Začínáme s příkrmy aneb od mateřského mléka k jídlu

Kojení zajišťuje vašemu miminku plnohodnotnou výživu i ochranu v prvních 6 měsících života. A pokud jde všechno, jak má a vaše dítě se vyvíjí a roste, není důvod v tomto období začínat s příkrmy. V půlroce se ovšem situace začíná měnit.

 

Začínáme s příkrmy aneb od mateřského mléka k jídlu

Začíná vám nová etapa společného života. Na jedné straně před vámi stojí výzva v podobě odstavení od kojení, na straně druhé se příkrmy pro vaše dítě stanou novým, přitažlivým a co víc také velmi chutným prvkem v jeho stravě. Existuje několik možností jak na to, v každém případě mějte ale na paměti, že jste to vy a vaše dítě, kdo rozhoduje o tom, jak tato změna bude probíhat. Měla byste proto přihlédnout k osobnosti vašeho dítěte, k tomu, jak je citlivé na změny a také byste měla dbát na to, aby poznávání nového jídla a pití nebylo spojeno s negativními zážitky.

Postupné odstavení od kojení:

  • Začněte tím, že vynecháte krmení, které vaše dítě nemá příliš v oblibě. Například to, kdy se vaše dítě sice dožaduje krmení, ale vaše prsa pro něj nejsou dostatečně naplněna mlékem, což váš drobeček nese s nelibostí.
  • Nenabízejte vašemu dítěti kojení, pokud ho nevyžaduje.
  • Pokuste se odvrátit pozornost vašeho dítěte od kojení jiným, novým způsobem, například změňte místo a čas odstavené dávky.
  • V čase kojení postupně zavádějte příkrmy, aby se vaše dítě naučilo, že je to náhrada za vaše mléko. Vydržte a den za dnem podávejte příkrmy častěji.
  • Zkuste co nejlépe vnímat přání vašeho dítěte. Jen na něm nejlépe poznáte, jak změny přijímá. Vše dělejte tak, aby si na novou situaci mohlo v klidu přivyknout.
miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Odstavení formou „všechno nebo nic“

U tohoto přístupu budete potřebovat hodně silné vůle a vytrvalosti. Odměnou vám bude až nečekaný úspěch. A jak na to? Vše bude jednodušší, když s odstavováním začnete až po dosažení 9. měsíce. V této době už totiž vašemu drobečkovi můžete nabídnout většinu potravin, se kterými se seznámil již dříve. Pokud se rozhodnete začít už mezi 6. až 9. měsícem, je potřeba pečlivě dbát na to, aby kojenecká výživa, kterou vašemu dítěti dáváte, plnohodnotně pokryla doporučený denní kalorický příjem. Z tohoto důvodu je důležité, abyste s kojeneckou výživou začala již nějaký čas předtím, než se pustíte do velké změny. Je potřeba, aby si miminko na lahev a mléko zvyklo. Zaveďte proto do režimu kojení jednu lahev kojeneckého mléka alespoň několik dní předem.

Plusy a mínusy kojenecké výživy

  • Kojenecká výživa zpočátku zasytí vaše dítě na delší dobu než kojení, což znamená, že nebudete muset krmit tak často.
  • Odstavení bude mít vliv také na vás samotnou. Vaše prsa se ještě nějaký čas po odstavení budou plnit mlékem, mohou vás bolet nebo být zanícená. Od bolesti vám uleví odsávání, studené obklady a také užívání paracetamolu.
  • Nemějte obavy z toho, že se vaše prsa plní mlékem týdny a měsíce po ukončení kojení. Je to naprosto normální.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Complex 2

Sunar Complex 2

Více o produktu
Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Více o produktu