Co zařídit před porodem?

Posloucháte příběhy svých kamarádek a napadají vás různé scénáře. Jedno je ale jisté, každý porod je jedinečný a neopakovatelný a i ten váš bude úplně jiný. Aby budoucí maminka zůstala v klidu, připravili jsme seznam toho nejdůležitějšího, co si doma nachystat.

 

Co zařídit před porodem?

Je potřeba připravit si porodní plán?

Porodní plán je taková naše představa, jak by porod ideálně měl proběhnout. Můžete do něj uvést, koho byste u porodu chtěla mít, jestli preferujete porod přirozený nebo zda si přejete pustit například oblíbenou hudbu. Pakliže si nepřejete aplikaci léků tišících bolest nebo nástřih hráze, uveďte to do plánu také. Pokud se ale porod odchýlí od vašeho vysněného ideálu, nepropadejte panice, zůstaňte v klidu, poslechněte lékaře a nechte si mentální rezervu na fakt, že příroda se někdy rozhodne zařídit se po svém.
Porodní plán není nezbytnost a mít ho k porodu nemusíte.

5 největších strachů prvorodičky

  • Že to bude bolet

Bude. A hodně. Ale je to bolest, která má smysl a na jejímž konci je opravdový zázrak. Zvládnete to, všechny jsme to dokázaly, některé dokonce vícekrát. Dokážete to i vy.

  • Že začnete rodit na veřejnosti

Devátý měsíc je plný kontrol v porodnici, necítíte se zrovna v kondici a stále někam cestujete, i když už skoro nemůžete chodit a nejraději byste se zavřela doma a na porod tiše vyčkala. Ono “prasknutí vody” obvykle neprobíhá ale tak dramaticky, jak to vídáme v hollywoodských komediích. Voda pomalu odtéká (pokud se neuvolní až v kontrakci) a i kdybyste skutečně začala rodit na veřejnosti, není se čeho bát, záchranka je u vás do pěti minut.

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

  • Že začnete rodit před termínem

“Být v termínu” znamená být v období od 38. do 42. týdne těhotenství. Než se ale přiblížíte onomu předpokládanému datu, které téměř nikdy nevyjde přesně, jako budoucí matka často myslíte na to, aby k porodu nedošlo nečekaně. Pravidelné kontroly u gynekologa a následný monitoring v porodnici vás a miminko bedlivě hlídá.

  • Že to partner k porodu nestihne

Příprava na porod je velmi komplikovaný proces, při kterém se toho musí hodně udát, aby miminko přišlo na svět. První doba porodní (otevírací) stahuje děložní svalovinu, v druhé době porodní (vypuzovací) prochází hlavička pánevním dnem, až třetí doba porodní (doba k lůžku) začíná porodem dítěte a končí porodem placenty.

  • Že nepoznáte, když to začne

Domníváte se, že nepoznáte rozdíl mezi poslíčky a kontrakcí? Věřte, že až samotná kontrakce přijde, na pochybách nebudete. Když se pak kontrakce opakují po pěti minutách, neprodleně vyrazte do porodnice.

5 věcí, které vás po příjezdu z porodnice zachrání

  • Anti-kolikové lahvičky

Připravte si minimálně dvě, a to i v případě, kdy jste skálopevně přesvědčená, že budete bez problémů kojit.

  • Odsávačka

Zpravidla tři dny po porodu se spouští nekontrolovatelná laktace. Novorozencům chvilku trvá, než se naučí správnou techniku sání, proto budete ráda, že prsům plným mléka budete moci ulevit.

  • Šátek

V jedné ruce chováte miminko, druhou si čistíte zuby, vaříte, uklízíte a posíláte fotky příbuzným. Takhle nějak vypadají první týdny po porodu a rukou je málo. Nošení v šátku má ale dva ohromné benefity. Nejen, že máte k dispozici obě ruce a vaše záda si odpočinou od nekonečného chování, ale zároveň máte svého drobečka co nejblíže to jde. A když miminko cítí bušení srdce matky, jako kouzlem se zklidní, přestane plakat a nakonec usne. Důležité je ale naučit se správný úvaz.

  • Kapky na bolavé bříško

Prdíky u miminek jsou trápení, kterému se bohužel žádný novorozenec nevyhne. Pár kapek léku před kojením v kombinaci s masáží bříška pomůže od plynatosti.

  • Houpátko

Ať už je to postýlka, se kterou se dá zatřást nebo kulaté sedátko, ve kterém může miminko odpočívat, či klasická kolébka, cokoliv, co se hýbe, dítě uklidňuje. Existuje mnoho novorozenců, kteří bez pohybu vůbec neusnou, a tak maminky nachodí denně desítku kilometrů, aby se dítě prospalo. Houpátko unavené mamince dopřeje aspoň chvíli odpočinku.

Ač existují štosy odborné literatury a hromady předporodních kurzů, zaručený recept na to, jak se připravit na porod, není. Protože každá maminka je jiná, i každý porod je nakonec jiný. Přijměte fakt, že narození dítěte je jedinečný zážitek a snahou všech dobrých lidí ve vašem okolí je přivést na svět zdravé miminko. Přejeme mnoho sil na váš den D.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu