Pláč je pro miminka jediným způsobem jak s vámi komunikovat. Pláčou, když mají hlad, žízeň, když chtějí spát, tlačí je záhyb pyžámka nebo potřebují pomazlit. Vaším úkolem je vyložit si, co zrovna miminko potřebuje, a to není vůbec jednoduché. Ještě těžší je smířit se s tím, že občas na to zkrátka přijít nedokážete.
Nebojte, postupem času začnete rozumět nářkům svého děťátka a poznáte lépe, co mu zrovna schází. Vždy se ujistěte, že miminko nemá hlad, nemůže mu být zima, nebo nepláče výjimečně hlasitě, což by mohlo signalizovat bolest. Miminka totiž pláčou často na konci dne, aby ze sebe dostaly všechny nabyté emoce a zkušenosti. To je nelehká zkouška pro rodiče, ale zdravý návyk pro miminko. Obrňte se trpělivostí a snažte se vždy u utěšování miminka střídat s vaším partnerem, nebo poprosit někoho z rodiny o hlídání, když toho na vás bude příliš.
V neposlední řadě pamatujete na to, že miminka prochází různými stádii vývoje, ke kterým pláč patří. V malém tělíčku miminka se toho v jeden okamžik děje příliš mnoho, a tak vzniká neklid a napětí. Příkladem je třeba růst zubů nebo dřívější růstový spurt.
Dítě ve školním věku vyroste v průměru o 5 centimetrů ročně. Pro porovnání, v prvním roce života dítě vyroste zhruba o 25 cm. A to je pořádný kus práce pro celou kosterní, svalovou i nervovou soustavu.
Každé dítě je jiné a také se jinak vyvíjí, ale odhadem můžete růstové spurty čekat okolo 3. týdne, 3. měsíce a následně okolo 6. měsíce věku. Jak dlouho růstový spurt trvá? Zpravidla jen několik dní.
Projevy růstového spurtu poznáte velmi snadno podle těchto tří příznaků: neklid, hlad, spánek.
Napínání svalů způsobuje nepohodlí. Buďte k miminku něžná a trpělivá, necítí se dobře.
Dítě častěji vyžaduje kojení nebo jinou stravu. Přizpůsobte nabídku poptávce a přikládejte miminko k prsu vždy, když to potřebuje. Nebo častěji podávejte kojenecké mléko. Růstový spurt provází zrychlený metabolismus, děťátko bude potřebovat hodně energie.
Nedá se dopředu odhadnout, jestli bude dítě spavější, nebo se naopak bude více budit. Jisté ale je, že růstový spurt lehce rozhodí jeho dosavadní spánkový režim. Buďte tolerantní a pokuste se přizpůsobit. Je to jen další z mnoha změn v životě miminka.
Růstové spurty probíhají u kojenců ve třech výše zmíněných obdobích: 3. týden, 3. měsíc a 6. měsíc. Pokud dítě trápí zvýšená teplota, vyrážka, průjem nebo jiné nepohodlí, které se týká stravy, spánku nebo celkového duševního a fyzického rozpoložení, pak se pravděpodobně nejedná o růstový spurt, ale jiné období – například růst zubů.
Pokud by obtíže přetrvávaly více než pár dní, dítě by odmítalo stravu a stále by bylo nezvykle plačtivé, kontaktujte svého pediatra.