Jak děti naučit jíst pevnou stravu a kdy je vhodná doba s ní začít

 Když už děti znají všemožné mixované dobroty, je na čase se do jídla pořádně zakousnout. Přečtěte si, kdy a jak je vhodné děti učit jíst pevnou stravu.

Jak děti naučit jíst pevnou stravu a kdy je vhodná doba s ní začít

Většina rodičů podává dětem ze začátku příkrmy mixované na úplně hladké pyré. Postupem času ale samozřejmě přichází chvíle na to, aby se učily jíst jako velcí. 

Kdy začít s pevnou stravou?

Přesný čas se určit nedá, protože každé děťátko je jedinečné, tedy i tempo vývoje se mezi dětmi liší. Často to ale bývá okolo 8. měsíce věku dítěte.

Velkou roli hraje psychomotorický vývoj. Obecně lze říci, že dítě je připraveno na pevnou stravu, když už samo sedí, umí používat lžíci, uchopit jídlo pomocí palce a ukazováčku a je schopno dásněmi jídlo rozžvýkat. A pokud už má zoubky, je to výhoda!

Důležité je na děťátko netlačit a mít trpělivost. Některé děti to zvládají hned, ale někdy se stává, že zvykání si na kousky v jídle trvá. A je to naprosto normální. Pokud máte pocit, že má dítě velké potíže s rozmělněním stravy a následným polykáním, je možné, že ještě není připraveno. V takovém případě se nic nestane, pokud jeden nebo dva týdny počkáte a pak to teprve zkusíte znovu.

první ovoce příkrmy

Jdeme na to! Jak učit děti jíst pevnou stravu?

Zpočátku podávejte po většinu dne takovou stravu, na kterou bylo dítě doposud zvyklé. Pevná jídla berte jako chvilku pro objevování, třeba při snídani nebo svačince.

Děti rády jídlo zkoumají. Nechte je, aby si všechno pořádně osahaly a mohly se tak s novinkami v jídelníčku dobře seznámit. A poté je postupně začněte učit zacházet se lžičkou. Používejte dětskou nekovovou s optimálně velkou úchopovou částí. 

Začněte malými měkkými kousky, které budou moci pohodlně uchopit prsty a následně rozžvýkat v puse. Kousky by měly být velké tak, aby se na jedno sousto vešly dítěti do úst. Také je lepší začínat potravinami, které se dobře polykají a nejsou příliš suché. Tvrdší druhy ovoce můžete pro změknutí a snazší konzumaci krátce povařit ve vodě.

Nabízejte pestrou škálu potravin, a to z pohledu konzistence, chutí, barev i vůní. Snažte se zaujmout co nejvíce smyslů, jídlo pak bude vaše dítě daleko více bavit.


Dobrou zprávou je, že s přechodem na pevnou stravu většinou vymizí potíže s bolavým bříškem, na které často trpí děti výhradně na mléčné nebo kašovité stravě.

avokádo do příkrmů

Které potraviny jsou pro začátek nejvhodnější?

Vhodnými potravinami na seznamování dítěte s pevnou stravou jsou měkčí druhy ovoce, jako třeba banány nebo avokádo. Dále také těstoviny, na kousky nakrájený žloutek z vařeného vejce, kuřecí maso, mleté hovězí a krůtí maso. Teprve až když si dítě osvojí žvýkání, zkoušejte maso v nemleté podobě.

Tip: Maso by děti měly dostávat alespoň 3× týdně, ovoce a zeleninu každý den.

Pokrmy připravujte ideálně na páře nebo vařením. Nepodávejte smažené potraviny, nesolte a nepřislazujte. Vyhýbejte se oříškům, bobulovitému ovoci a dalším podobným jídlům, která by dítě mohlo vdechnout.

Tip: Přečtěte si vše o výživě dětí od 8 do 12 měsíců

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

pitný režim u dětí

Udělejte další krůček i v pitném režimu

S jídlem by mělo být k dispozici i pití, a pokud jste ještě nezačali dítě učit pít z hrnečku, teď je ten pravý čas. Jděte na to postupně.

Nejprve podávejte vodu v hrnečku s měkkou savičkou, s růstem zoubků přejděte na savičku z pevného plastu. Pak začněte zkoušet hrneček jako pro dospělé. Jen vyberte nerozbitný a z materiálu vhodného pro děti. Nelijte do něj příliš velké množství vody, ze začátku bude děťátko ještě neobratné. A pokud chcete předejít nehodám, podívejte se po učicím hrnečku, který má speciální okraj proti vylití.

Až bude dítěti 9 měsíců, pořiďte hrneček s měkkým brčkem. Pití brčkem je důležitým milníkem, protože pomáhá posílit ústní svaly, které jsou důležité pro správný vývoj řeči.

Tip: Přečtěte si, do kdy a v jakém množství dětem podávat umělé mléko.

K pití zásadně podávejte neslazené nápoje. Nejlépe kojeneckou nebo převařenou a zchladlou vodu, případně dětský čaj. Občas můžete nabídnout 100% šťávu z ovoce nebo zeleniny ředěnou vodou.

Držíme vám i vašemu děťátku palce, aby přechod na tuhou stravu šel jako po másle.

Produkty, které se vám budou hodit

BIO batáty, červená čočka, hovězí maso

BIO batáty, červená čočka, hovězí maso

Více o produktu
BIO zelenina, těstoviny, kuřecí maso

BIO zelenina, těstoviny, kuřecí maso

Více o produktu