Růstový spurt u miminek: Kdy přichází a jak ho poznat?

Když miminko z čista jasna začne působit nespokojeně, hodně pláče a není ve hře žádná nemoc, možná právě prožívá období růstového spurtu. To je epizoda, kdy během krátké doby poměrně výrazně povyroste.

Růstový spurt u miminek: Kdy přichází a jak ho poznat?

Když miminko pořád pláče a člověk si neví rady…

Pláč je pro miminka jediným způsobem, jak s vámi komunikovat. Pláčou, když mají hlad, žízeň, když chtějí spát, tlačí je záhyb pyžámka nebo potřebují pomazlit. Vaším úkolem je zjistit, co zrovna miminko potřebuje, a to není vůbec jednoduché. Ještě těžší je smířit se s tím, že občas na to zkrátka přijít nedokážete.

Nebojte, postupem času začnete rozumět nářkům svého děťátka a poznáte lépe, co mu zrovna schází. Vždy se ujistěte, že miminko nemá hlad, nemůže mu být zima nebo nepláče výjimečně hlasitě, což by mohlo signalizovat bolest.

Miminka také často pláčou na konci dne, aby ze sebe dostala všechny nabyté emoce a zkušenosti. To je nelehká zkouška pro rodiče, ale zdravý návyk pro miminko. Obrňte se trpělivostí a snažte se vždy u utěšování miminka střídat s vaším partnerem nebo poprosit někoho z rodiny o hlídání, když toho na vás bude příliš.

V neposlední řadě pamatujte na to, že miminka prochází různými stádii vývoje, ke kterým pláč patří. V malém tělíčku miminka se toho v jeden okamžik děje příliš mnoho, a tak vzniká neklid a napětí. Příkladem je třeba růst zubů nebo právě růstový spurt.

co je to růstový spurt

Co je to růstový spurt a kdy ho můžete čekat?

Dítě ve školním věku vyroste v průměru o 5 centimetrů ročně. Pro porovnání, v prvním roce života dítě vyroste zhruba o 25 cm. A to je pořádný kus práce pro celou kosterní, svalovou i nervovou soustavu!

Každé dítě je jiné a také se jinak rychle vyvíjí. Odhadem můžete růstové spurty čekat okolo 3. týdne, 3. měsíce a následně okolo 6. měsíce věku. A jak dlouho růstový spurt trvá? Zpravidla jen několik dní. To je dobrá zpráva — pamatujte na to, až se vám dny, kdy je miminko nespokojené, budou zdát nekonečné.

Jak poznat růstový spurt?

Projevy růstového spurtu poznáte velmi snadno podle těchto tří příznaků: neklid, hlad, spánek.

  • Neklid

Napínání svalů způsobuje nepohodlí. Buďte k miminku něžná a trpělivá, necítí se dobře.

  • Hlad

Dítě vyžaduje kojení nebo jinou stravu častěji než obvykle. Přizpůsobte nabídku poptávce a přikládejte miminko k prsu vždy, když to potřebuje. Nebo častěji podávejte kojenecké mléko. Růstový spurt provází zrychlený metabolismus, takže děťátko bude potřebovat hodně energie.

  • Spánek

Nedá se dopředu odhadnout, jestli bude dítě spavější, nebo se naopak bude více budit. Jisté ale je, že růstový spurt lehce rozhodí jeho dosavadní spánkový režim. Buďte tolerantní a pokuste se přizpůsobit. Je to jen další z mnoha změn v životě miminka. Až bude tato epizoda za vámi, spánkové návyky se zase ustálí.

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

růstový spurt

Jak miminku pomoci při růstovém spurtu?

Kojte ho tolik, kolik si jen bude přát, a miminko co nejvíce mazlete. Kontakt kůže na kůži je blahodárný. I když to je náročné, snažte se mít trpělivost a zachovat klid. Myslete proto také na sebe, a pokud je to jen trošku možné, poproste jiného člena rodiny, aby vás v péči o děťátko na chvilku vystřídal a vy jste si mohla odpočinout.

Pokud takovou možnost nemáte, vyrazte s miminkem na procházku. Změna prostředí vám pomůže vyčistit si hlavu a možná i miminko se nechá trošku rozptýlit.

A co když to je něco jiného?

Růstové spurty probíhají u kojenců ve třech výše zmíněných obdobích: 3. týden, 3. měsíc a 6. měsíc. Pokud dítě trápí zvýšená teplota, vyrážka, průjem nebo jiné nepohodlí, které se týká stravy, spánku nebo celkového duševního a fyzického rozpoložení, pak se pravděpodobně nejedná o růstový spurt, ale mohou být na programu například zoubky.

Pokud by obtíže přetrvávaly více než pár dní, dítě by odmítalo stravu a stále by bylo nezvykle plačtivé, kontaktujte svého pediatra.

Přečtěte si také:

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Více o produktu