Plánování těhotenství a ovulace. Jak vypočítat plodné dny?

Zhruba v polovině menstruačního cyklu dochází k ovulaci, která je nezbytná pro úspěšné otěhotnění. Svůj termín ovulace můžete zjistit i sama pomocí jednoduchého testu. Dá se však podle ovulace ovlivnit i pohlaví dítěte?

Plánování těhotenství a ovulace. Jak vypočítat plodné dny?

Co je to ovulace a jak dlouho trvá?

Ovulace je okamžik, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a sestoupí vejcovodem k děloze. Pokud se na této cestě setká během 24 hodin se spermií, dochází k oplodnění. Spermie v těle ženy dokáže na vajíčko „počkat​​“ po dobu 3–5 dní. Když sečteme dobu životnosti vajíčka a spermie, jde o tzv. plodné období. Toto období se v rámci standardního menstruačního cyklu opakuje každý měsíc.

Jak zjistit svůj termín ovulace?

Způsobů je několik. Nejpřesnější odhad pravděpodobně získáte u svého gynekologa, ale velmi přibližný termín dokážete odhalit i sama.

  • Sledování folikulu

Pomocí ultrazvuku a měření luteinizačního hormonu lékař určí, v jaké fázi se nachází folikul a kdy dojde k jeho uvolnění.

  • Sledování hlenu děložního čípku

Plodné (i neplodné) dny může určit lékař pomocí sledování bazální teploty a hlenu děložního čípku. Měří se při plánování rodičovství nebo při léčbě neplodnosti.

  • Domácí test

Běžně dostupným ovulačním testem nebo měřením bazální teploty těsně po probuzení snadno zjistíte, jestli procházíte plodným obdobím. Těsně před začátkem ovulace totiž dochází ke zvýšení teploty. Teplota pak zůstává stejně vysoká až do menstruace nebo po celou dobu těhotenství.

  • Ovulační kalkulačka

Na internetu lze najít celou řadu různých ovulačních kalkulaček, které vám podle data začátku menstruace a délky menstruačního cyklu spočítají plodné období pro ideální načasování početí

Občas se stane, že v důsledku stresu proběhne ovulace nestandardně mimo cyklus. Z toho důvodu je pro úspěšné početí důležité, aby byla žena v celkové duševní i fyzické pohodě

Lze ovlivnit pohlaví dítěte podle ovulace?

Do jisté míry můžete ovlivnit pravděpodobnost narození spíše dívky (zhruba první tři dny plodného období) nebo spíše chlapce (zhruba poslední dva až tři dny plodného období). Pohlaví dítěte určuje ta spermie, která pronikne do vajíčka jako první. Obecně lze říct, že spermie s chromozomem X (dívky) oplodňují vajíčko spíše před ovulací nebo těsně po ní, kdežto spermie s chromozomem Y (chlapci) oplodňují vajíčko dva a více dní po ovulaci.

Při určování pohlaví se však nelze 100% spolehnout na výpočty plodných dnů, ovulační kalendář ani babské rady. Poslední slovo bude mít vždy příroda.