10 pravidel pro přechod na umělé mléko

Každá maminka ví, že mateřské mléko je pro dítě tou nejlepší výživou. Občas ale přijde situace, kdy kojení není možné nebo je potřeba ho ukončit. Chystáte se odstavit dítě od kojení a nevíte, jak na to?

10 pravidel pro přechod na umělé mléko

Pokud jste plně kojila a miminko na lahvičku vůbec nebylo zvyklé, bude pro něj novinkou, kterou může přijmout se zájmem, ale u níž se také můžete setkat s odmítnutím. S těmito pravidly to ale doma zvládnete i bez slz.

1. Na umělé mléko přecházejte postupně

Přechod z kojení na kojenecké mléko by měl být postupný, a to ze dvou důvodů:

  • Prvním je, že mléko neztratíte ze dne na den. Jeho produkce se bude snižovat s klesající poptávkou. Doporučuje se proto postupně vynechávat jedno kojení za týden.
  • Druhým důvodem je, že odstavení od prsu matky bývá pro děti stresující.
Jako první odeberte dávku mléka, o kterou dítě nejméně stojí, nebo dávku, kdy cítíte, že prsa nejsou příliš nalitá. Mezi jednotlivými kojeními postupně prodlužujte časové intervaly.

2. Buďte tady pro miminko

V období přechodu na kojenecké mléko je velmi důležitý vzájemný kontakt. Miminku se hodně věnujte, často si s ním hrajte, povídejte mu, zahrňte ho láskou. Pak bude snášet fyzické „odloučení“ od matky o něco lépe.

Nikdy neřešte ukončení laktace tím, že dítě necháte u babičky, aby ho pohlídala.

3. Odstavujte, až když je na to dítě připraveno

Snadněji se odstavuje děťátko, které už je zvyklé i na příkrmy. To je také jeden z důvodů, proč doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) plné kojení minimálně po dobu 6 měsíců věku dítěte s tím, že po zavedení příkrmů pokračujete s kojením třeba až do 2 let dítěte. Horní hranice není určena a záleží tedy na vás a miminku, jak dlouho vám kojení bude vyhovovat.

kdy odstavit miminko

4. Když odsávat, tak jen do pocitu úlevy

Pokud se vám mléka tvoří tolik, že máte prsy neustále bolestivě nalité, zkuste odstříkat. Ale ne do pocitu prázdného prsu, pouze do úlevy. Doporučujeme upřednostnit mechanické odstříkání mléka. V případě potřeby můžete k prsům přikládat chladivé obklady. Pijte mátové a šalvějové čaje a dávejte pozor, aby se vám v prsech nevytvořily hrudky.

5. Klíčem k úspěchu je důslednost

Jakmile se rozhodnete, že prs v určitou hodinu nabízet už nebudete, zůstaňte důsledná. Když dítěti jednou prs nedáte a pak zase ano, bude zmatené. Hodně s miminkem mluvte, mazlete se s ním, snažte se ho zabavit jinak – oblíbenou hrou nebo hračkou, případně změňte prostředí.

6. Najděte náhradu za mateřské mléko

Mateřské mléko ve stravě se s postupem věku začíná nahrazovat jinou stravou pro nastavení pestrého jídelníčku. Pokud máte pocit, že mateřské mléko už nestačí nebo ho miminko samo odmítá, můžete přidat náhradní kojenecké nebo u starších dětí batolecí mléko. Záleží na tom, kolik měsíců vašemu miminku je a na jaké příkrmy je už případně zvyklé. Pomoci vám může i náš jídelníček.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

7. Neodstavujte v období nemoci nebo růstu zubů

Pro učení na lahvičku zvolte období, kdy je dítě zdravé, klidné, a začínejte doma, v prostředí, které je mu známé a kde je mu dobře. Když je dítě nemocné nebo mu zrovna začínají růst zuby, s odstavováním ještě pár dní počkejte.

8. Nenuťte miminku lahvičku za každou cenu

Když dítě lahvičku odmítá, nesnažte se mu ji vnutit za každou cenu. Můžete chvíli počkat a nabídnout zase za chvíli. Některým dětem pomůže rozptýlení například pomalou chůzí nebo když lahvičku podává tatínek.

9. Pohlídejte množství umělého mléka

Zatímco potřebu mateřského mléka si dítě reguluje samo, u kojeneckého mléka musíte množství odměřit. Naše tabulka vám napoví, jak se zorientovat v denním dávkování. Přečtěte si, jak dlouho děti potřebují kojenecké nebo batolecí mléko a kolik by ho měly vypít.

jak připravit umělé mléko

Jak správně servírovat kojenecké mléko?

  1. Nejprve si důkladně umyjte ruce.
  2. Sterilizujte kojeneckou láhev, kroužek i dudlík tak, že vše vložíte na 10 minut do hrnce s vroucí vodou.
  3. Vodu vhodnou pro kojence, kterou budete používat pro přípravu mléka, převařte například v rychlovarné konvici.
  4. Po převaření nechte vodu vychladnout na 40 °C.
  5. Lahvičku naplňte potřebným množstvím vody podle dávkování, které se odvíjí od toho, kolik je děťátku měsíců. Potřebné množství vody i dávkování mléka si přečtěte na obalu.
  6. Do lahvičky s vodou přidejte správné množství odměrek mléka. To vždy nabírejte přiloženou odměrkou a množství v ní zarovnejte.
  7. Lahvičku pevně zašroubujte a její obsah důkladně míchejte, dokud se vše nerozpustí. Ale pozor, netřepat!
  8. Než miminku podáte lahvičku, otestujte na zápěstí své ruky, jestli není mléko příliš horké.
  9. Připravené mléko hned podávejte. Pokud ho děťátko nedopije, zbytek vylijte a na příští krmení připravte čerstvé.
  10. Odměrku nezapomeňte vrátit do krabičky a tu dobře uzavřete.

10. Respektujte tempo miminka

Odstavení miminka od kojení je individuální proces. V tomto období přechodu nezáleží na tom, jestli se vám to podaří během několika dnů, týdnů, nebo to bude trvat měsíce. Jde jen o to, abyste vy jako matka byla v pohodě, a dítě pak vaše rozhodnutí i vaše pozitivní smýšlení přijme kladně.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Více o produktu
BIO dýně, brokolice, brambory, olivový olej

BIO dýně, brokolice, brambory, olivový olej

Více o produktu