Co je dobré vědět o kojení

Kojící maminka by neměla kouřit a pít alkohol. Podávání léků v době kojení konzultujte s pediatrem. Zejména v prvních týdnech života není žádoucí omezovat frekvenci kojení. Dítě pije zpočátku i 12-15x za den!

Co je dobré vědět o kojení

Pravidelnost v kojení se dostavuje většinou až kolem 6. týdne života. Nebojte se dítě přiložit, když si o to žádá! Přikládáním k prsu navíc stimulujete tvorbu mléka. Z obou prsů je vhodné kojit ihned po porodu, než se u maminky rozběhne laktace. Kolem 6. týdne, pokud to jde, kojte z jednoho prsu, aby dítě dostalo tzv. zadní mléko. Teprve když dá jasně najevo, že mu to nestačí, nabídněte i druhý prs. Odstříkávejte pouze v případě, že máte mléka hodně, máte bolestivě nalitá prsa a mléko kojením neodchází dostatečně nebo máte ploché bradavky, které je potřeba před kojením zformovat.

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Pro zvídavé maminky

  • BOLAVÉ BRADAVKY

Zejména v začátcích kojení se často stává, že při nesprávné technice kojení dojde k popraskání bradavek a bolestivému kojení. Snažte se upravit polohu dítěte tak, aby drželo v puse celý dvorec prsu, nikoliv pouze bradavku. Při bolestivé prasklince změňte polohu dítěte při kojení tak, aby kojení co nejméně bolelo. Při ukončení kojení vložte malíček do pusy dítěte tak, aby prs pustilo samo. Nevytahujte prs z jeho úst proti odporu. Dbejte o hygienu prsů a vždy si je promašťujte mastí Calcium pantothenicum. Bradavky nechte co nejdéle volně na vzduchu.

  • KVASINKOVÁ INFEKCE

V případě, že jsou bradavky zarudlé a svědí, s vysokou pravděpodobností se jedná o kvasinkovou infekci. Použijte mast proti plísním. Před kojením vždy bradavky umyjte a po kojení znovu ošetřete až do odeznění projevů. Opět bradavky ponechte co nejdéle na vzduchu. Vlhké prostředí totiž podporuje kvasinkovou infekci.

  • MASTITIDA

Zánět prsní žlázy, ke kterému může dojít v průběhu kojení, zejména v začátcích. Předchází mu většinou ucpaný mlékovod (miminko špatně saje, laktace se teprve rozvíjí, dlouhý interval od předešlého kojení). Ucpání mlékovodu se projeví bolestivými tvrdými pruhy nebo bulkami na prsu. Mléko z ucpaného mlékovodu neodtéká a vytváří dobré předpoklady pro propuknutí infekce, která se do mlékovodu dostane nejčastěji přes popraskané bradavky. Rozvíjí se zánět – mastitida. Bolestivé nalití prsů je provázeno zarudnutím a bolestivým otokem části prsu, často je přítomná horečka. Až na výjimky není mastitida důvodem k odstavení kojení. Naopak! Zahříváním prsu před kojením (např. teplým obkladem), masírováním s následným odstříkáním nebo kojením v pravidelných intervalech a chlazením prsů mezi jednotlivým kojením lze situaci často zvládnout. Po nakojení se následně doporučuje podat studený obklad a tento cyklus opakovat do odeznění projevů. Podání vhodného antibiotika rovněž není důvodem k odstavení dítěte od prsu! O léčbě mastitidy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu