V tomto období se složení stravy podobá stravě dospělých s postupným zařazováním jednotlivých potravin. Formují se i stravovací návyky. Proto dbejte na dodržování zásad zdravé výživy i stolování.
Strava má být pestrá, energeticky bohatá, chutná, rozmanitá a výživná. Měla by obsahovat alespoň 300–500 ml plnotučného mléka (např. Sunar Premium 3) a další dvě porce mléčných výrobků, ať už v kombinaci s cereáliemi, či ovocem. Batole už překonalo období prudkého růstu a i jeho chuť k jídlu je v porovnání s kojencem menší. Důležité je klást důraz na vzhled jídla a připravovat „barevné”, vkusné menu s použitím různých druhů ovoce a zeleniny. Zapojte dítě do přípravy jídla.
Maso podávejte denně, obvykle k obědu a občas navíc i v kombinaci s pečivem ke svačině či k večeři. Dvakrát týdně zařazujte do jídelníčku vejce, alespoň jednou týdně ryby. Nesmí se zapomínat ani na luštěniny, které jsou zdrojem rostlinných bílkovin, minerálních látek a vitaminů. Tekutiny dodávejte ve formě vody, čaje, částečně ovocných šťáv. I v tomto období je vhodné pokračovat v podávání náhradní mléčné výživy (Sunar Premium 3). Díky obsahu vitaminu D, fosforu a vápníku podporuje zdravý vývoj kostí i zoubků.
Ve věku 1 až 3 let by dítě mělo vypít denně 300–500 ml mléka, tj. dvě sklenky. Mléko dodává především vápník pro stavbu kostí a zubů. Denní potřeba vápníku batolete je 500 mg. 70 % vápníku ze stravy pochází z mléka a 20 % z mléčných výrobků (jogurty, sýry, tvaroh). Dostupnost vápníku z mléka je několikanásobně vyšší než z cereálií, luštěnin a ze sóji. Mléko je zdrojem plnohodnotných bílkovin a zdrojem tuku pro zabezpečení zdravého vývoje a růstu. Do 2 až 3 let podávejte dětem výhradně plnotučné mléko. Pro tento věk jsou zcela nevhodná nízkotučná mléka. Výjimkou jsou děti s obezitou, vysokým cholesterolem anebo z rodin s vysokým cholesterolem či s vysokým rizikem onemocnění srdce a cév. V těchto případech je potřeba se poradit s pediatrem. V posledních letech se do popředí v mléčné výživě batolat dostávají průmyslově vyráběná mléka pro batolata. Zejména děti, které nejsou velcí jedlíci a zároveň pijí hodně mléka nebo odmítají maso, by měly průmyslově vyráběnou mléčnou výživu pro batolata pít. Obsah bílkovin v neupraveném kravském mléce je vyšší než v batolecích mlécích. Na kravské mléko nejsou kladena tak přísná kritéria jako na mléčnou výživu pro děti.
Batole po 2. roce života už roste pomaleji než kojenec. Potřeba jídla je tedy relativně menší, až se vám někdy může zdát, že dítě najednou nejí. Navíc je to období, kdy svůj názor na jídlo už dítě projeví zcela jednoznačně a může se objevovat i pro tento věk přirozené odmítání (negativismus), když dítě do jídla nutíme. Velmi důležité však je zabezpečit mu i v tomto věku především kvalitu, tj. menší porce kvalitního jídla. Dostatek vápníku zabezpečí dostatek mléčných produktů, železo a plnohodnotné bílkoviny získá například z masa. Dostatek vlákniny a vitaminů v odpovídajícím množství zajistí ovoce a zelenina. Batole preferuje sladkou chuť. Nepodlehněte ale jeho požadavkům na úkor ostatních jídel. Zejména sladké džusíky mezi jídly mohou jeho chuť k jídlu ještě snížit. Strava má být pestrá, nápaditá, 5× denně, s respektováním zásady 300–500 ml mléka každý den. Dítě rádo jí samo, ale stále platí, že mu nenabízíme tvrdé kousky jako oříšky a popcorn. Sunar nabízí mléčnou výživu také pro děti od 2 let, mléko Sunar Complex 4, které dodává kontrolovanou hladinu vitaminů, stopových prvků a vlákninu navíc.
Důležité je také dbát na správné stolování a stravovací návyky. Strava má být nejen pestrá, ale také pro dítě zajímavě upravená, barevná a především chutná. Vedeme batole k jídlu za stolem, v dětské židličce, nikoli „za pochodu“. Učíme je jíst jídlo jako rituál, jako chod podávaný v určitém čase, a pokud to lze, využijeme i možnosti rodinného oběda nebo večeře jako vzoru pro budoucí stravovací návyky.