Vitaminy pro těhotné a kojící maminky

Základem jídelníčku těhotné ženy by měly být čerstvé a dobře stravitelné potraviny, k pití pak čistá voda. Jak ale miminko v bříšku roste, potřebuje ke správnému vývinu i některé důležité prvky, které stravou většinou není možné v dostatečném množství přijmout. Jaké jsou nejvhodnější doplňky stravy pro těhotné?

Vitaminy pro těhotné a kojící maminky

Mít dostatek živin a vitaminů je potřeba nejen pro správný vývoj děťátka, ale i pro vaše tělo. V těhotenství podává velký výkon, tak na něj myslete! Důležitá je vyvážená strava. Rozhodně není nutné jíst za dva, ale mírné navýšení energetického příjmu se bude hodit.

Tip: Přečtěte si, jak se stravovat v těhotenství a jaké potraviny nejsou vhodné.

Jaké vitaminy a minerály potřebují těhotné ženy?

Než se rozhodnete jakékoliv doplňky stravy užívat, poraďte se s vaším gynekologem nebo porodníkem. Některé doplňky stravy je přitom vhodné užívat už při plánování početí. I s tím vám nejlépe poradí váš lékař.

vitaminy pro těhotné

Kyselina listová (vitamin B9)

Doporučuje se začít s užíváním už v období plánování těhotenství, a to i po několik měsíců. Kyselina listová v prvním trimestru snižuje riziko vývojových vad plodu a pomáhá předcházet rozštěpu páteře. Denní dávka by se v tomto období měla pohybovat v rozmezí cca 400–600 μg. Kyselina listová se nachází například v listové zelenině, brokolici, květáku, oříšcích apod.

Vitamin D3

Je důležitý pro růst kostí plodu. Pokud jste těhotná v létě, pravděpodobně ho zvládnete doplnit pohybem venku na sluníčku. V měsících, kdy si sluníčka tolik neužijeme, je vhodné sáhnout po doplňcích stravy.

Jód

Má vliv na vývoj mozku miminka, na jeho štítnou žlázu a nervový systém. Z vyvážené stravy byste ho měla zvládnout přijmout v mořských plodech, vejcích, některých solích a mléku.

Hořčík (Magnesium)

Jak poznáte, že vašemu tělu chybí hořčík? Začnou vás trápit křeče. Při prvních příznacích proto užívejte magnesium, nejčastěji dostupné ve formě tablet. Miminko potřebuje k vývoji svalů, nervů a kostí hořčíku skutečně hodně, proto jej můžete užívat i jako prevenci, abyste se nepříjemným nočním křečím v lýtkách vyhnula.

Omega-3 mastné kyseliny

Bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které pomáhají ke správnému vývoji mozku a nervové soustavy miminka, jsou ryby, proto se doporučuje zařazovat do jídelníčku až dvě porce týdně. Ale dejte si pozor, ryba nesmí být syrová. O tom, které ryby jsou ideální, píšeme v článku Co nejíst v těhotenství aneb nevhodné potraviny.

Železo

Krevní testy ve třetím trimestru mohou odhalit nedostatek železa. Není se čeho děsit. V tomto období je mírná forma anemie naprosto normální a zvýšený příjem železa pro vás bude i dobrou přípravou na porod. Lékař vám železo předepíše, ale můžete do svého jídelníčku zařadit i potraviny bohaté na železo. Jedná se zejména o červené maso, ořechy a luštěniny.

Obdobím těhotenství ale poptávka vašeho těla po vitaminech nekončí, proto byste měla zvýšit příjem vitaminů i ve fázi kojení.

Potřebné látky můžete doplňovat i speciálními doplňky stravy pro těhotné. Vyzkoušejte Sunar Gravimilk, který skvěle chutná. Nová receptura je teď navíc bez přidaného cukru, takže zbytečně nenavyšujete energetický příjem. Lahodnou chuť zajišťuje plnotučné mléko, ze kterého je Sunar Gravimilk vyroben.
kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Vitaminy pro kojící ženy

Komplikované porody s vyšší krevní ztrátou vyžadují pokračovat v užívání železa. Pokud vám nevyhovují tobolky, vyzkoušejte ho ve formě sirupu.

V lékárnách můžete narazit na komplexní doplňky stravy přesně namixované tak, aby doplnily vitaminy do těla kojící ženy.

V případě, že máte potravinové alergie, celiakii, trpíte onemocněním štítné žlázy nebo jste vegetariánka, vždy konzultujte užívání vitaminových doplňků se svým lékařem.

Tip: Přečtěte si vše o výživě a správné životosprávě kojící matky.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu