Jídelníček pro nejmenší a tipy na zdravé svačinky

Každý den řešíme to stejné. Lámeme si hlavu nad tím, co dát prckovi ke svačině. A mělo by to být nejen dobré, ale i zdravé. Jenže kde brát pořád inspiraci?

Jídelníček pro nejmenší a tipy na zdravé svačinky

Mléčná výživa je nenahraditelná

V prvních měsících života je pro miminko nejlepší, nejstravitelnější a nejvyváženější stravou mateřské mléko. Výhradní kojení je proto doporučováno až do půl roku věku dítěte. Horní hranice pro kojení ale neexistuje a je pouze na vás, jak dlouho vám bude kojení vyhovovat. V případě, že kojit nemůžete, je potřeba sáhnout po náhradní mléčné výživě, aby děťátku nic nechybělo.

kojení dětí a příkrmy

Vše, co se hodí vědět o jídle pro malé děti

Zhruba od půl roku věku dítěte byste měli zařadit do jídelníčku i další druhy potravin. Začněte zeleninovými, masozeleninovými a ovocnými příkrmy. Podávat můžete rozmanité svačiny v podobě kaší, kapsiček, sušenek a snacků.

Inspirace na svačinky a další dobroty pro ty nejmenší máme uvedené v jídelníčku, který si můžete stáhnout zcela zdarma. Sestavili jsme ho ve spolupráci s nutričními specialisty a odborníky na dětskou výživu a najdete v něm mnoho cenných rad, které vám pomohou se správnou výživou a zdravým růstem vašeho dítěte.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Naše Sunar masozeleninové příkrmy jsou připravené z pečlivě vybraných surovin v nejvyšší BIO baby kvalitě. Je samozřejmostí, že obsahují jen základní ingredience a nenajdete v nich žádná barviva ani konzervační a další látky. Zabezpečují přísun vlákniny, vitamínů a minerálních látek.

A jak by děti měly svačit?

Protože by děti měly, podobně jako dospělí, mít ideálně pět jídel denně, chvilku na svačinku si udělejte dopoledne i odpoledne. Každá taková svačina by měla zastat asi 10 % z celkového denního energetického příjmu.

Mezi snídaní a obědem můžete podávat třeba celozrnné pečivo, tvaroh, méně slanou šunku, přírodní sýr nebo zeleninové pomazánky v kombinaci s ovocem nebo zeleninou.

Odpoledne je vhodné servírovat například celozrnné pečivo se zeleninou, tvarohem, vejcem, jogurtem, šunkou, tvrdým sýrem nebo pomazánkou. 

Nejen pro svačinky, ale i pro všechna další jídla platí, že dětem do tří let byste neměli pokrmy solit ani doslazovat. Na ochucení raději využívejte bylinky a koření. Třeba majoránku, pažitku, bazalku, tymián, oregano, libeček nebo bobkový list. Bylinky můžete přidávat čerstvé i sušené.

jak by děti měly svačit

Sedmero zdravé výživy

Učte děti, že jídlo je rituál. Samostatný chod podávaný v konkrétním čase a pokud možno v klidu a u stolu. Nápaditost a pravidelnost stravy bude sloužit dětem jako vzor pro budoucí stravovací návyky.

  1. Kojte co nejdéle.
  2. Pokračujte v kojení i po zavedení příkrmů.
  3. Vybírejte kvalitní zeleninu a ovoce.
  4. Ovocné pokrmy nepřislazujte.
  5. Do příkrmů nepřidávejte sůl.
  6. Nepodávejte stravu obsahující lepek dříve než po 17. týdnu života.
  7. Jednou připravené mléko už znovu neohřívejte.

Rozcestník dalších užitečných článků o stravě nejmenších:

Produkty, které se vám budou hodit

BIO dýně, brokolice, brambory, olivový olej

BIO dýně, brokolice, brambory, olivový olej

Více o produktu
100% ovoce a zeleniny jablko, banán, mrkev

100% ovoce a zeleniny jablko, banán, mrkev

Více o produktu