10 věcí, které se hodí znát o zdravém stravování nejmenších

Připravili jsme odpovědi na nejčastější otázky, které rodiče napadají okolo výživy dětí. Jak je to s vývojem chutí a učením se na nové dobroty?

10 věcí, které se hodí znát o zdravém stravování nejmenších

1. Kdy se dětem začíná vyvíjet chuť?

Děti vnímají různé chutě, už když jsou v bříšku. Zhruba od 6. měsíce těhotenství dokážou díky svým chuťovým pohárkům rozlišit, jestli je plodová voda sladká, hořká, nebo kyselá. Prostřednictvím plodové vody se děti seznámí s chutěmi všeho, co v těhotenství jíte i pijete. Málo známým faktem je, že čerstvě narozené děti mají zhruba o tisíc chuťových pohárků více než dospělí, konkrétně obdivuhodných 10 000.

Žádným překvapením proto není, že kojené děti bezpečně poznají rozdíl mezi mateřským a umělým kojeneckým mlékem, a stejně tak rozeznávají všechny chuťové nuance mateřského mléka. Platí tak, že prostřednictvím mateřského mléka můžete vašemu děťátku zprostředkovat celou řadu silných chuťových zážitků.

2. Kdy děti začnou rozpoznávat vůně?

Děti mají velmi dobře vyvinutý čich při narození. Ten je také neomylně vede k prsu matky. Podle vůně děti také spolehlivě rozeznají mateřské mléko od mléka cizí maminky.

3. Je pravda, že děti milují sladké už od narození?

Ano, už v bříšku děti jednoznačně preferují sladkou chuť. Tomu je také přizpůsobeno mateřské a kojenecké mléko, které je díky obsahu laktózy nasládlé. Ovšem to, že vaše děti preferují sladké, neznamená, že byste ho měli ve stravě upřednostňovat i vy. Právě naopak. Nápoje podávejte výhradně neslazené, a co se týká příkrmů a pevné stravy, je nejlepší cestou pestrost.

Tip: Přečtěte si vše o správné životosprávě kojících žen

4. Je pravda, že kojené děti přecházejí na příkrmy a pevnou stravu lépe než ty nekojené?

Spíše ano, protože díky kojení poznají děti celou řadu chutí, které se v umělé stravě nevyskytují. V každém případě se tento rozdíl velmi rychle smazává. V obou případech je klíčem k úspěchu pevná vůle a schopnost vytrvat ve zkoušení nových potravin a chutí, dokud si je děti neoblíbí.

první příkrmy

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

5. Jaké potraviny jsou vhodné na první příkrmy?

Tím nejlepším, co dětem můžete dát, jsou zeleninové a ovocné kaše. Buďte kreativní, stále zkoušejte nové a nové varianty. Chuťová pestrost je pro správný rozvoj stravovacích návyků rozhodující. Rozhodně nic nevzdávejte při prvním neúspěchu. S příkrmy začněte kolem 6. měsíce věku. 

Tip: Přečtěte si, jak připravovat a zavádět první nemléčné příkrmy.

6. Odkdy můžu do dětské stravy začít přidávat kousky?

Obvykle je dobré s nimi začít mezi 7. a 8. měsícem věku. Kousky musí být opravdu malé, protože vaše děťátko bude nekompromisně plivat zpět všechno, co bude příliš velké nebo tvrdé na žvýkání.

Kousky jsou dobré hned z několika důvodů. Napomáhají rozvíjet žvýkání a kousání, bez kterého se neobejdeme po zbytek života, a navíc se díky nim děti naučí brát si jídlo ručičkama. To rozvíjí samostatnost a jídlo se tak stává větší zábavou. Pro kousky se nejvíce hodí používat vařenou zeleninu a kousky masa nebo měkčí druhy čerstvého ovoce, například banány a hrušky.

Tip: Přečtěte si, jak děti naučit jíst pevnou stravu.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

jak vařit dětem

7. Mohou malé děti jíst kořeněná jídla?

Jednoznačně ano! Důležité je, aby vaše dítě jedlo dobře a nemělo potíže s trávením. Pak se není čeho bát a můžete začít přidávat čerstvé bylinky. Svému děťátku tak připravíte nové chuťové zážitky, kterých se už nemůže dočkat. Vyvarujte se ale pikantního jídla, nesolte, neslaďte.

8. Je důležité dodržovat konkrétní pořadí při zavádění nových potravin?

Konkrétní oořadí není důležité, podstatné je nabízet širokou škálu chutí a textur, zejména ovoce a zeleniny, aby se vaše dítě naučilo mít rádo co nejširší škálu potravin. Alespoň zpočátku nemíchejte více druhů ovoce a zeleniny dohromady, aby se dítě naučilo poznat jednotlivé potraviny odděleně. Doporučuje se začít zeleninou a až pak přidat ovoce. To je totiž sladké,  děti si na něj rychle zvyknou a mohou pak odmítat zeleninu.

Tip: Přečtěte si, jak a kdy zařadit do dětského jídelníčku ovocné příkrmy.

9. Je vhodné nutit dítě do jídla?

Určitě ne. Mějte na paměti, že to chce čas, a nakonec, když toho vaše dítě sní méně při jednom jídle, pro to příští bude o něco hladovější a pravděpodobně toho sní zase o něco více. U jídla buďte trpěliví, s dětmi jezte pomalu, pěkně jedno sousto po druhém.

10. Co mám dělat, když dítě odmítá konkrétní jídlo?

Zlaté pravidlo říká: nevzdávejte to. Při zavádění nových potravin se jako dobré řešení ukazuje nabídnout je jeden den a vrátit se k nim za další dva dny a takto to opakovat. Výzkumy mluví o tom, že po 8 pokusech děti většinou nové potraviny přijmou za své. Dalším důležitým aspektem je fakt, že tím nejlepším vzorem jste pro vaše dítě vy sami. Pokud mu tedy něco nechutná, ukažte mu sami, že je to dobré, a uvidíte, že se k vám časem přidá.

Ano, jsou případy, kdy neoblíbenost konkrétní potraviny nebo jídla prostě neprolomíte. Ovšem i v tomto případě je dobré vědět, že ze všech těchto rozmarů děti nakonec vyrostou. Možná sami znáte příklad toho, jak se z nenáviděného jídla v dětství stalo v dospělosti to nejoblíbenější.

Produkty, které se vám budou hodit

100% ovoce jablko, banán

100% ovoce jablko, banán

Více o produktu
BIO zelenina, pražma královská, olivový olej

BIO zelenina, pražma královská, olivový olej

Více o produktu