Správná výživa v těhotenství aneb čemu se vyhnout
Vše, co v těhotenství jíte a pijete, má přímý dopad na vývoj vašeho nenarozeného dítěte. A stejně tak jako mu můžete svou životosprávou prospívat, můžete mu i uškodit. Čemu se tedy raději vyhnout?

V těhotenství nemusíte jíst za dva, ale spíš volbou stravy myslet na druhého. Proto by se měl jídelníček skládat ze zdravých potravin bohatých zejména na kyselinu listovou, vitamín D, vápník, železo a Omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
Dodržování pitného režimu během těhotenství je nesmírně důležité. Nejlepší tekutinou je obyčejná voda, která plní funkci přenašeče živin v těle a zároveň pročišťuje.
Kofein
Špatnou zprávou pro všechny milovníky kávy, čaje (kromě bylinkových nebo rooibos čajů), čokolády či energetických nápojů je, že všechny tyto a další produkty, které obsahují kofein mohou být pro váš plod škodlivé. Lékařská doporučení mluví o maximální povolené dávce kofeinu na úrovni 200 mg za den. To jsou zhruba dva šálky.
Alkohol
Tady není potřeba se nijak zvlášť rozepisovat. Alkohol je v těhotenství zkrátka zapovězen, protože může vážně narušit zdravý vývoj vašeho plodu. Je dokázáno, že konzumace alkoholu v prvních třech měsících těhotenství zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu nebo také nízké porodní hmotnosti miminka.
Infekční choroby a otrava jídlem
Toxoplazmóza
S tímto parazitárním onemocněním si drtivá většina dospělých a jinak zdravých jedinců hravě poradí. Situace je ovšem dramaticky jiná v případě těhotných žen, zejména pak v prvním a druhém trimestru gravidity. Původcem této nemoci může být kontaminované syrové maso či zelenina a také kočičí výkaly.
Uchráním dítě před rozvojem alergií tím, že budu v těhotenství držet hypoalergenní dietu?
O tom neexistuje žádný přesvědčivý vědecky podložený důkaz. Naopak to může být v některých případech kontraproduktivní. Například když se budete vyhýbat mléku, tak připravíte sebe i svůj plod o důležitý zdroj vápníku. Podobné je to s rybami, zejména pak s těmi druhy, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, jež jsou pro zdravý vývoj plodu důležité. V každém případě lze doporučit, abyste se v těhotenství vyhnula potravinám, na které jste vy sama alergická.
Preventivní opatření proti nakažení se toxoplazmózou:
- Pokud máte doma kočku, přenechte čištění jejich záchodu partnerovi a pokud to není možné, používejte při výměně vždy rukavice. Ty ještě předtím, než je budete sundávat, omyjte vodou. Zahradní pískoviště přikryjte plachtou vždy, když si na něm s dětmi nehrajete.
- Při práci na zahradě noste rukavice, i půda může být kontaminována, a důkladně si umývejte ruce.
- Vyhněte se kontaktu s březími ovcemi a čerstvě narozenými jehňaty nebo jinými hospodářskými zvířaty
Listerióza
Jednou z hlavních příčin otravy jídlem je kontaminace bakteriemi listerie, které se vyskytují zejména v syrových potravinách. Týká se to především masa, které je potřeba před konzumací vždy důkladně tepelně zpracovat. Vybírejte jen sýry a mléčné produkty, které jsou vyrobeny z pasterizovaného mléka.
Listerie se vyskytují rovněž v tepelně neupravených mořských plodech, jako např. v ústřicích, humrech, krevetách, krabech, mušlích a škeblích.
Výživová doporučení v těhotenství:
- Konzumujte jen důkladně tepelně zpracované maso.
- Vyhýbejte se měkkým a zrajícím sýrům, včetně těch s modrou plísní, jakými jsou např. brie, camembert nebo kozí sýr. Tvrdé sýry jsou obecně bezpečnější.
- Vyhněte se paštikám, včetně zeleninových.
- Omezte konzumaci uzenin a uzeného masa, balených a uzených ryb (losos, pstruh, úhoř, makrela).
- Uzeniny skladujte a spotřebujte do 2 dnů.
- Vyhýbejte se nepasterizovanému mléku.
- Dávejte si pozor na nedovařené jídlo.
- Jídlo pokud možno znovu neohřívejte.
- Ovoce a zeleninu vždy důkladně omyjte vodou a neskladujte déle než 2 dny.
- Nekonzumujte nahnilé ovoce a zeleninu.
- Omezte konzumaci kávy, černého čaje a nápojů s kofeinem.
- Vyhýbejte se alkoholickým nápojům.
Chyba
Formulář se z nějakého důvodu nepodařilo zpracovat.