10 pravidel pro přechod na umělé mléko

Každá maminka ví, že mateřské mléko je pro dítě tou nejlepší výživou. Ale i toto období jednou skončí a záleží na každé mamince, kdy se rozhodne kojení ukončit. Chystáte se odstavit dítě od kojení a nevíte, jak na to?

 

10 pravidel pro přechod na umělé mléko

Lahvička je pro miminko novinka, kterou může přijmout se zájmem, ale u které se také můžete setkat s odmítnutím. S těmito pravidly to však doma zvládnete i bez slz.

Přechod z kojení na umělé mléko by měl být postupný, a to ze dvou důvodů. Prvním je, že mléko neztratíte ze dne na den, jeho produkce se bude snižovat s klesající poptávkou. Doporučuje se vynechávat jedno kojení za týden. Druhý důvod je, že odstavení od prsu matky bývá pro děti stresující.

V období přechodu na umělé mléko je velmi důležitý vzájemný kontakt. Miminku se hodně věnujte, hodně si s ním hrajte, povídejte mu, zahrňte ho láskou. Pak bude snášet fyzické “odloučení” od matky o něco lépe.

Nikdy neřešte ukončení laktace tím, že dítě předáte babičce, aby ho pohlídala.

Snadněji se odstavuje dítě, které už je zvyklé i na příkrmy. I z toho důvodu doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) kojení minimálně po dobu 6 měsíců věku dítěte.

Pokud se vám mléka tvoří tolik, že máte prsa neustále bolestivě nalitá, zkuste odstříkat. Ale ne do pocitu prázdného prsu, pouze do úlevy. Pijte mátové a šalvějové čaje a dávejte pozor, aby se vám v prsou nevytvořily hrudky.

Pakliže se rozhodnete, že prs v určitou hodinu nabízet už nebudete, zůstaňte důsledná. Když dítěti jednou prs nedáte a pak zase ano, bude zmatené. Hodně s dítětem mluvte, snažte se ho zabavit jinak - oblíbenou hrou nebo hračkou.

Mateřské mléko ve stravě je třeba nahradit. Umělým mlékem v lahvičce nebo zeleninovým a ovocným příkrmem. Záleží na tom, v jaké životní fázi se aktuálně vaše děťátko nachází. Pomoci vám může i náš jídelníček.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Pro učení na lahvičku zvolte období, kdy je dítě klidné a začínejte doma, v prostředí, které je mu známé a kde je mu dobře. Když je dítě nemocné nebo mu zrovna začínají růst zuby, s odstavováním ještě pár dní počkejte. Když dítě lahvičku odmítá, nesnažte se mu ji vnutit za každou cenu. Můžete chvíli počkat a nabídnou zase za chvíli. Některým dětem pomůže rozptýlení například pomalou chůzí nebo když lahvičku podává tatínek.

Zatímco potřebu mateřského mléka si dítě reguluje samo, u umělého mléka musíte množství odměřit. Naše tabulka vám napoví, jak se zorientovat v denním dávkování.

Odstavení miminka od kojení je individuální proces. V tomto období přechodu nezáleží na tom, jestli se vám to podaří během několika dnů, týdnu nebo to bude trvat měsíce. Jde jen o to, abyste vy jako matka byla v pohodě a dítě pak vaše rozhodnutí i vaše pozitivní smýšlení přijme kladně.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Více o produktu
Sunar Complex 2

Sunar Complex 2

Více o produktu