Jak připravit a zavádět nemléčné příkrmy

Nemléčné příkrmy zavádíme od ukončeného 4. měsíce, u plně kojených prospívajících miminek po 6. měsíci. Tradičně jako první zavádíme zeleninový příkrm. Dítě ho akceptuje lépe, než když zavedeme nejdříve sladké chutě. Není však chybou začít dle chuti dítěte nebo místních zvyklostí rýžovou či kukuřičnou kaší nebo i ovocným pyré.

 

 

 

 

 

Jak připravit a zavádět nemléčné příkrmy

Zeleninový příkrm vařte z jednoho druhu zeleniny a podávejte ho k obědu, ze začátku ve formě předkrmu, později jako samostatný chod. Postupně použijte různé druhy zeleniny a v průběhu 2–3 týdnů změňte na masozeleninový příkrm.

Maso podávejte 5–6× týdně, místo masa lze později zvolit jednou týdně i vařený vaječný žloutek. Nejvhodnější maso je drůbeží, králičí a jehněčí. Starším kojencům podáváme i mořské ryby 1× týdně - losos, tuňák, treska. U alergiků se jejich podávání rovněž nevyhýbáme, sledujeme ale pozorněji, zda nevzniknou nežádoucí projevy.

Ze zeleniny dýni, mrkev, cuketu, brokolici, brambory a špenát. Polévku nebo hustší příkrm můžete obohatit půlkou kávové lžičky kvalitního rostlinného oleje. Do příkrmu můžete přidat i moka lžičku světlé jíšky. Je potřeba dodržovat výběr jakostní zeleniny (pozor na dusičnany v karotce a ostatní zelenině!) a také hygienické zásady přípravy jídla. Vybírejte bio zeleninu, ale z ověřených zdrojů a čerstvou. Uvařenou porci již znovu neohřívejte a nepodávejte.

Dalším zaváděným příkrmem je tzv. ovocně-mléčný příkrm, který zařazujeme ke svačině. Podávejte nejdříve jen jeden druh ovoce, zpočátku, zejména u dětí z alergických rodin, v podobě vařeného ovoce (hrušky, jablka, švestky, meruňky a banány) nebo v podobě mixovaného ovocného pyré. Kolem ukončeného 7. měsíce stačí ovoce rozmačkat. Nový druh ovoce zavádějte až po 3–4 dnech. Nepřislazujte! Postupně nahraďte nevařeným ovocem. K ovocnému pyré můžete přidat i 1 sušenku a kolem 9. měsíce i neslazený bílý jogurt. S přibývajícím věkem můžete zavádět nové chutě v podobě dalších druhů ovoce a zeleniny.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Lepek ve stravě kojenců

Není nutné obilnou kaši zavádět jako poslední příkrm. Při včasnějším podání se lépe navodí tolerance vůči podávanému lepku a pravděpodobnost vzniku alergií a celiakie je nižší. Kaši podávejte večer. Lze střídat kaši rýžovou, kukuřičnou a obilnou, pro starší kojence je velmi vhodná i kaše jáhlová nebo pohanková. Obilná kaše je nejen zdrojem energie, ale i vlákniny, vitaminů skupiny B a minerálních látek. Průmyslově vyráběné mléčné kaše se připravují jen přidáním vody, obsahují již kojeneckou mléčnou výživu (mléko). U nemléčných kaší, které jsou určeny pro kojená miminka a pro děti s rizikem vzniku alergie, lze k přípravě použít kromě kojenecké vody i různé druhy mléka – mateřské mléko, hypoalergenní mléko apod. Kaše můžete podávat s ovocem nebo se zeleninou, kolem 9. měsíce i s jogurtem.

Strava s kousky

Předpokladem je, že dítě, kterému už narostly první zoubky, je schopno samo sedět, umí jíst bez problémů lžičkou a je schopno podanou stravu rozkousat. Potraviny již nemixujte, ale ovoce a vařenou zeleninu rozmačkejte vidličkou a maso nakrájejte na drobné kousky. Dítě by už mělo jíst 5× denně. Ráno obyčejně snídá mléko, svačí ovocné pyré s jogurtem, k obědu má masozeleninovou polévku nebo brambory, rýži nebo těstoviny s kousky masa a zeleninou. K odpolední svačině má opět mléko a večer obilnou kaši s ovocem anebo se zeleninou. Kojené děti začínají s kousky o něco později. Podávejte jídlo častěji a v menších porcích. Není ale vhodné odkládat pevnou stravu až na dobu po jejich prvních narozeninách, často pak můžou odmítat jíst nerozmělněné kousky potravy.

Produkty, které se vám budou hodit

Banánová kaše mléčná rýžová na dobrou noc

Banánová kaše mléčná rýžová na dobrou noc

Více o produktu
BIO batáty, hovězí maso, čočka

BIO batáty, hovězí maso, čočka

Více o produktu

Chci papat sám!

Kolem 10.–12. měsíce se dítě při krmení snaží spolupracovat. Chce si osahat jídlo, jehož kousek už umí uchopit mezi palec a ukazováček, a nejraději by se krmilo samo, což ale ještě není možné. V tom období nabídněte dítěti, aby si dávalo do pusy maličké kousky jídla. Vhodné jsou kousky měkkého ovoce (banány, hrušky, meruňky, švestky) nebo vařené zeleniny (karotka, brambor). Dále také rozvařené těstoviny, kousky masa nebo rohlík s máslem. Podávané kousky by však neměly být větší než plod třešně. Dítě by u jídla mělo sedět, aby nedošlo ke vdechnutí potravy. Připravte se na vyšší spotřebu šatstva a bryndáčků, ale oběma to určitě přinese hodně zábavy.

Rada odborníka

Dítěti rozhodně nepodávejte žádné tvrdé kousky, jako jsou např. jádra ořechů, nevařená mrkev, popcorn, bobule – celé borůvky, rybíz, brusinky. Hrozí nebezpečí vdechnutí či udušení. Do roka nepodáváme čerstvý med, hlavně kvůli obsahu botulotoxinu.