Jak vypočítat termín porodu

Nejběžnější cesty, podle kterých si můžete spočítat termín porodu, jsou podle poslední menstruace, podle ovulace nebo podle ultrazvuku. Pouze 5 % žen však rodí přesně v den svého termínu. Trefíte se do termínu vy? Důvěřujte svému miminku.

Jak vypočítat termín porodu

Výpočet termínu porodu podle poslední menstruace

K datu prvního dne poslední menstruace připočtěte 7 dní, odečtěte 3 měsíce a připočtěte 1 rok. Tento vzorec počítá se standardním 28denním menstruačním cyklem. Pokud je cyklus delší například o 5 dní, přičte se k výsledku 5 dní. Pokud je cyklus o 3 dny kratší, odečtou se od výsledku 3 dny.

Výpočet termínu porodu podle ovulace

Když si vezmete k ruce svůj ovulační kalendář, termín porodu můžete také snadno zjistit. Pro získání data porodu dle početí odečtěte od data poslední ovulace 7 dní a 3 měsíce a připočtěte 1 rok. 

Termín porodu podle ultrazvuku

Při každém ultrazvukovém vyšetření lékař sleduje obvod hlavičky, hrudníku a délku kostí. Přibližný termín lze zjistit také podle hladiny placentárních hormonů v krvi a moči matky. 

Nemá smysl se opakovaně zabývat výpočty porodu a snažit se získat co nejpřesnější datum. Důvěřujte svému lékaři, svému tělu a svému miminku. Chovejte se zodpovědně a vnímejte, co se uvnitř vašeho bříška děje. Děti přichází na svět, když jsou na to připravené. A pokud by se to náhodou mělo stát dříve, pak není v naší moci to nijak zpětně ovlivnit. Dopřávejte si klid, kvalitní jídlo a pravidelný pohyb. Existuje mnoho studií, které potvrzují, že na obavy z blížícího se porodu a pro lepší spánek skvěle funguje úplně obyčejná procházka.