nového dobrodružství: zařazování prvních příkrmů a objevování spousty nových chutí!

Příkrmy u plně kojených dětí od 6 měsíců

Je úplně normální, když ze začátku děťátko příkrmy spíš ochutnává a většinu stravy stále zastává mateřské mléko. Postupně se ale od jedné lžičky dostanete k celým porcím. Dejte miminku čas a nespěchejte na něj, dopřejte mu mléko stále tak, jak bylo zvyklé.

jak dlouho kojit

Později je vhodné rozdělit stravu do 6 denních dávek, přičemž kojení nejčastěji zůstává ráno a večer před spaním. U některých dětí se s přechodem na pevnou stravu také omezí noční probouzení na mléko. Vše okolo kojení je ale v tomto případě, stejně jako vždy, individuální. Některé děti už o mléko po zařazení příkrmů nemají velký zájem, jiné ho naopak stále vyhledávají. Obě varianty jsou normální a v pořádku. Kojit můžete tak dlouho, jak to vám a děťátku bude vyhovovat. Horní věková hranice není určena.

V období od 6 do 8 měsíců by děti měly postupně ochutnat širokou škálu nemléčných potravin – ovoce, zeleninu, různé druhy masa, ale také kaše a další potraviny s obsahem lepku. Lepku se v dětském jídelníčku cíleně nevyhýbejte, pokud nemáte od lékaře individuální doporučení s ohledem na zdraví. 

Tip: Přečtěte si, jak začít s příkrmy u plně kojených i u nekojených dětí

Vzor jídelníčku kojeného miminka

  • Snídaně: Mateřské mléko
  • Přesnídávka: Ovocný příkrm Sunar BIO s malinami a hruškami
  • Oběd: Masozeleninový příkrm
  • Svačina: Mateřské mléko
  • Večeře:Mateřské mléko nebo rýžová, kukuřičná nebo krupicová kaše s obsahem lepku, např. Sunar Banánová kaše na dobrou noc
  • Druhá večeře: Mateřské mléko
  • Mezi chody: Kojenecká voda, neslazený čaj, rozpustné nápoje Sunar nebo max. 150 ml ovocné šťávy

Kojení přizpůsobte potřebám a chuti dítěte. Je samozřejmě vhodné připravovat i domácí příkrmy, ale pokud si v počátcích nejste jisti volbou surovin a tím, jak je správně připravit, příkrmy ve skleničce rozhodně nejsou špatnou volbou. Obsahují pečlivě vybrané ingredience zpracované tak, aby si zachovaly co nejvíce chuti a živin.

Pitný režim kojených dětí začínajících s příkrmy

Dokud miminko bylo plně kojeno, potřebný přísun tekutin pokrývalo mateřské mléko. Jakmile ale začnete kojení nahrazovat příkrmy, je nutné zaměřit se na pitný režim.

Obzvlášť v letních měsících můžete žízeň přes den uhasit kojeneckou vodou nebo neslazeným dětským čajem. Celkem by dítě mělo vypít 150 ml tekutin na kg za den.

Kojené děti nejčastěji začnou pít tekutiny rovnou z hrnku, především pokud nebyly zvyklé na dokrmování z lahvičky. Do začátku se hodí vybrat takový hrneček, jehož součástí jsou úchopy, které dobře padnou do dětské ručičky. Můžete také zvolit některý z hrnečků, které mají pojistku proti vylévání. 

Tip: Až bude děťátku 9 měsíců, začněte trénovat pití brčkem. Nejlepší je hrneček pro děti s ohebným brčkem, které nekazí vývoj úst a zubů. Pití brčkem pomáhá posilovat ústní svaly a to se bude hodit například ve chvíli, až se vaše malé rozpovídá.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Nekojená miminka od 6 měsíců

Pokud vaše miminko nebylo kojené, pravděpodobně už pro něj v tomto období příkrmy nejsou takovou novinkou, jako je tomu u kojených dětí.

Postupně podle tolerance a chuti miminka zvyšujte počet nemléčných dávek. Držte se pravidla, že ovoce přichází na řadu až po vyzkoušení zeleniny a masozeleninových příkrmů, aby si děti nezvykly na sladkou chuť a neměly tendenci zeleninová jídla, která nejsou tolik chuťově výrazná, odmítat. To platí i pro kojené děti.

Tip: Přečtěte si, jak zařazovat ovocné příkrmy a které ovoce je do začátku nejvhodnější.

Množství a různé druhy ovoce, zeleniny a masa postupně zvyšujte podle chuti dítěte. Snažte se nemléčné dávky neukončovat podáním mléka. Podávané nemléčné příkrmy by měly mít konzistenci hladkého pyré.

Vzor jídelníčku nekojeného miminka

Pitný režim u nekojených dětí

Stejně jako s příkrmy i s přijímáním vody nebo čajů je vaše děťátko pravděpodobně oproti kojeným dětem napřed. Protože je zvyklé na lahvičku, můžete využívat nejrůznější dětské hrnečky s úchopy. Zpočátku s měkkou zploštělou savičkou, později s pevnější. Dohlédněte, aby děťátko během dne přijalo přibližně 150 ml tekutin na kg.

pitný režim miminek

Nové chutě nekojených i kojených miminek

Nové druhy ovoce, zeleniny a další potraviny vždy zařazujte do jídelníčku po jednom druhu a s odstupem alespoň tří dnů. To proto, abyste mohli pozorovat, jestli na dané jídlo nevznikla u dítěte jakákoliv neobvyklá reakce. Zaváděné příkrmy u zdravého dítěte i u dítěte s rizikem alergie jsou stejné. Můžete zavádět všechny příkrmy, u rizikového dítěte ale striktně dodržujte několikadenní interval, kdy podávejte jednu novou potravinu a sledujte eventuální projevy alergie.

Od 7. a 8. měsíce to je ještě zábavnější!

V tomto období většina dětí ráda chytá věci do ručičky, zkoumá je a všechno se snaží ochutnat. I to, co není k jídlu. Pokud dětem podáte lžičku s příkrmem (nebo rovnou větší kus tepelně upravené zeleniny nebo ovoce podle zásad BLW – Baby Led Weaning), bude to chtít dávku trpělivosti, protože jídlo může být za chvíli úplně všude. Je to ale důležitý milník ve vývoji, proto to dětem dopřejte.

Oproti prvním kašovitým příkrmům už nyní můžete servírovat texturované potraviny s malými kousky. Vyzkoušejte například kukuřičné křupky ve vhodné velikosti do dětské ručičky. Nechte děti objevovat vychladlé kousky vařené cukety, brokolice, květáku, brambor a dalších druhů zeleniny, dále například kousky těstovin.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Více o produktu
Nemléčná kaše 8 cereáliemi ovocná

Nemléčná kaše 8 cereáliemi ovocná

Více o produktu